REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Nauka
  3. Kosmos

Star Trek w realu? Chiny chcą wybudować gigantyczny statek kosmiczny o długości 1,5 km

Wyobraźcie sobie Międzynarodową Stację Kosmiczną, ale dziesięciokrotnie większą. Na jej pokładzie niektóre korytarze miałyby ponad kilometr długości. To wcale nie musi być science fiction. Taki statek kosmiczny chcą wybudować Chińczycy.

Chiny chcą wybudować gigantyczny statek kosmiczny o długości 1,5 km
REKLAMA

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest jak dotąd największą konstrukcją stworzoną przez człowieka w przestrzeni kosmicznej. W najdłuższym miejscu stacja ma aż 109 metrów długości. Chiny mają jednak ochotę ten rekord pobić i to pobić tak, aby Międzynarodowa Stacja Kosmiczna wyglądała przy tym jak zabawka.

REKLAMA

Na pierwszy rzut oka może to się wydawać szalonym pomysłem, ale należy pamiętać, że mówimy o Chinach. Kraju, który stworzył Wielki Mur Chiński czy Zaporę Trzech Przełomów - jedne z największych konstrukcji tego typu na powierzchni Ziemi. O co zatem chodzi?

Przedstawiciele chińskiego rządu poinformowali, że wśród chińskich inżynierów i naukowców rozważana jest budowa statku kosmicznego na orbicie, który mógłby mieć nawet 1,5 km długości.

Jak na razie szczegółów projektu zbyt wielu nie ma, a i sam projekt statku nie został jeszcze ustalony. Można zatem uznać, że projekt znajduje się na bardzo wczesnym etapie rozwoju i na pierwszy chiński USS Enterprise jeszcze będziemy musieli sporo poczekać. Nie zmienia to jednak faktu, że już sam pomysł wskazuje wyraźnie na to, że Chiny mają poważne plany w zakresie podboju kosmosu.

Skąd w ogóle wiadomo, że Chiny mają takie futurystyczne plany?

Otóż wezwanie do składania propozycji projektów tego typu ogłosiła Chińska Narodowa Fundacja Nauk Przyrodniczych (NNSFC). Zanim jednak ekscytacja wami zawładnie, warto zauważyć, że jak na razie NNSFC oferuje grant na drobne 2,3 mln dol. Środki mają być przeznaczone na zbadanie czego trzeba, aby budowa takiego statku była w ogóle możliwa. Oprócz tego wybrany zespół będzie musiał ustalić, w jaki sposób wywieźć elementy takiego statku na orbitę, a następnie je ze sobą połączyć. Od tego punktu do rozpoczęcia potencjalnej budowy mogą być jeszcze lata świetlne. Fakt jednak, że Chiny w ogóle rozważają takie, opcje wskazuje, że chęć zdominowania przestrzeni kosmicznej jest w Państwie Środka ogromna.

Chiny planują wybudować gigantyczny statek kosmiczny
REKLAMA

Jak wskazują eksperci, do budowy takiego statku nie trzeba nic szczególnego - trzeba po prostu zrobić to samo, co w przypadku stacji kosmicznej, tylko dziesięć razy więcej. Jeżeli jednak uwzględnimy, że budowa stacji pochłonęła do dnia dzisiejszego 100 mld dol., a jej utrzymanie to kolejne 3-4 mld dol. rocznie, to być może budowa statku o jeden rząd wielkości większego może się okazać zbyt kosztowna nawet dla Chin.

Ten artykuł ukazał się po raz pierwszy na spidersweb.pl 29.12.2021 roku

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA