REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

MATADOR - ten granatnik przeciwpancerny to postrach czołgów

Granatniki RGW90 HH MATADOR to groźna broń przeciwpancerna, która jest poważnym zagrożeniem dla czołgów i innych pojazdów opancerzonych.

28.03.2022
19:35
RGW90 HH MATADOR
REKLAMA

MATADOR (Man-portable Anti-Tank, Anti-DOoR) to 90-milimetrowy przenośny jednorazowy system uzbrojenia przeciwpancernego, opracowany we współpracy między Niemcami. Izraelem i Singapurem.

REKLAMA

To unowocześniona wersja niemiecko-singapurskiego systemu Armbrust z lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku i w gruncie rzeczy bardzo go przypomina. Prace nad MATADOR-em rozpoczęły się w 2000 r. i docelowo ma zastąpić w całości wspomniane wyżej Armbrusty.

MATADOR to granatnik przeciwpancerny. Jak działa?

MATADOR został opracowany wspólnie przez Siły Zbrojne Singapuru (SAF) i Agencję Nauki i Technologii Obronnych (DSTA), we współpracy ze zespołem składającym się z inżynierów Rafael Advanced Defense Systems i Dynamit Nobel Defense (DND). Jest jednym z najlżejszych granatników w swojej klasie. Głowica jest skuteczna zarówno przeciwko pojazdom opancerzonym, jak i ceglanym ścianom. Broń ma niewielki backblast (obszar za granatnikiem lub wyrzutnią rakiet z gorącym gazem od wystrzału pocisku), dzięki czemu może być wystrzeliwana w ciasnych przestrzeniach.

Broń była projektowana tak, by być w stanie przeniknąć opancerzenie najpowszechniej stosowanych transporterów opancerzonych i lekkich czołgów na świecie, ale na tym nie koniec. Głowica pocisku działa w trybie opóźnienia i tworzy otwór o średnicy większej niż 450 mm w podwójnej ścianie z cegły i działa jako broń przeciwpiechotna przeciwko osobom znajdującym się za ścianą, oferując niekonwencjonalne punkty ataku podczas szturmu na tereny zabudowane. Pociski są przy tym niewrażliwe na wiatr z uwagi na zastosowany system napędowy, co sprawia, że MATADOR jest definiowany jako broń wysoce precyzyjna.

Uściślając możliwości działania głowicy, ta może być używana zarówno w trybie High Explosive Anti-Tank (HEAT), jak i High Explosive Squash Head (HESH), a więc, odpowiednio, przeciwko pancerzowi i ścianom lub innym fortyfikacjom.

REKLAMA

Podobnie jak w przypadku Armbrusta, mechanizm przeciwmasy przeciwdziała odrzutowi broni podczas wystrzału. Ów mechanizm składa się z rozdrobnionego plastiku, który wyrzucany jest z tyłu broni w momencie wystrzału. Plastik ten jest szybko spowalniany przez opór powietrza, co pozwala na bezpieczne strzelanie z broni w zamkniętej przestrzeni. Ponadto ustawienie przeciwmasy uwzględnia środek ciężkości broni, aby zapewnić dobre wyważenie i lepszą celność.

MATADOR był już sprawdzony w boju. Po raz pierwszy wykorzystały go Siły Obrony Izraela w 2009 r. podczas Operacji Płynny Ołów w Strefie Gazy. Broń była wykorzystana do tworzenia wyrw w ścianach, co pozwoliło piechocie izraelskiej na bezpośrednie starcie z siłami wroga.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA