REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Zapomnij o Apple Studio Display. Można już kupić pierwszy na świecie monitor QD-OLED. Cena zwala z nóg

Specjaliści od edycji zdjęć i wideo słusznie ekscytują się absurdalnie drogim i oferującym świetne parametry monitorem Apple’a. A co z graczami? Alienware wprowadza coś równie ekscytującego.

Alienware AW3223DW
REKLAMA

LG Display nie jest już monopolistą na rynku producentów matryc OLED o wysokiej przekątnej. Od bieżącego roku producenci telewizorów i monitorów będą mogli korzystać z matryc organicznych od Samsung Display. Koreański gigant określa swój podzespół mianem QD-OLED, by wyróżnić go od tego oferowanego przez LG.

REKLAMA

Czytaj też:

Nazwa nie jest jednak wzięta z powietrza. Matryce Samsunga mają bowiem łączyć zalety matryc OLED (perfekcyjny kontrast, błyskawiczny czas reakcji, duże kąty widzenia) z techniką Quantum Dot wykorzystywaną w matrycach QLED (świetne odwzorowanie barw). Pierwszymi telewizorami QD-OLED mają być te od Sony. A co z monitorami? Pierwsza na rynku będzie należąca do Della firma Alienware.

Pierwszy monitor QD-OLED. Genialne kolory, doskonały kontrast, błyskawiczny czas reakcji.

34-calowy Alienware AW3423DW, bo pod taką jakże chwytliwą nazwą ów monitor jest oferowany, pracuje w rozdzielczości 3440 x 1440 pikseli. To może rodzić pewne zdziwienie, bowiem produkt high-endowy intuicyjnie kojarzy się z rozdzielczością 4K, a więc 3840 x 2160 pikseli. Ten produkt jest jednak skierowany w stronę graczy, a ci preferują ultrapanoramiczne monitory. Karty graficzne zdolne do uciągnięcia gier 3D w trybie ultrapanoramicznym i 2160p są na dziś w praktyce nie do dostania. No chyba że ktoś ma wolną kwotę kilkudziesięciu tysięcy złotych. Decyzja Alienware’a wydaje się bardzo mądra.

Alienware AW3423DW

Monitor ma zapewniać szczytową jasność na poziomie 1000 nitów, 10-bitowy kolor, HDR10, czas reakcji poniżej 0,1 ms i tak zwany kontrast doskonały (z uwagi na specyfikę matryc OLED to określenie nie jest przesadzone). Nie zabraknie też kluczowej dla graczy funkcji VRR, w tym Nvidia G-Sync Ultimate. Monitor może pracować z maksymalnym odświeżaniem 175 Hz (przez DisplayPort 1.4, dostępne dwa złącza) lub 100 Hz (przez HDMI 2.0, dostępne jedno złącze). Jest też pokryty dodatkową warstwą antyrefleksyjną.

Monitor jest obracalny i objęty trzyletnią gwarancją, która uwzględnia również wszelkie potencjalne wypalenia matrycy.

REKLAMA

Alienware AW3423DW - cena i dostępność.

Monitor jest już do kupienia w Stanach Zjednoczonych. Niestety nie jest jasne, kiedy trafi do Polski, ale Dell twierdzi, że europejska premiera handlowa ma nastąpić niebawem. Na rynku amerykańskim sprzedawany jest w cenie 1300 dol., co w bezpośrednim przeliczeniu na złotówki po dzisiejszym kursie daje kwotę nieco powyżej 5600 zł. Prawdopodobnie będzie jednak droższy z uwagi na inne podatki i cła, jakie obowiązują w Unii Europejskiej.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA