Amerykański żołnierz przyszłości na ostatniej prostej. Te gogle po prostu zwalają z nóg
Amerykańska armia szykuje się do wyposażenia żołnierzy w gogle rozszerzonej rzeczywistości. W tym tygodniu przeprowadzono testy, w których nowy sprzęt wykorzystywał desant transportera opancerzonego. Żołnierze są nowym sprzętem zachwyceni. Nic dziwnego. Gogle IVAS od Microsoftu to prawdziwy cud techniki.
1. Pancerny Brygadowy Zespół Bojowy 3. Dywizji Piechoty Armii Stanów Zjednoczonych przetestował w tym tygodniu swoje nowe gogle Zintegrowanego Systemu Wzmocnienia Wizualnego (IVAS) na pokładach bojowych gąsienicowych transporterów opancerzonych Bradley.
Najpierw językiem fachowców. Ćwiczenie określiło zdolność sprzętu do zapewnienia lepszej świadomości sytuacyjnej z wnętrza pojazdu opancerzonego, gdzie widoczność otoczenia jest ograniczona.
Teraz wyobraź sobie następującą sytuację. Jesteś żołnierzem piechoty, razem z kolegami załadowanym jako desant w transporterze opancerzonym. Ściśnięty w ciasnym wnętrzu nie masz pojęcia o tym co dzieje się na zewnątrz.
Wstrząsy podczas jazdy w terenie, huk wystrzałów i eksplozji - to wszystko potrafi zdezorientować, a moment w którym trzeba wyjść z pojazdu i walczyć jest kluczowy. Cenny czas misja na wypatrywaniu przeciwnika, własnych pozycji lub osłony.
Pole walki przed oczami
Gogle rozszerzonej rzeczywistości pozwalają żołnierzowi na uniknięcie początkowej dezorientacji i doskonałą orientację w sytuacji na polu walki nawet w pojeździe. Gdy położenie własnych i wrogich jednostek, kompas i inne ważne informacje pojawiają ci się na wyświetlaczu przed oczami, nie ma znaczenia czy jesteś w transporterze, czy na zewnątrz.
Oparty na goglach wyświetlacz IVAS integruje cyfrowy tryb słabego oświetlenia, termowizję, noktowizor o wysokiej rozdzielczości i technologię falowodową, aby stworzyć interfejs rzeczywistości rozszerzonej dla żołnierza.
System rzeczywistości rozszerzonej IVAS wykorzystuje informacje dostarczane przez zintegrowaną komunikację, kamerę termowizyjną i noktowizyjną kierowcy i strzelca Bradleya. Dane z całego systemu pojawiają się na wyświetlaczach żołnierzy.
Lepsze podejmowanie decyzji
Jeden z ćwiczących żołnierzy, Benjamin Franke stwierdził, że zaawansowane technologicznie gogle pozwalają żołnierzom lepiej zlokalizować przeciwnika, zapewniając tym samym większe bezpieczeństwo na polu bitwy.
Nie ma już luki informacyjnej między wsiadaniem, tranzytem i desantem. Dzięki tej zintegrowanej technologii żołnierze mogą otrzymywać aktualizacje map, misji i danych wywiadowczych na trasie. Widzą, co się dzieje wokół nich. Mogą tak ustawić Bradleya, by opuścić rampę w miejscu, w którym nie są bezpośrednio ostrzeliwani. Następnie bezpiecznie wchodzą do akcji
- mówi Don Aldea, główny inżynier ds. integracji IVAS.
Gogle za ponad 100 tys. zł
Zintegrowany System Wzmocnienia Wizualnego, czyli Integrated Visual Augmentation System (IVAS) to jeden z najważniejszych programów amerykańskiej armii.
Zakłada on wyposażenie żołnierzy piechoty w gogle rzeczywistości rozszerzonej. Ma on zapewnić szeroką gamę możliwości dla żołnierzy. Poza wspomnianą wcześniej noktowizją i termowizją, gogle między innymi uwydatniają kontury obiektów, mają nakładki map 3D i wyświetlają punkty nawigacyjne. Nie zapomniano nawet o takich banałach jak temperatura.
26 marca 2021 r. Microsoft otrzymał od armii Stanów Zjednoczonych zlecenie na produkcję i dostawę zestawów IVAS. Microsoft wyprodukuje zestawy dla co najmniej 120 000 żołnierzy. Kontrakt ma wartość do 21,88 mld USD.
IVAS mocowany może być do dowolnego hełmu, a koszt pojedynczego zestawu szacuje się na 29 205 dolarów za sztukę. Dla porównania hełm dla pilota samolotu F-35 kosztuje 400 tys. dolarów.
Testy operacyjny i testy terenowe, poprzedzające wprowadzenie do służby nowych gogli trwać będą przez cały 2022 r.