REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Liceum bez jedynek. W dzienniku elektronicznym tylko X, które zmieni wartość

W jednym z liceów uczniowie nie dostają jedynek, ponieważ "ocena niedostateczna sprawia potężną przykrość". A co jeśli uczeń będzie dostawał same X? Symbol ten nie może trafić na świadectwo, więc ostatecznie i tak na cenzurce musiałaby się pojawić jedynka.

09.11.2021
17:02
Liceum bez jedynek. W dzienniku elektronicznym tylko X
REKLAMA

VI Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie przeprowadziło rewolucję w wystawianiu ocen. Uczniowie nie mogą już dostać jedynki, bo taka ocena nie ocenia wiedzy.

REKLAMA

Lubelskie VI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja postanowiło oszczędzić uczniom stresów i upokorzeń związanych z oceną niedostateczną. Z systemu ocen zniknęła „jedynka”.

Co w sytuacji, kiedy uczeń nie zaliczy testu?

Tutaj przychodzi nowe rozwiązanie w dzienniku elektronicznym, którym jest symbol „X”. Jest to swoista zaślepka wstawiona tymczasowo w miejsce dotychczasowej „jedynki”. „X” oznacza, że uczeń nie opanował materiału, ale jednocześnie nie jest to ocena. Symbol zostanie zmieniony po poprawce na ocenę od 2 do 6.

Jak twierdzi Marzena Kamińska, dyrektorka lubelskiego liceum:

Tak naprawdę ocena niedostateczna sprawia potężną przykrość uczniowi. Czasami powoduje brak chęci do dalszej pracy. My mamy oceniać wiedzę i umiejętności, czyli mamy egzekwować to, czego uczeń ma się nauczyć, a ocenianie wiedzy i umiejętności to jest w skali 2 do 6. Natomiast jedynka nie jest za wiedzę i umiejętności, tylko za ich brak

Czy szkoła może stworzyć swój własny system oceniania?

Okazuje się, że szkoły same mogą decydować o skali ocen w trakcie trwania roku szkolnego. Tę kwestię reguluje statut szkoły, czyli dokument stworzony bezpośrednio przez każdą szkołę. Wewnątrzszkolny system oceniania może, ale nie musi opierać się na skali ocen od 1 do 6. Z takiej możliwości skorzystała szkoła w Lublinie.

REKLAMA

Sytuacja wygląda jednak inaczej w przypadku świadectw i klasyfikacji końcowej, która musi być jednolita. Ministerstwo Edukacji Narodowej 19 kwietnia 1999 roku za sprawą rozporządzenia wprowadziło obowiązek stosowania skali ocen 1-6 do klasyfikacji rocznej oraz końcowej dla szkół podstawowych (od 4. klasy) i średnich. Nic w tym dziwnego, bo o dostaniu się do kolejnej szkoły decydują przecież oceny, więc w końcowym systemie musi panować ujednoliceni skali.

Niestety na razie nie ma odpowiedzi na pytanie, co w sytuacji, kiedy uczeń lubelskiego liceum nie zdołałby uzyskać końcowej oceny pozytywnej. Symbol „X” nie może trafić na świadectwo, więc ostatecznie i tak na cenzurce musiałaby się pojawić „jedynka”. Pozostaje więc pytanie, czy system, który miał chronić przed przykrościami, rzeczywiście w pełni działa.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA