REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Traktują wątrobę ultradźwiękami i leczą cukrzycę. To może być przełom

Wystarczy raz dziennie na zaledwie trzy minuty przyłożyć do ciała urządzenie, które kieruje ultradźwięki na odpowiednie zakończenia nerwowe w wątrobie (tak, wątrobie, a nie trzustce!), aby utrzymać prawidłowy poziom glukozy we krwi. Tak może wyglądać przyszłość leczenia cukrzycy, na którą tylko w Polsce cierpi ponad 3 miliony osób.

06.04.2022
12:45
Leczą cukrzycę ultradźwiękami! To może być przełom
REKLAMA

Droga do wprowadzenia na rynek takiego rozwiązania jest jeszcze bardzo daleka, ale pierwsze kroki już poczyniono. Naukowcy z Yale School of Medicine zaprezentowali wyniki wykorzystania nowej, zupełnie nieinwazyjnej metody leczenia cukrzycy za pomocą wykorzystania ultradźwięków do pobudzenia określonych nerwów czuciowych w wątrobie. Technologia pFUS (ang. peripheral focused ultrasound stimulation) skupia się na dostarczenia impulsów ulatradźwiękowych do określonego fragmentu wątroby pacjenta, w miejsce, gdzie znajdują się liczne zakończenia nerwowe.

REKLAMA

Cukrzyca leczona ultradźwiękami? Testy poszły pomyślnie

Cała metoda opiera się pobudzeniu nerwów przekazujących do mózgu informacje o poziomie gluzkozy i składników odżywczych. Dotychczas nie było to możliwe do wykonania za pomocą wszczepianych elektrod, bowiem zakończenia nerwowe są zbyt małe. Jak na razie badania tego typu przeprowadzono na myszach, szczurach i świniach. Wszystkie jednak wykazały, że krótkie impulsy ultradźwiękowe skierowane na wątrobę skutecznie hamowały rozwinięcie hiperglikemii.

REKLAMA

Aktualnie trwają badania kliniczne, których celem jest sprawdzenie, czy ultradźwięki mogą skutecznie obniżać poziom insuliny i glukozy we krwi. Jeżeli okaże się, że tak, to może być to przełom w skutecznym leczeniu cukrzycy typu 2.

Warto jednak zauważyć, że obecnie stosowane narzędzia do emitowania ultradźwięków wymagałyby obsługi przez wykwalifikowanego technika szpitalnego. Docelowo jednak naukowcy podejrzewają, że jeżeli metoda leczenia się sprawdzi, to stosunkowo szybko urządzenie zostanie udoskonalone na tyle, aby pacjent chory na cukrzycę sam mógł z niego korzystać w domu.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA