REKLAMA

Microsoft mówi, że twój komputer jest zgodny z Windows 11, a Windows mówi, że nie. I co teraz?

Czy Windows 11 jest zgodny z danym komputerem? Microsoft zapewnia dwa sposoby na sprawdzenie, czy dany PC jest gotowy na nowy system. Okazuje się jednak, że oba potrafią podać sprzeczne odpowiedzi. Któremu wierzyć?

08.10.2021 07.27
Błąd w sprawdzaniu zgodności komputera z Windows 11. Jak usunąć?
REKLAMA

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych cech Windowsa 11 prawdopodobnie są jego surowe wymagania sprzętowe. Nowy system Microsoftu wymaga nie tyle wydajnych, co nowoczesnych podzespołów. Nawet pięcioletni procesor może nie być zgodny z tym systemem. Posiadacze takich komputerów pozostaną na Windowsie 10, który będzie rozwijany i serwisowany do października 2025 r.

 class="wp-image-1886378"
Sprawdzanie kondycji komputera. Test zgodności z Windows 11

By uprościć przekaz: Microsoft przygotował aplikację Sprawdzanie kondycji komputera, dostępną do pobrania pod tym adresem. Ta szybko sprawdzi podzespoły komputera i poinformuje, że te są zgodne z Windowsem 11 lub nie – wykaże też które podzespoły są zbyt stare i dlaczego.

 class="wp-image-1886387"
Windows Update. Informacja o zgodności z Windows 11 (po prawej stronie interfejsu)

Od niedawna podobną informację wyświetla również aplikacja Ustawienia w sekcji Windows Update. Informuje o zgodności z Windowsem 11 bądź jej braku, choć w bardziej oszczędny sposób niż wskazana wyżej aplikacja. Pozostaje tylko czekać aż aktualizacja będzie dostępna – lub przyjąć do wiadomości, że dane urządzenie pozostanie na Windowsie 10.

Sprawdzanie zgodności komputera z Windows 11. Aplikacja jedno, Windows Update drugie. Jak rozumieć te sprzeczne informacje?

Coraz więcej użytkowników skarży się na rozdwojenie jaźni Microsoftu, w tym w komentarzach pod artykułami na Spider’s Web. Informują, że według aplikacji Sprawdzanie kondycji komputera urządzenie jest w pełni zgodne z nowym systemem, podczas gdy Windows Update twierdzi coś zupełnie przeciwnego. Jak to możliwe i czemu wierzyć?

Na szczęście do sprawy zdążył się już ustosunkować Microsoft. Poproszony o komentarz przez WindowsLatest potwierdził, że usterka istnieje – konkretniej, w serwerach obsługujących Windows Update – i że zostanie niebawem usunięta. A co za tym idzie to informacja z aplikacji jest tą właściwą. Windows Update powinien niebawem zmienić zdanie.

Windows 11 został udostępniony 5 października. Microsoft jednak bardzo ostrożnie wdraża ją kolejnym użytkownikom, by móc w razie czego błyskawicznie zareagować na ewentualne usterki. Jak informuje firma, niektórzy użytkownicy mogą nie doczekać aktualizacji nawet do lata przyszłego roku. Instalację można wymusić ręcznie, choć firma słusznie stanowczo to odradza.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA