REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Mapa sieci grzybów pod ziemią to nowy cel naukowców. Czy ją stworzą? To biliony kilometrów

Tuż pod naszymi stopami, zaledwie centymetry pod powierzchnią Ziemi znajduje się rozległa sieć grzybów, które utrzymują w glebie miliardy ton dwutlenku węgla. Teraz naukowcy po raz pierwszy w historii planują stworzyć mapę tej potężnej siatki połączeń.

02.12.2021
17:10
grzyby
REKLAMA

Jeszcze nikt nie podjął się tak trudnego wyzwania, choć o istnieniu niewiarygodnie rozległych sieci grzybów łączących rośliny na całym świecie świat nauki wie niemal od zawsze. Tymczasem w kontekście zachodzących obecnie zmian klimatycznych owe niewidoczne sieci skrywające się pod naszymi stopami mogą oznaczać nasze być albo nie być.

REKLAMA

Co mają grzyby do zmian klimatycznych? Głęboko w glebie grzyby wykorzystują węgiel do tworzenia swoistych autostrad, które łączą korzenie wielu roślin i umożliwiają transport węgla i składników odżywczych. Naukowcy szacują, że to właśnie owe grzyby przechowują w glebie około 5,5 miliarda ton dwutlenku węgla „wyciągniętego” przez glebę z atmosfery. Warto tutaj zaznaczyć, że są to ostrożne szacunki, bowiem liczba ta może być nawet trzy razy większa.

Gdzie grzyby przechowują tak duże ilości węgla? Jak przekonują naukowcy, w górnych dziesięciu centymetrach gleby na całej Ziemi łączna długość wszystkich połączeń owej sieci wynosi 450 biliardów kilometrów (450 000 000 000 000 000 km), czyli mniej więcej tyle, ile wynosi połowa średnicy naszej galaktyki.

Jak zmierzyć coś tak gargantuicznych rozmiarów?

Jeszcze do niedawna myśli o stworzeniu takiej mapy można było uznać za mrzonkę. Teraz jednak mamy na podorędziu sztuczną inteligencję, która w tym przypadku sprawdzi się doskonale. Najpierw przez osiemnaście miesięcy naukowcy będą pobierali próbki gleby w różnych miejscach na terenie Patagonii. Następnie, wykorzystując do tego techniki nauczania maszynowego, sztuczna inteligencja stworzy mapę połączeń, która pozwoli ustalić, w jaki sposób i w jakiej skali sieć grzybów jest w stanie wyciągać węgiel z atmosfery.

REKLAMA
Sekretne życie grzybów

Docelowo badacze chcą w ten sposób wykorzystać 10 000 próbek z powierzchni całej Ziemi. Powstała na ich podstawie mapa pozwoli nam z jednej strony poznać funkcję tego organizmu, a z drugiej pozwoli chronić kluczowe dla nich obszary przed grożącym im na całym świecie procesami urbanizacji, rolnictwem i zanieczyszczeniami. Jakby nie patrzeć, nikt chyba nie chciałby, aby organizmy tak bardzo hamujące zmiany klimatyczne, zniknęły z powierzchni Ziemi.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA