REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie /
 3. Poradniki
 4. Oprogramowanie /
 5. Social Media - Poradniki

Jak zrobić ankietę na Facebooku? Czy da się utworzyć ankietę na stronie?

Zrobienie ankiety na Facebooku to prosty sposób na zbadanie opinii i preferencji odbiorców. W tym artykule opiszemy wszystko, co chciałbyś wiedzieć o tworzeniu ankiet na FB.

25.12.2021
15:03
Jak zrobić ankietę na Facebooku? Poradnik
REKLAMA

Jedną z najbardziej przydatnych funkcji Facebooka jest tworzenie ankiet. Ten szybki sposób na sprawdzenie upodobań oraz uzyskania opinii odbiorców na dany temat przydaje się nie tylko w marketingu, ale i w organizacji mniejszych przedsięwzięć. W tym poradniku opiszemy krok po kroku każdy z aspektów tworzenia ankiet na Facebooku.

REKLAMA

Jak zrobić ankietę na stronie na Facebooku?

Opcja, która jeszcze do niedawna była stałą częścią zarządzania stroną (fanpage) na Facebooku została wycofana w połowie 2021 roku. Obecnie niemożliwym jest stworzenie ankiety na stronie na FB. Aby poznać opinię odbiorców i wejść w interakcję z nimi, możesz użyć dwóch alternatywnych metod:

 • Pierwszą z nich jest utworzenie posta na stronie, w którego treści zawrzesz odpowiednio sformułowane pytanie. By stworzyć post, przejdź do swojej strony na a następnie kliknij pole tworzenia nowego postu. Jest to sposób daleki od ideału ze względu na otwarty charakter odpowiedzi i ich możliwą nieprecyzyjność.
 • Drugą metodą jest stworzenie grupy ściśle powiązanej z twoją stroną i dodanie w owej grupie ankiety. O tworzeniu grupy na Facebooku więcej możesz przeczytać w tym artykule. Grupy to jedyne środowisko FB mające możliwość bezpośredniego tworzenia ankiet na FB.
Jak stworzyć ankietę na Facebooku

Jak zrobić ankietę w grupie na Facebooku na telefonie?

 1. Przejdź do grupy
 2. Dotknij pola z napisem "Napisz coś…"
 3. Przesuń palcem z dołu do góry ekranu
 4. Z wyświetlonych opcji wybierz "Ankieta"
 5. Wpisz pytanie i możliwe odpowiedzi
 class="wp-image-1975508"

Za pomocą przycisku zębatki możesz pozwolić innym członkom grupy na dodawanie odpowiedzi lub wybór kilku odpowiedzi. Ikony zdjęć po prawej stronie każdej z opcji umożliwiają dodanie obrazków do opcji ankiety.

Jak zrobić ankietę w grupie na FB na komputerze?

Zrobienie ankiety w grupie na FB na komputerze to prosty proces. Zacznij od zalogowania się na Facebooka i przejścia do twojej grupy. Następnie kliknij pole tworzenia nowego posta (oznaczone jako "O czym myślisz, [twoje imię]?"). W prawym dolnym rogu okienka kliknij ikonę trzech kropek i z dostępnych opcji wybierz "Ankieta". Wpisz swoje pytanie i możliwe do wybrania opcje. Ikona zębatki znajdująca się po prawo od "Dodaj opcję" pozwoli ci zarządzać opcjami dodawania odpowiedzi i wielokrotnym wyborem.

 class="wp-image-1975517"

Jak zrobić ankietę na profilu osobistym na FB?

Facebook nie udostępnia możliwości tworzenia ankiet na FB na profilu. Jeżeli chcesz uzyskać opinię od naszych znajomych na jakiś temat, możesz to zrobić metodą "tradycyjną" - poprzez stworzenie zwykłego posta.

Na stronie głównej FB przejdź do pola tworzenia nowego posta i napisz w nim pytanie, które normalnie zadałbyś w ankiecie. Twoi znajomi będą odpowiadać na nie w komentarzach. Ta opcja nie jest aż tak efektywna jak dodanie ankiety, gdyż wymaga od osoby pytanej interakcji z postem. Ponadto odpowiedzi w komentarzach pozostawiają otwartą furtkę na odpowiedzi niezwiązane z pytaniem.

Tworzenie ankiety na FB - co musisz wiedzieć?

Tworząc ankietę na Facebooku musisz pamiętać, że w każdej ankiecie możliwe jest zobaczenie na które opcje głosowali inni użytkownicy. W ankiecie utworzonej na grupie mogą wziąć udział tylko jej członkowie.
Sposób w jaki sformułujesz zarówno pytanie, jak i odpowiedzi w ankiecie ma znaczący wpływ na odbiór i zainteresowanie kwestionariuszem. Kluczem do sukcesu ankiety jest zadanie zwięzłego pytania i dodania do ankiety opcji, które w sposób bezpośredni odpowiadają na to pytanie. Ważne jest aby ilość możliwych do wybrania opcji nie była zbyt duża. Dodanie do opcji ankiety obrazów również poprawi jej skuteczność.

Jak zrobić ankietę na Messengerze?

W przeszłości możliwym było zrobienie ankiety na Messengerze na wszystkich urządzeniach - komputerze, telefonie, tablecie - a także zarówno w konwersacji z jedną osobą, jak i w rozmowach grupowych. Do ekranu tworzenia ankiet na Messengerze przechodziło się poprzez dotknięcie opcji "Więcej" w lewym dolnym rogu rozmowy i wybraniu opcji "Ankieta". Jednakże od początku 2021 roku opcja stworzenia ankiety w Messengerze została usunięta, a co za tym idzie - obecnie niemożliwe jest zrobienie ankiety bezpośrednio na Messengerze.

REKLAMA

Jak zrobić ankietę na Facebooku? Podsumowanie

Zrobienie ankiety na Facebooku to jedyna z najprzydatniejszych funkcji FB. Utworzenie ankiety to prosty proces, zajmujący dosłownie kilka kliknięć. Choć obecnie jest on ograniczony jedynie do grup, pozostałe opcje tworzenia treści na Facebooku mogą pomóc obejść tą niedogodność. Administratorzy fanpage powinni rozważyć stworzenie grup dla swoich stron, gdyż to właśnie tam mogą zrobić ankiety na Facebooku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA