REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, czyli policyjna jednostka do zadań specjalnych

Zgodnie z lipcową zapowiedzią premiera Morawieckiego, rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o policji, co oznacza, że niebawem zostanie powołane CBZC. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości ma być służbą ściśle wyspecjalizowaną.

10.11.2021
13:47
Fałszywe rachunki do zapłacenia
REKLAMA

Polska Policja zyska potencjalnie bardzo cenny zasób. W myśl przyjętej nowelizacji ustawy o Policji powołane zostanie Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. Ma ona koncentrować się wyłącznie na działaniach związanych ze swoją specjalizacją, a więc na zapobieganiu łamania prawa w cyberprzestrzeni. Według zapowiedzi CBCZ ma stworzyć aż 1800 nowych etatów, choć nie jest jasne, jaką część z tego stanowić będą specjaliści od cyberbezpieczeństwa.

REKLAMA

Czytaj też:

Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości kierować będzie jej komendant, który będzie odpowiadał przed Komendantem Głównym Policji. Ma być on powoływany spośród oficerów. Odwołać go będzie mógł minister spraw wewnętrznych na wniosek Komendanta Głównego.

Centralne Biuro Zwalczania Przestępczości niebawem zacznie działalność. Na razie organizacyjną.

W terminie siedmiu dni od wejścia w życie nowelizacji ustawy zostanie wyznaczony tymczasowy pełnomocnik Komendanta Głównego do czasu powołania Komendanta CBZC. Ten zajmie się przygotowaniem Biura do jego działalności. Pełnomocnik ma rok na przedstawienie Komendantowi listy policjantów, którzy w jego ocenie powinni być przeniesieni do nowopowołanej służby. Sprawy prowadzone już przez Policję nie będą przeniesione do Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

REKLAMA

CBZC ma wykrywać i ścigać sprawców przestępstw popełnianych w cyberprzestrzeni. Jego działalność ma dotyczyć wszelkich naruszeń prawa, w tym oszustw handlowych, przestępstw seksualnych czy kradzieży danych lub cyfrowej tożsamości. Funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości będą mieli uprawnienia do działań operacyjno-rozpoznawczych, dochodzeniowo-śledczych oraz administracyjno-porządkowych.

Dokładna data rozpoczęcia realnej działalności nie jest jeszcze znana. Na dziś wszelkie sprawy związane z cybeprzestrzenią nadal podlegają Biuru do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA