REKLAMA

Zapomnij o Apple Studio Display. Można już kupić pierwszy na świecie monitor QD-OLED. Cena zwala z nóg

Specjaliści od edycji zdjęć i wideo słusznie ekscytują się absurdalnie drogim i oferującym świetne parametry monitorem Apple’a. A co z graczami? Alienware wprowadza coś równie ekscytującego.

11.03.2022 07.03
Alienware AW3223DW
REKLAMA

LG Display nie jest już monopolistą na rynku producentów matryc OLED o wysokiej przekątnej. Od bieżącego roku producenci telewizorów i monitorów będą mogli korzystać z matryc organicznych od Samsung Display. Koreański gigant określa swój podzespół mianem QD-OLED, by wyróżnić go od tego oferowanego przez LG.

REKLAMA

Czytaj też:

Nazwa nie jest jednak wzięta z powietrza. Matryce Samsunga mają bowiem łączyć zalety matryc OLED (perfekcyjny kontrast, błyskawiczny czas reakcji, duże kąty widzenia) z techniką Quantum Dot wykorzystywaną w matrycach QLED (świetne odwzorowanie barw). Pierwszymi telewizorami QD-OLED mają być te od Sony. A co z monitorami? Pierwsza na rynku będzie należąca do Della firma Alienware.

Pierwszy monitor QD-OLED. Genialne kolory, doskonały kontrast, błyskawiczny czas reakcji.

34-calowy Alienware AW3423DW, bo pod taką jakże chwytliwą nazwą ów monitor jest oferowany, pracuje w rozdzielczości 3440 x 1440 pikseli. To może rodzić pewne zdziwienie, bowiem produkt high-endowy intuicyjnie kojarzy się z rozdzielczością 4K, a więc 3840 x 2160 pikseli. Ten produkt jest jednak skierowany w stronę graczy, a ci preferują ultrapanoramiczne monitory. Karty graficzne zdolne do uciągnięcia gier 3D w trybie ultrapanoramicznym i 2160p są na dziś w praktyce nie do dostania. No chyba że ktoś ma wolną kwotę kilkudziesięciu tysięcy złotych. Decyzja Alienware’a wydaje się bardzo mądra.

 class="wp-image-2085855"
Alienware AW3423DW

Monitor ma zapewniać szczytową jasność na poziomie 1000 nitów, 10-bitowy kolor, HDR10, czas reakcji poniżej 0,1 ms i tak zwany kontrast doskonały (z uwagi na specyfikę matryc OLED to określenie nie jest przesadzone). Nie zabraknie też kluczowej dla graczy funkcji VRR, w tym Nvidia G-Sync Ultimate. Monitor może pracować z maksymalnym odświeżaniem 175 Hz (przez DisplayPort 1.4, dostępne dwa złącza) lub 100 Hz (przez HDMI 2.0, dostępne jedno złącze). Jest też pokryty dodatkową warstwą antyrefleksyjną.

Monitor jest obracalny i objęty trzyletnią gwarancją, która uwzględnia również wszelkie potencjalne wypalenia matrycy.

REKLAMA

Alienware AW3423DW - cena i dostępność.

Monitor jest już do kupienia w Stanach Zjednoczonych. Niestety nie jest jasne, kiedy trafi do Polski, ale Dell twierdzi, że europejska premiera handlowa ma nastąpić niebawem. Na rynku amerykańskim sprzedawany jest w cenie 1300 dol., co w bezpośrednim przeliczeniu na złotówki po dzisiejszym kursie daje kwotę nieco powyżej 5600 zł. Prawdopodobnie będzie jednak droższy z uwagi na inne podatki i cła, jakie obowiązują w Unii Europejskiej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA