REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Telewizja naziemna 8K staje się rzeczywistością. Specyfikacja jest już gotowa

Polska właśnie wprowadza standard telewizyjny DVB-T2, co pozwoli na emisję treści w 4K z HDR. Tymczasem Digital Video Broadcasting właśnie ukończyło prace nad specyfikacją tunerów nowej generacji – zdolnych do odbioru sygnału w 8K.

25.11.2021
19:25
lg oled tv 8k
REKLAMA

Na dziś nie obowiązuje jeden, uniwersalny standard emisji kanałów telewizyjnych w eterze. W Stanach Zjednoczonych rozpoczęło się właśnie wdrażanie techniki ATSC 3.0, co umożliwi emisję programów w rozdzielczości 8K. Polska – tak jak reszta Europy, Afryka i część Azji – wybrała format od Digital Video Broadcasting (DVB).

REKLAMA

W naszym kraju właśnie wprowadzany jest DVB-T2, dzięki któremu możliwe będzie nadawanie treści z Ultra HD z dźwiękiem przestrzennym. Za kilka lat znowu przyjdzie okazja do wymiany tunerów bądź telewizorów na nowsze. DVB wie już, jak będą dostarczane jego techniką treści o rozdzielczości 8K. Wykorzysta kodek HEVC i VVC.

Telewizja naziemna 8K. Jest już standard tunerów DVB.

Bieżąca specyfikacja zakłada wykorzystanie kodeku HEVC (H.265). A więc dokładnie tego samego, jaki dziś jest wykorzystywany do transmisji sygnału w 4K. Jego poprzednikiem, wycofywanym również i w Polsce, był MPEG-4/AVC. HEVC ma być wykorzystywany zarówno do transmisji w eterze, jak i przez sieć cyfrową (DVB-DASH). To jednak wstępna specyfikacja, zapewniająca nadawcom telewizyjnym i producentom tunerów i telewizorów ogólne spojrzenie na zastosowaną technologię.

 class="wp-image-1948610"
Standardy telewizyjne na świecie
REKLAMA

DVB rozważa dodanie dodatkowego kodeku do specyfikacji. Wśród kandydatów znajdują się AV1, AVS3 i VVC – gdzie ten ostatni jest faworytem i który niemal na pewno dojdzie do oficjalnej specyfikacji na początku przyszłego roku. Obsługiwane też będą HDR i HFR (High Frame Rates – sygnał o wysokim klatkażu).

Co to oznacza dla nas, klientów? Na razie absolutnie nic. Na terenie Polski nadal bardzo niewiele stacji nadaje w formacie 4K, a na świecie w 8K. Wykorzystywany obecnie standard DVB-T2 zapewne nie tylko wystarczy na długie lata, ale też i prawdopodobnie przetrwa przyszłą wymianę telewizora na nowy. Jednak jak już w tej bliżej nieokreślonej, odległej przyszłości pojawi się jego następca – by móc dalej odbierać telewizję naziemną, trzeba będzie wymienić telewizor lub dokupić nowy tuner. Warto też pamiętać, że usługi VOD typu Netflix czy Apple TV funkcjonują na zupełnie innych zasadach i ich ta cała standaryzacja nie dotyczy.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA