1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Ekologia i innowacja zdominowały pierwszy Budimex Startup Challenge. I bardzo dobrze

Lokowanie produktu: Budimex

Budimex rozumie, że nie ma przyszłości bez dbania o ekologię. Firma inwestuje w młodych przedsiębiorców, którzy chcą z nią współpracować i wspólnie z nią stawiać na zieloną przyszłość. Finaliści Budimex Startup Challenge, za sprawą swoich innowacyjnych pomysłów, zyskają pełne wsparcie Budimexu. Trzeba przyznać: zasłużyli.

22.12.2021
13:26
budimex startup challenge

Właśnie zakończył się Budimex Startup Challenge, a więc pierwsza edycja konkursu dla przedsiębiorców i młodych spółek, mających świeże pomysły z zakresu energetyki (w tym odnawialnych źródeł energii) czy ekologicznych technologii dla budownictw. Inicjatywa zorganizowania tego konkursu jest nowa, ale to nie oznacza, że organizujący go Budimex dopiero teraz zaczyna dostrzegać korzyści związane z rozwojem nastawionym na ekologię i innowacje.

Firma od wielu lat wspiera startupy. Za przykład niech posłuży chociażby uruchomiona cztery lata temu platforma do zgłaszania pomysłów dla tych podmiotów, które wspólnie z Budimexem chciałyby pracować na rzecz lepszej przyszłości. Firma jest szczególnie zainteresowana tak zwaną zieloną transformacją energetyczną. Jest też otwarta na inwestowanie w wynalazki spoza branży budowlanej.

Budimex Startup Challenge – pożyteczny konkurs z atrakcyjnymi nagrodami.

Nagrodą szczególną w konkursie Budimex Startup Challenge jest gotowość firmy do inwestycji kapitałowej w startup oferujący rozwiązanie służące nie tylko interesowi ekonomicznemu spółki, ale i zapewniające korzyści wszystkim interesariuszom, społecznościom lokalnym i środowisku.

Dodatkowo, zwycięzca konkursu otrzymał nagrodę w kwocie 50 tys. zł. Wyróżniony przez jury startup w ramach drugiego miejsca otrzyma 30 tys. zł. Zdobywca trzeciego miejsca: 20 tys. zł. Dobrych pomysłów było jednak na tyle dużo, że firma ostatecznie zdecydowała się wyróżnić dodatkowo dwie firmy, którym zaoferuje możliwość współpracy.

Budimex Startup Challenge – uczestnicy. Od odzyskiwania sadzy po druk 3D budynków.

Res Solution – efektywne zarządzanie energią kluczem do neutralności klimatycznej.

 class="wp-image-1982981"
Res Solution na Budimex Startup Challenge

Res Solution zwrócił uwagę na palący problem ostatnich miesięcy – a więc na fakt, że ceny energii będą znacząco rosnąć. Podczas prezentacji przedstawiciel zwrócił uwagę, że średnia cena za 1 MWh prądu w listopadzie 2020 r. wynosiła 251 zł. W listopadzie 2021 r. kwota ta wzrosła do 456 zł. Według prognoz, w 2022 r. rachunki za energię dla przedsiębiorstw wzrosną od 20 proc. do nawet 40 proc. Nie bez wpływu na powyższe ma fakt, że 67 proc. produkowanej energii w Polsce powstaje z produkcji węgla.

Res Solution chce zminimalizować ten problem za pomocą swojego rozwiązania do efektywnego i automatycznego zarządzania zużyciem energii. Jego system za pomocą czujników wykonuje pomiary parametrów energetycznych odbiorników energii i przesyła te dane do chmury. Tam algorytmy analizują przesłane dane i dostarczają ich interpretacje do panelu zarządzania, uwzględniając awarie, statystyki oraz raporty efektywności energetycznej. To z kolei pomaga redukować koszty energii przez stały monitoring i automatyzację.

Optimo Light – inteligentny system oświetlenia zarządzający energią w budynku.

 class="wp-image-1982984"
Optimo Light na Budimex Startup Challenge

Optimo Light to system, który automatyzuje pracę oświetlenia w budynku. Jak twierdzi przedstawiciel, to jedyne rozwiązanie na rynku, jakie gwarantuje oczekiwane natężenie światła na powierzchni roboczej z dokładnością do 5 proc. – bez konieczności umieszczania dodatkowych czujników. Rozwiązanie to jest przy tym odporne na zmienne warunki światła naturalnego oraz na zmian w aranżacji wnętrz.

Optimo Light wykrywa obecność człowieka w danym miejscu i wygasza te elementy oświetlenia, które z uwagi na jego absencję nie są potrzebne. W efekcie zapewniać ma nawet 72-procentowe oszczędności energii.

Surveily – automatyzacja nadzoru procesów bezpieczeństwa z wykorzystaniem wizji maszynowej.

 class="wp-image-1982987"
Surveily na Budimex Startup Challenge

Surveily zaproponował system, który wykorzystuje sztuczną inteligencję do monitorowania pracowników w przemyśle produkcyjnym (i nie tylko), celem zapewnienia im jak największego bezpieczeństwa. Automatyzacja takiego monitoringu, jak argumentował przedstawiciel, jest efektywniejsza z uwagi na odporność na błędy czynnika ludzkiego – zmęczenia, brak koncentracji czy inne błędy. Oszczędza też czas i nie przymyka oczu, niwelując przypadki niezgłoszonych w odpowiednie miejsce incydentów.

Wykorzystując kamery przemysłowe, rozwiązanie Surveily w czasie rzeczywistym monitorują pracowników, analizując, czy ci stosują się do zasad BHP oraz czy środowisko ich pracy jest niezmiennie bezpieczne. Wszelkie zauważane nieprawidłowości są zgłaszane zarówno pracownikowi, jak i rejestrowane w stosownym panelu administracyjnym.

mTap – Oszczędność energii w odległości jednego kliknięcia.

 class="wp-image-1982990"
mTap na Budimex Startup Challenge

mTap również zwrócił uwagę na rosnące ceny energii. Chce temu zaradzić proponując inteligentne kontrolery do lamp ulicznych. Za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji platforma mTap analizuje dane z lamp i sensorów, zapewniając inteligentne sugestie związane ze sterowaniem oświetlenia ulicznego. Platforma mTap do zarządzania sterownikami umożliwia tworzenie scenariuszy działania, monitorowanie statusu lamp na bieżąco, tworzenie obwodów z pojedynczych lamp i sterowanie nimi, zmianę poziomu jasności pojedynczej lampy czy włączenie bądź wyłączenie pojedynczej lampy.

Możliwość zaprogramowania poziomu jasności lampy w różnych scenariuszach działania zmniejsza zużycie energii, a co za tym idzie ogranicza wydatki na energię elektryczną. Awarie lamp są automatycznie wykrywane, co w oczywisty sposób zwiększa bezpieczeństwo na ulicy. Odpowiednie i optymalne zarządzanie oświetleniem może zwiększyć żywotność lamp, zmniejszając ilość wymaganych prac konwersacyjnych, co w rezultacie zmniejszy nakłady finansowe przeznaczone na te prace.

Rebuild. Czyli drukowanie budynków.

 class="wp-image-1982993"
Rebuild na Budimex Startup Challenge

Rebuild to startup, który automatyzuje budownictwo i rewolucjonizuje technologię 3DCP (3D Construction / Conrete Printing). Za pomocą technologii druku 3D rozwiązanie Rebuild przy użyciu betonu jest w stanie formować wskazane konstrukcje. Beton pozostaje plastyczny po opuszczeniu dyszy – jest tiksotropowy, o dużej lepkości. Dysza nie jest przy tym ogrzewana i może mieć dowolny kształt.

Technologia 3DCP, lansowana przez Rebuild, organicza czynnik ludzki na placu budowy. Zwiększa jej bezpieczeństwo przy zmniejszeniu jej kosztów, skróceniu jej czasu, przy zachowaniu większej precyzji i wysokiej powtarzalności – w razie potrzeby, 24 godz. na dobę, siedem dni w tygodniu. Rebuild posiada rozwiązania w takich kwestiach konstrukcyjnych jak zbrojenie, szalunki, podpory, izolacja termiczna czy skomplikowane kształty ścian. Oprócz tego firma posiada wiedzę w zakresie technologii recyklingu w celu ponownego wykorzystania surowców w procesie budowlanym.

Nanoseen i jego oczyszczająca świat nanofarba.

 class="wp-image-1982996"
Nanoseen na Budimex Startup Challenge

Nanoseen zaproponował NanopaintX, a więc dodatek do farb zawierający nanomateriały. Te, za sprawą tego dodatku, absorbują zanieczyszczenia powietrza, w tym gazy cieplarniane. Usuwają też z niego pyłki, wirusy, bakterie, grzyby, pyły, roztocza i gazy trujące. Jest też czynnikiem wzmacniającym: wzmacnia wytrzymałość farby, jak deklarował przedstawiciel, nawet 12 000-krotnie.

NanopaintX może być wykorzystana zarówno w budynkach przemysłowych, jak i mieszkalnych. Według wyliczeń Nanoseen, pokrycie tą farbą budynków PKN Orlen i Płockiego Parku Przemysłowo-Technologicznego zaowocowałoby na przestrzeni trzech lat przechwyceniem nawet 6,1 tony dwutlenku węgla.

Solwit chce usprawnić działanie firm przetwarzających odpady.

 class="wp-image-1982999"
Solwit na Budimex Startup Challenge

Spółka Solwit zaproponowała innowacyjny system informatyczny umożliwiający sprawne i nowoczesne zarządzanie w gospodarce odpadami. Usprawnia on i automatyzuje procesy przyjmowania, przetwarzania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów, automatycznie tworzy sprawozdania i raporty wymagane regulacjami prawnymi. Integruje się też z BDO i ułatwia raportowanie do jego bazy.

To jednak nie koniec. System Solwitu umożliwia bieżącą weryfikację za pomocą urządzeń mobilnych. Zapewnia, jak deklarował przedstawiciel spółki, spójność i kompletność danych. W efekcie oszczędza czas pracowników i kierownictwa, dostarcza wieloaspektowych analiz i raportów, a przy okazji poprawia wizerunek firmy w zakresie transparentności i nowoczesności i gwarantuje zgodność pracy z regulacjami.

Syntoil da drugie życie zużytym oponom.

 class="wp-image-1983002"
Syntoil na Budimex Startup Challenge

Spółka Syntoil zajmuje się czyszczeniem karbonizatu – a więc zanieczyszczonej sadzy – ze zużytych opon do postaci sadzy technicznej. Ta, jak niektórzy laicy mogą nie wiedzieć, stanowi cenny zasób. Odzyskiwanie jej w ten sposób ogranicza zużycie paliw kopalnych, powstawanie odpadów i emisje dwutlenku węgla. Zużyte opony są szatkowane, a następnie obrabiane w procesie ciągłej pyrolizy. Jednym z produktów tego procesu jest wspomniana sadza.

Ta może być wykorzystana do produkcji nowych opon, gumowych produktów, farb i atramentów czy produktów z tworzyw sztucznych. Syntoil produkuje też w tym procesie pigment czarny wodorozcieńczalny, który może być wykorzystany do barwienia betonu, zapraw mineralnych, farb wodorozcieńczalnych, wibroprasowanych wyrobów betonowych czy zapraw. Takie pigmenty są odporne na działanie alkaliów, warunków atmosferycznych i promieni UV.

Unicomm chce wprowadzić technologię inteligentnych mieszkań.

 class="wp-image-1983005"
Unicomm na Budimex Startup Challenge

Podczas konkursu Unicomm zaproponował system automatyki mieszkaniowej typu smart home, ale od podstaw dedykowany budynkom wielorodzinnym. Wyróżnia się tym, że jest wdrażany już na etapie budowy w porozumieniu z deweloperem i wykonawcą.

Rozwiązania Unicommu obejmują inteligentne sterowanie roletami, detekcję ruchu, sterowanie światłem, gniazdkami, ciepłem, inteligentne zamki i domofony. Te ostatnie są szczególnie ciekawe – mają bowiem pełnić rolę również centrum do sterowania funkcjami mieszkania, będąc wyposażone w estetyczny i intuicyjny interfejs dotykowy. Zapewniana przez cały system algorytmizacja i automatyzacja ma wpłynąć na znaczące oszczędności w zużyciu energii.

Born Electric przeniesie energię słoneczną na nowy poziom.

 class="wp-image-1983008"
Born Electric na Budimex Startup Challenge

Proponowany przez Born Electric system BE Solar Bank służy do zarządzania i przechowywania energii w mikro-sieci. Może być kontrolowany z poziomu aplikacji webowej i umożliwia zarządzanie procesem chłodzenia i ogrzewania magazynu energii. Jest zintegrowany z chmurą danych, przechowując tam dane historyczne oraz konfiguracje. Jest też kompatybilny z protokołami ładowania OCPP 1.6 i wyższymi, a także skalowalny pod względem mocy (10-50 kW) i pojemności (15-1000 kWh. Zapewnia wielokierunkowy przepływ energii z id do sieci i pojazdów elektrycznych.

Budimex Startup Challenge – czas poznać zwycięzców.

 class="wp-image-1983011"
Zwycięzcy Budimex Startup Challenge

Zdobywcą głównej nagrody została firma Surveily. Drugim miejscem wyróżniono Syntoil, trzecie zaś przypadło Res Solution. Dodatkowe wyróżnienia, wspomniane we wstępie do niniejszej relacji, przyznane zostały Optimo Light i Born Electric.

Trzy pierwsze miejsca zostały nagrodzone finansowo, zaś wszystkie pięć wyróżnionych firm i spółek może liczyć na promocję, a także na współpracę z Budimexem. Z każdym z nich firma usiądzie do rozmów w przyszłym miesiącu, by omówić i sformalizować dalszą współpracę. Trudno nie gratulować zwycięzcom. Trudno też nie chwalić takich inicjatyw – są korzystne zarówno dla organizatora, jak i też dla ogółu w dość oczywisty sposób: promując innowacyjność i rozwiązania mające na celu ochronę środowiska. Pozostaje więc tylko pogratulować.

Lokowanie produktu: Budimex
Najnowsze