8,8 miliarda planet podobnych do Ziemi. Statystycznie powinno być na nich życie
Według naukowców w naszej galaktyce, czyli Drodze Mlecznej, może być aż 8,8 miliarda planet podobnych do Ziemi. Czy na jednej z nich istnieje życie? Jeżeli podejdziemy do sprawy czysto statystycznie, to szanse na to są bardzo duże. Ale to tylko statystyka...
Na ilu światach może istnieć życie? Czy nasza planeta jest pod tym względem jakoś szczególnie wyjątkowa? Otóż nie. Według szacunków naukowców, jest 8,8 miliarda planet podobnych do Ziemi, potencjalnie bardzo przypominających nasz dom.
Skoro są planety podobne do Ziemi, to czy jesteśmy sami we wszechświecie? Wyjątkowi i jedyni w swoim rodzaju?
Te i podobne pytania od dekad fascynują naukowców, filozofów a nawet teologów. I na żadne z tych pytań nie mamy odpowiedzi. Mamy jednak pewne dane, nad którymi warto się pochylić. Otóż według danych i przeprowadzonych badań, Mleczna Droga, czyli nasza galaktyka, zawiera nie setki, nie tysiące, a miliardy planet, które są podobnego rozmiaru co Ziemia i znajdują się w podobnej odległości od gwiazdy wokół której orbitują, w tak zwanej ekosferze. Konkretniej: 8,8 miliarda takich planet podobnych do Ziemi.
Czy na planetach podobnych do Ziemi istnieje na nich życie? Tak statystycznie
Nie mamy nawet szczątkowych danych, by móc na to pytanie odpowiedzieć. Naukowcy jednak sami przyznają, że biorąc pod uwagę wyłącznie statystykę, szanse, by na żadnej z tych planet nie istniało życie, są wyjątkowo niewielkie.
Należy jednak pamiętać, że to, że owe planety są podobnych rozmiarów i znajdują się, jak Ziemia, w ekosferze, nie oznacza od razu, że nadają się one do zamieszkania przez żywe organizmy. Naukowcy będą próbowali teraz ustalić które z tych planet zawierają jakąkolwiek atmosferę. Te badania zostaną jednak przeprowadzone w przyszłości, za pomocą teleskopów kosmicznych, które jeszcze są w fazie projektowania.
Potencjał na kolejne, niesamowite odkrycia jest jednak ogromny
Według szacunków, powstałych na bazie badań przeprowadzonych przez teleskop Keplera, około 20 proc. gwiazd składających się na Mleczną Drogę mają podobne cechy, co nasze Słońce i posiada planety w ekosferze. Skąd takie dane? Ponownie, kłania się statystyka. Naukowcy zbadali za pomocą Keplera do tej pory 42 tysiące gwiazd a następnie przyjęli założenie, że częstość występowania "słońc" jest taka sama w całej Mlecznej Drodze. Cała nasza galaktyka składa się z 200 miliardów gwiazd.
Jakby tego było mało, dane te mają charakter "pesymistyczny". Naukowcy bowiem wzięli pod uwagę wyłącznie gwiazdy przypominające nasze Słońce. A te nie są jedynymi, które mogą zawierać planety nadające się do życia. Co więcej, zdecydowanie nie są najczęstszym rodzajem gwiazd występujących w naszej galaktyce.
Według innych badań, przeprowadzonych nieco wcześniej, 15 procent czerwonych karłów, których jest znacznie więcej, posiada planety wielkości Ziemi znajdujące się w ekosferze. To oznacza, że owych planet może być nawet 40 miliardów. A teraz zastanówmy się raz jeszcze nad statystyką i prawdopodobieństwem występowania na nich nie tylko życia, ale i również inteligencji…
Ten artykuł ukazał się po raz pierwszy na spidersweb.pl 05.11.2013 roku