1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Wybór komputera do domu może być prosty. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

Lokowanie produktu: Microsoft

Druga połowa roku to zwykle czas zakupów. Tu powrót do szkoły, tam Black Friday, a na horyzoncie święta Bożego Narodzenia. Wielu z nas wybiera ten czas, by kupić nowy komputer, więc podpowiadamy, jak wybrać, żeby potem nie żałować.

17.09.2021
10:53
Jak wybrać laptop do domu? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

Wybór komputera do domu może nastręczyć problemów. Na rynku są dziesiątki marek i modeli, a dla niewprawnego oka wiele z nich może wyglądać tak samo. Jak zatem wybrać komputer do domu, żeby z jednej strony nie wydać fortuny, a z drugiej nie żałować zakupu? Na szczęście jest kilka czynników, którymi możemy się kierować, by nie zmarnować pieniędzy.

W tym poradniku skupimy się przede wszystkim na komputerach przenośnych, bo to właśnie laptop ma dziś najwięcej sensu w roli domowego komputera. W przeciwieństwie do komputerów stacjonarnych nie dotknęły ich aż tak problemy z brakami podzespołów i podwyżkami cen, więc relatywnie łatwo jest kupić bardzo dobre urządzenie w przystępnej cenie. Komputery stacjonarne nadal mają swoje miejsce oczywiście, ale raczej jako urządzenia do gier czy zastosowań specjalistycznych. Do przeciętnego polskiego domu laptop będzie jak znalazł.

Jak wybrać komputer do domu? Jakość wykonania mówi wiele.

Pierwszym czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest jakość wykonania i wygląd urządzenia. Skończyły się czasy, kiedy można było akceptować tanie, skrzypiące obudowy z plastiku, w których klawiaturę można wgnieść palcem – dziś laptop, nawet jeśli jego obudowa jest wykonana z tworzywa, a nie z aluminium, nie ma prawa być kiepsko wykonany.

Dobrym tego przykładem jest HP Pavilion 15 15-dw3002nw z preinstalowanym systemem operacyjnym Windows 10, który pomimo bardzo niskiej ceny 2199 zł jest bardzo dobrze spasowany i elegancko się prezentuje. Ma też podświetlaną klawiaturę, co w dzisiejszych czasach powinno być standardem niezależnie od półki cenowej. Dokładając nieco pieniędzy możemy liczyć na obudowy wykonane w całości lub częściowo z aluminium, jak w modelu HP Pavilion 15 15-eg0033nw.

Warto też spojrzeć na to, by laptop był wyposażony w odpowiednią liczbę portów, bo one mogą się przydać nie tylko w domu, ale też w pracy czy przy okazji szkolnej prezentacji. Laptopy takie jak Asus VivoBook 15 oferują komplet niezbędnych złącz: USB-C, USB-A, a także pełnowymiarowy port HDMI, który przyda się np. do podłączenia komputera w domu do telewizora, czy połączenia projektora w klasie.

Skoro zaś o obrazie mowa, to do jakości wykonania powinniśmy dodać też jakość wyświetlacza. Na szczęście w niepamięć odeszły czasy, gdy 15-calowy laptopy miały rozdzielczość HD; dziś standardem jest rozdzielczość FullHD 1920 x 1080 px i matryce IPS, i poniżej tego standardu nie warto schodzić. Jeśli trafi się laptop w promocji z ekranem HD i/lub matrycą TFT, nie warto w niego inwestować. Będziemy patrzeć na ten ekran przez długi czas każdego dnia, lepiej, żeby był jak najwyższej jakości.

Jaki laptop wybrać? Specyfikacja ma znaczenie.

Często mówi się, że specyfikacja nie ma dziś znaczenia i można wybrać dowolny komputer, i on będzie dobrze działał. A to niestety nieprawda, bo choć większość laptopów na rynku oferuje wydajność i możliwości dość dobre, by posłużyć w przeciętnym domu, tak łatwo jest wpakować się na minę i kupić laptop o zbyt niskiej wydajności, bo np. był w dobrej promocji.

Kluczowym parametrem, na który warto zwrócić uwagę przy zakupie komputera, jest RAM, czyli pamięć operacyjna. To ona odpowiada za to, ile rzeczy na raz można robić na komputerze i pełni kluczowe zadanie podczas korzystania z przeglądarki internetowej, która dla większości z nas jest najważniejszym narzędziem na komputerze.

Warto zadbać, by wybrany komputer miał minimum 8 GB RAM-u. To wystarczająca wartość, by jednocześnie mieć otwartą przeglądarkę, pakiet biurowy i np. Spotify, czy trzymać jednocześnie otwartych kilka kart w przeglądarce. Komputery z taką ilością pamięci operacyjnej kupimy bez problemu za mniej niż 3000 zł, ale jeśli planujemy bardziej intensywne zadania lub często korzystamy jednocześnie z przeglądarki i programów do wideokonferencji, warto zainwestować w urządzenie, które ma 16 GB RAM-u, jak np. wspomniany wyżej Asus VivoBook 15. Ten laptop oferuje też 512 GB miejsca na dane, co dla większości domów będzie odpowiednią pojemnością. 512 GB szybkiego napędu SSD pozwoli na instalację wielu programów i przechowywanie mnóstwa danych, a nawet instalację gier. Do większej ilości miejsca na dane również warto dopłacić przy zakupie, by szybko nie żałować, gdy dysk się zapcha. Jako niezbędne minimum możemy dziś uznać 256 GB.

Żeby zaś zapewnić sobie dobrą wydajność na długie lata, warto postawić na procesory Intel Core dziesiątej lub jedenastej generacji. Rekomendowanym minimum jest tu procesor Intel Core i3 – ma on cztery rdzenie i częstotliwość taktowania wystarczającą do codziennego użytku w większości podstawowych zadań. Jeśli jednak budżet na to pozwala, zdecydowanie warto dopłacić do układu Intel Core i5, który zapewni wyższą wydajność, a w przypadku 11 gen. procesora oferuje także dość potężny zintegrowany układ graficzny Intel Iris Xe – pozwoli on nie tylko na uruchomienie bardziej zaawansowanych programów, ale też na granie w większość gier przy średnich ustawieniach graficznych. Dla większości Polaków, grających głównie w Fifę i Simsy, będzie jak znalazł, a komputer posłuży nie tylko do pracy i nauki, ale także do ciekawego spędzania czasu wolnego

Oczywiście dobra specyfikacja byłaby niczym bez systemu operacyjnego, który kontroluje jej działanie. Windows 10 jest eleganckim, niezawodnym systemem, w którym bardzo łatwo się odnaleźć. Choć oferuje on także szereg zaawansowanych funkcji, to w swojej podstawowej postaci jest dość przystępny nawet dla „zwykłego Kowalskiego”. Sklepy czasami oferują zakup laptopa bez systemu operacyjnego w zamian za oszczędność kilkuset złotych, ale nie polecamy tego rozwiązania – Windows 10 dostarczany w parze z komputerem jest tańszy od takiego, którego możemy kupić osobno. I co ważniejsze, jest legalny, a tego nie można powiedzieć o wersjach, które często znajdziemy w serwisach aukcyjnych pod hasłem „tani klucz Windows 10”.

Jeśli też zdecydujemy się na zakup komputera z procesorem Intela 10. lub 11. gen, z systemem operacyjnym Windows 10, w niedalekiej przyszłości otrzymamy możliwość darmowej aktualizacji do nowego systemu Windows 11.

Niezależnie od tego, czy kupujemy komputer tylko do użytku domowego, czy też z myślą o nauce szkolnej, warto uzupełnić zakup o subskrypcję Microsoft 365. W ramach abonamentu otrzymujemy dostęp do pakietu znakomitych programów biurowych, takich jak Word, Excel czy PowerPoint, które są rynkowym standardem jak również do przydatnych funkcji, takich jak Redaktor Microsoft, Projektant programu PowerPoint czy Matematyka w OneNote. Dodatkowo dostajemy również 1 TB miejsca w chmurze OneDrive, aby bezpiecznie przechowywać swoje pliki i mieć do nich dostęp z każdego miejsca na dowolnym urządzeniu.

Wybór komputera może być prosty.

Nie trzeba mieć wiedzy eksperckiej, by kupić komputer do domu, który posłuży przez długie lata. Wystarczy kierować się kilkoma prostymi zasadami, dzięki którym łatwiej będzie wyłowić z gąszczu marek i modeli te sprzęty, które naprawdę są warte uwagi.

Lokowanie produktu: Microsoft
Najnowsze
Zobacz komentarze