REKLAMA

Jak znaleźć grób zmarłego? Pomogą wyszukiwarki cmentarne i aplikacje

Zbliża się 1 listopada, Polacy rozpoczęli już wizyty przy miejscach spoczynku bliskich. Ale jak znaleźć dawno niewidziany grób? Pomoże w tym internetowa wyszukiwarka grobów i specjalne aplikacje na dzień Wszystkich Świętych.

cmentarze
REKLAMA

W przypadku grobów, które znamy dobrze, korzystanie z aplikacji i internetu nie jest potrzebne. Wiemy, jak do nich trafić. Sprawa komplikuje się, kiedy wizytujemy na cmentarzach w innych miastach, na których dawno nie byliśmy albo jesteśmy po raz pierwszy.

REKLAMA

Wówczas znalezienie grobu zmarłego może zająć wiele czasu, tym bardziej że okolice 1 listopada to okres wzmożonego ruchu na cmentarzach. Co dodatkowo nie ułatwia poruszania i znalezienia grobów. Na szczęście można skorzystać z nowinek: specjalnych internetowych wyszukiwarek cmentarnych, a nawet aplikacji.

Jak znaleźć zmarłego na cmentarzu? Pomoże wyszukiwarka cmentarna

Jedną z pierwszych stron, które zobaczymy po wpisaniu „wyszukiwarka grobów”, jest grobonet.com. Ta cmentarna wyszukiwarka pozwala wpisać imię i nazwisko zmarłego oraz województwo wraz z miastem, w którym jest pochowany. Autorzy zebrali dane z 1 376 cmentarzy, a ich baza składa się z 4 530 848 pochowanych.

 class="wp-image-1916249"

Niestety – nie są to nazwiska wszystkich osób zmarłych w Polsce. Sam przekonałem się o tym, bo ta wyszukiwarka cmentarna nie znalazła np. grobu moich dziadków. Jak znaleźć gdzie jest pochowana osoba, jeśli nie ma jej w popularnej bazie?

Okazuje się, że często same cmentarze posiadają wyszukiwarki grobów na swoich stronach internetowych. Na witrynach miasta albo bezpośrednio na portalu prowadzonym przez zarządców cmentarza znajdziemy podobne wyszukiwarki osób pochowanych, w których można odnaleźć grób zmarłej osoby.

Wówczas należy podać imię, nazwisko oraz często datę zgonu. Wszystko to jednak zależy od samej wyszukiwarki osób pochowanych, bo czasami wystarczy po prostu imię i nazwisko osoby, która nie żyje.

Taka wyszukiwarka cmentarna po wpisaniu tych danych podaje numer kwatery, rząd oraz numer samego grobu.

Listę osób zmarłych i cmentarze, szczególnie te mniejsze, znajdziemy z kolei na stronie mogily.pl.

 class="wp-image-1916255"

Wyszukiwarka grobów w formie aplikacji

Coraz więcej cmentarzy stawia też na formę mobilną wyszukiwarek osób pochowanych. W tym roku swoją aplikację zaprezentował cmentarz na Powązkach. Fundacja Stare Powązki wypuściła bezpłatną wyszukiwarkę pozwalający znaleźć konkretny grób zmarłej osoby. Plany są jednak dużo szersze.

– W przyszłości nie będzie to tylko aplikacja. Przy cmentarnych bramach pojawią dotykowe panele informacyjne dla osób, które nie ściągnęły aplikacji – zapowiedział Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków.

REKLAMA
 class="wp-image-1916264"
Cmentarz GPS

Ciekawym programem jest Cmentarz GPS. To nie wyszukiwarka grobów, a coś w rodzaju notatnika. Jak pisze sam twórca aplikacji, ma ona pomóc „w późniejszych latach na lokalizowanie zmarłych, gdzie ciężko jest zapamiętać miejsce ich spoczynku”. Cmentarz GPS pozwala zrobić zdjęcie grobu, a następnie go opisać, dzięki czemu łatwiej będzie nam znaleźć gdzie jest pochowana zmarła osoba.  

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA