Samsung gotowy na nowego Netflixa. Mamy listę modeli, na których filmy i seriale będą wyglądać lepiej
Netflix zapowiedział wdrożenie kodeka AV1, który od tej pory będzie domyślnie oferowany telewizorom najnowszych generacji. Samsung był na to gotowy: opublikował listę modeli, która sobie z nowym Netflixem poradzi.
Raz na jakiś czas usługodawcy cyfrowi muszą wymienić wykorzystywaną technologię na nową, by móc spełnić rosnące oczekiwania klientów. Netflix jest właśnie w trakcie przesiadki na nowy kodek (kodek to algorytm do kodowania i dekodowania danych o obrazie i dźwięku) o nazwie AV1. Nie wszyscy jednak odczują korzyści z tej wymiany. Ów kodek musi być obsługiwany przez telewizor.
Czytaj też:
Netflix, gdy zapowiadał zmianę, wymienił pierwsze urządzenia, na których jego aplikacja będzie wykorzystywać nowszą technikę. Była dość… krótka. Na dodatek jej treść była dość niespodziewana. Wśród producentów telewizorów wskazany został wyłącznie Samsung. Co więcej, nie jego najnowsze modele telewizorów, a ubiegłoroczne. Coś się na szczęście zmieniło, bo choć nadal nie wiemy co z telewizorami innych firm (liczni producenci deklarują wsparcie dla AV1), to przynajmniej lista modeli Samsunga wygląda dużo sensowniej.
Samsung – lista telewizorów z obsługą kodeka AV1.
Na liście znajdują się telewizory Samsung 4K i 8K z 2020 i 2021 roku, w tym modele Neo QLED, a także The Frame, The Sero, The Serif i The Terrace, które obsługują ten kodek. Jest więc dużo dłuższa, choć prawdopodobnie też finalna. Otrzymaliśmy ją od samego producenta – gdyby ten planował aktualizację oprogramowania starszych modeli, na pewno by się tym pochwalił.
Co to jest AV1? Co jeśli telewizor nie obsługuje AV1?
AV1 to pierwszy otwartoźródłowy i pozbawiony opłat licencyjnych kodek (czyli mechanizm kodowania i dekodowania treści audio i wideo) typu high efficiency. Został opracowany przez zrzeszenie Alliance for Open Media, do którego należą Amazon, Apple, Facebook, Google, IBM, Intel, Microsoft, Mozilla i Netflix. AV1 jest już używany przez Netflixa w aplikacji na system Android. Teraz trafia na telewizory, przystawki telewizyjne i konsole do gier.
Strumień danych Neftlixa, wykorzystujący kodek AV1m ma być zawsze przesyłany w 10-bitowym kolorze i zapewniać najwyższą możliwą rozdzielczość i klatkaż – w tym z obsługą HFR, czyli treści zakodowanych z wyższą częstotliwością odświeżania. AV1 na razie nie będzie stosowany w treściach z HDR, ale to ma się zmienić w nieodległej przyszłości. W strumieniu danych ma przy tym pozostać na tyle dużo miejsca, by kodować dźwięk z jak najmniej stratną kompresją.
Posiadacze telewizorów bez obsługi tego kodeka nie mają się czym przejmować. Aplikacja na starszych urządzeniach będzie niezmiennie wykorzystywać bieżącą technologię, jaką jest HEVC i MPEG4 AVC. Dla tych użytkowników Netflixa nie zmieni się nic. Na nowych urządzeniach, przynajmniej teoretycznie, będzie za to wyższa jakość.