REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Social media /
  5. Social Media - Poradniki

Rolki na Instagramie. Co to jest i jak to działa?

Rolki to nowość na Instagramie dla użytkowników z Polski. Od dzisiaj możemy wreszcie korzystać z funkcji Rolki nazywanej w oryginale Reels. Co to jest i do czego się może przydać? Dodatkowe funkcje dostanie także Facebook.

27.10.2021
0:00
instagram-reels-rolki-co-to-jak-to-dziala-polska
REKLAMA

Instagram Reels, czyli po naszemu Rolki, to nowa funkcja na zorientowanym na zdjęcia, filmy i relacje portalu społecznościowym należącym do Facebooka. Wcześniej mogli z tej nowości skorzystać użytkownicy z innych regionów, ale od dzisiaj dostęp do niej otrzymali Polacy.

REKLAMA
Instagram Rolki Reels co to jak działa w Polsce jak włączyć class="wp-image-1912067"
Co to Rolki na Instagramie?

Instagram Reels, czyli Rolki - co to jest?

Twórcy serwisu Instagram zaczęli swoją przygodę z social media od zdjęć i filtrów, ale już dawno temu postawili na krótkie klipy wideo. Rolki, nazywane w języku angielskim Reels, to ewolucja tej staregii i zarazem nowy format nagrań, które można tworzyć bezpośrednio w aplikacji.

Klipy wideo w ramach Instagram Reels mogą mieć długość maksymalnie 60 sekund. Z poziomu aplikacji można dołączyć od nich nie tylko dźwięki i efekty specjalne, ale również muzykę. Co ciekawe, bibliotekę treści będzie można przeszukiwać właśnie pod kątem użytej przez twórców muzyki.

Instagram Rolki Reels co to jak działa w Polsce jak włączyć class="wp-image-1912064"
Instagram Reels już w Polsce

Jak stworzyć swoją Rolkę w ramach Instagram Reels?

Polscy użytkownicy od teraz będą mogli znaleźć nową funkcję tworzenia rolek w trybie aparatu na Instagramie. W celu utworzenia swojej rolki można nagrać nowe wideo lub wykorzystać to, które mamy już zapisane w naszej galerii. Po wybraniu lub zarejestrowaniu nowego materiału można przystąpić do nakładania efektów.

Na podkład klipu wideo można wykorzystać piosenkę z biblioteki Instagrama lub stworzyć własny plik audio. Instagram przy tym zaznacza, że jeśli tylko udostępnimy Rolkę publicznie, to inni użytkownicy będą mogli wykorzystać materiał utworzony przez nas za pomocą przycisku "użyj dźwięku"!

Instagram Rolki Reels co to jak działa w Polsce jak włączyć class="wp-image-1912070"
Nowa funkcja Instagrama pozwala nałożyć na filmy tekst piosenki

Instagram Rolki - inne funkcje w odpowiedzi na TikToka.

W ramach rolek można dodawać efekty AR (augmented reality, poszerzona rzeczywistość), a rozpoczęcie nagrywania można opóźnić o trzy sekundy z wykorzystaniem funkcji stoper. Da się też wyrównać obiekty na klipach składających się z kilku ujęć, aby upłynnić przejścia.

Oprócz tego użytkownicy Instagrama mogą dodawać takie efekty jak przyspieszenie i spowolnienie fragmentu klipu lub dźwięku, a do tego dochodzi retusz, czyli wygładzanie fragmentów wideo z opcją kontrolowania intensywności tego efektu. Gotową rolkę można potem udostępnić zarówno w Relacji (Stories), jak na profilu.

Instagram Rolki Reels co to jak działa w Polsce jak włączyć class="wp-image-1912073"
Instagram Collab ułatwi tzw. crossowanie się twórców

Facebook wraz z Rolkami wprowadził do Instagrama jeszcze inne nowe funkcje.

REKLAMA

Podstawową z nich jest Instagram Collabs, czyli współtworzenie postów i Rolek z innymi autorami, co ułatwi internetowym celebrytom tzw. crossowanie. Do tego dochodzi Instagram Superbeat, czyli automatyczna modyfikacja rolki pod wybranych podkład muzyczny i dodanie tekstu piosenki pojawiającego się w rytm muzyki.

Oprócz tego Instagram oderwał się już na dobre od urządzeń mobilnych. Tak jak informowaliśmy wcześniej, Facebook pozwolił twórcom dodawać zdjęcia i filmy krótsze niż minutę bezpośrednio z poziomu przeglądarki internetowej. Wcześniej wymagało to niezłego kombinowania.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA