Aplikacja Ratownik wyciąga pomocną dłoń dla chcących pomagać i potrzebujących pomocy
Polska Organizacja Ratownicza wyciąga pomocną dłoń zarówno do Ukraińców potrzebujących pomocy jak i Polaków chcących tę pomoc nieść. Od teraz aplikacja RATOWNIK umożliwia dodawanie i szukanie specjalnych punktów pomocy - zarówno w języku polskim jak i ukraińskim.
Aplikacja Ratownik do tej pory służyła jako baza wiedzy z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej oraz wzywania pomocy. Polska Organizacja Ratownicza w odpowiedzi na trwający kryzys humanitarny wsparła autorów aplikacji w dostosowaniu aplikacji do aktualnych potrzeb społecznych. Ratownik doczekał się aktualizacji, która rozszerzyła funkcję aplikacji o język ukraiński oraz bazę podstawowych punktów usługowych i medycznych.
Jak mówi Barbara Skowrońska z Polskiej Organizacji Ratowniczej: "każdy chce pomóc, ale brakowało jednego systemu łączącego potrzebującego z oferowaną pomocą". Do tej pory w aplikacji Ratownik działało ponad 6 tysięcy ratowników, głównie po szkoleniu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Od dzisiaj Ratownikiem Obywatelskim może zostać każdy, kto chce udzielić pomocy Uchodźcom. Natomiast Uchodźcy - dzięki pomocy Ratowników Obywatelskich - w aplikacji mogą znaleźć między innymi mapę punktów specjalnych, gdzie poza punktami zbiórki darów i ich wydawania, mogą też znaleźć punkt medyczny, nocleg, tłumaczenia czy też opiekę psychologa.
Linki do pobrania aplikacji:
Po zalogowaniu się do aplikacji każdy z jej użytkowników musi założyć konto i uzupełnić wymagane dane. Uchodźca ma możliwość znalezienia na mapie jednego punktów specjalnych, a Użytkownik chcący udzielić pomocy może też takie punkty dodać do mapy. W ten sposób POR oddaje w ręce Polaków i Ukraińców narzędzie do ułatwiające pomoc Uchodźcom i opanowanie problemów logistycznych.
Aplikacja RATOWNIK do tej pory bardzo szybko rozwijała się poprzez tworzenie największej w Polsce mapy potwierdzonych defibrylatorów (AED). Na początku marca Polska Organizacja Ratownicza planowała oddać do użycia moduł RescueNET, który służy do wzywania pomocy i informowania znajdujących się w pobliżu ratowników. Teraz na potrzeby obecnej sytuacji moduł RescueNET został dostosowany i rozszerzony o opcję dodawania 10 różnych punktów specjalnych:
- punkt medyczny
- oferta i lokalizacja noclegu
- punkt zbiórki darów
- punkty dystrybucji artykułów pierwszej potrzeby
- tłumaczenia
- punkty wsparcia psychologicznego
- transport
- punkt rejestracyjny
- pomoc drugiego człowieka
- praca
Każdy, kto dołącza do aplikacji z chęcią niesienia pomocy, od razu staje się Ratownikiem Obywatelskim. Dodając punkt specjalny, dodający staje się też jego administratorem.
Jak mówi Barbara Skowrońska z Polskiej Organizacji Ratowniczej, obecnie trwają pracę nad możliwością użycia aplikacji Ratownik z modułem RescueNET do wzywania pomocy na Ukrainie.