REKLAMA

Producenci telewizorów i monitorów będą mogli ściemniać klientom. Jest na to oficjalne przyzwolenie

Jeżeli ktoś szuka telewizora do gier, prawdopodobnie będzie zwracał uwagę na modele z HDMI 2.1. Tymczasem może trafić na model, który nie oferuje żadnych z pożądanych przez klienta cech. Co więcej, reklamacja będzie niemożliwa.

14.12.2021 17.20
samsung neo qled QN91A mini led telewizor do gier tv do ps5 0
REKLAMA

PlayStation 5 i Xbox Series znacząco zwiększyły popyt na monitory i telewizory z obsługą HDMI 2.1. To właśnie ta wersja standardu HDMI zapewnia wszystkie udogodnienia dla nowoczesnych urządzeń do grania. TV z HDMI 2.1 potrafi wyświetlać obraz w rozdzielczości 4K przy 120 Hz (HDMI 2.0 to tylko 4K przy 60 Hz lub 1440p przy 120 Hz).

REKLAMA

Czytaj też:

HDMI 2.1 to również eARC (możliwość przekazania zewnętrznemu urządzeniu audio dźwięku o wyższej jakości i w nowoczesnych formatach) i VRR (możliwość synchronizacji matrycy telewizora lub monitora z układem graficznym urządzenia do gier, dzięki czemu gra pozostaje responsywna i płynna mimo ewentualnych problemów z utrzymaniem liczby klatek na sekundę). Warto na to zwracać uwagę przy zakupie. Telewizor bądź monitor to sprzęt na lata, a dopłata do lepszej grafiki i płynności w grach – a więc do sprzętu z obsługą nowszej wersji HDMI – nie jest już wysoka.

Telewizor z HDMI 2.1 nie obsługuje 4K przy 120 Hz. Monitor z HDMI 2.1 nie obsługuje VRR. Bubel? Niezupełnie.

Konsorcjum standaryzujące format HDMI podjęło, o czym donosi TFTCentral, bardzo kontrowersyjną decyzję. Standard HDMI 2.0 został… skasowany, w sposób dosłowny. Z formalnego punktu widzenia, HDMI 2.0 przestało istnieć. Co to oznacza w praktyce?

REKLAMA

Przede wszystkim to, że producenci telewizorów i monitorów mogą oznaczać swoje sprzęty jako zgodne z HDMI 2.1. Nawet jeśli ich urządzenia nie obsługują żadnego z wyróżniających ów standard mechanizmów, a więc 4K@120 Hz, VRR czy eARC. Tak po prawdzie to wręcz nie mają wyjścia. Format HDMI 2.0 formalnie przestał istnieć i nie są już przyznawane na niego certyfikaty.

Oznacza to konieczność wnikliwego czytania specyfikacji nowego monitora i telewizora przed jego zakupem. Oznaczenie HDMI 2.1 z punktu widzenia graczy przestało mieć wartość. Zamiast tego, będą oni musieli sprawdzać, czy VRR czy 4K@120 Hz są możliwe do uzyskania na danym sprzęcie. Przyczyny podjęcia tej absurdalnej decyzji na dziś nie są znane.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA