REKLAMA

Najlepsze zdjęcia z dronów. Polacy wyróżnieni w konkursie Drone Photo Awards 2021

Konkurs Drone Photo Awards co roku wyróżnia najlepsze fotografie wykonane dronami, które pokazują otaczający nas świat z innej perspektywy. W tym roku, w gronie wyróżnionych znaleźli się także Polacy - Bartłomiej Jurecki, Krzysztof Krawczyk i Jan Ulicki. Oto ich historie i najlepsze fotografie z dronów, które wykonano w zeszłym roku.

Drone Photo Awards 2021. Bartłomiej Jurecki, Krzysztof Krawczyk i Jan Ulicki wyróżnieni
REKLAMA

Drony na dobre zagościły w torbach fotografów na całym świecie. Wystarczy otworzyć Instagrama, aby zobaczyć, że ujęcia z powietrza cieszą się ogromną popularnością. Za popularnością idzie jednak pewna cena: powoli coraz trudniej jest odnajdywać niecodzienne kadry, interesujące miejsca, które nie zostały obfotografowane z powietrza z każdej strony.  

Tym bardziej doceniam jurorów konkursu Drone Photo Awards 2021, którzy przebierali w poszukiwaniu fotograficznych perełek. Najlepszą fotografią został wybrany kadr norweskiego fotografa Terje Kolaasa. Zdjęcie zatytułowane „Pink-Footed Geese Meeting the Winter” zostało wykonane w środkowej Norwegii i przedstawia gęsi lecące w kierunku Svalbardu w Arktyce, gdzie krajobraz jest wciąż pokryty śniegiem. Jak tłumaczy autor, wczesne przybycie ptaków jest prawdopodobnie związane ze zmianami klimatycznymi. 

REKLAMA
 class="wp-image-1849810"
Fot. Terje Kolaas / Drone Photo Awards 2021 Photo of the Year

Zdjęcie zostało wybrane spośród dziesiątek tysięcy obrazów nadesłanych przez fotografów ze 102 krajów. Razem z fotografiami, które zajęły pierwsze miejsca w ośmiu kategoriach konkursu Drone Photo Awards, zostanie zaprezentowane na wystawie „Above Us Only Sky". Oglądać ją będzie można w Sienie od 23 października do 5 grudnia w ramach festiwalu Siena Awards poświęconego sztukom wizualnym.

Polacy wyróżnieni. Redyk, pudel w rzepaku i ślubne portrety z drona

W konkursie wyróżniono także Polaków. W kategorii „Urban” wyróżniony został Bartłomiej Jurecki za dronową fotografię ukazującą redyk w polskich Tatrach. 

 class="wp-image-1850449"
Fot. Bartłomiej Jurecki

Redyk to tradycyjny coroczny pochód pasterzy z trzodą owiec. Każdego lata owce są zabierane na kilka miesięcy wysoko w góry na wypas. W październiku sprowadza się je z powrotem do wsi, aby przetrwały zimę w gospodarstwach. Wielki powrót jest bardzo hucznie obchodzony. Pasterze prowadzą stado przez wioski, a mieszkańcy witają je muzyką i wiwatami.

Brzmi jak temat na ciekawy fotoreportaż, ale kto by pomyślał, że może to być także interesujący temat na zdjęcia z drona. Jak widać, Bartłomiej Jurecki miał nieco bardziej otwartą głowę niż autor tego tekstu.

Ten prestiżowy konkurs pokazuje, że drony są wykorzystywane już praktycznie w każdej dziedzinie fotografii. Pozwalają osiągać niedostępne do tej pory perspektywy na kadry na przykład w czasie sesji ślubnych. 

 class="wp-image-1849816"
Fot. Krzysztof Krawczyk

Świetny przykładem nowoczesnego fotografa ślubnego, który umiejętnie wykorzystuje drony w swojej pracy, jest Krzysztof Krawczyk, jeden z najlepszych fotografów ślubnych w Polsce. Krawczyk w konkursie Drone Photo Awards 2021 zdobył trzecie miejsce w kategorii „Wedding” za dwie fotografie wykonane dronami. Przy obu wykorzystał nieruchome, już martwe elementy krajobrazu, które sfotografował prosto z góry. 

 class="wp-image-1849819"
Fot. Krzysztof Krawczyk

W pierwszym przypadku był to wrak samolotu, a w drugim, przewrócone drzewo. I chociaż fotografowane osoby stanowią malutką część kadru, to efekt jest wyśmienity. Szczególnie jeśli jest to jedno z wielu zdjęć w różnorodnej sesji. Idealne przełamanie, kontrast dla bliskiego portretu z ziemi. 

Obie fotografie zostały wykonane dronem DJI Phantom 4 Pro

 class="wp-image-1849822"
Fot. Jan Ulicki

W kategorii „Nature” wyróżniony został Jan Ulicki za jego popularne zdjęcie ukazujące przepiękny zagajnik drzew w kształcie pudla

Historię tej fotografia szerzej opisałem w osobnym artykule w czerwcu tego roku. 

Drone Photo Awards 2021 - najlepsze nagrodzone fotografie

Czas obejrzeć najlepsze fotografie, które wygrały w każdej z kategorii. To potężna dawka inspiracji, która powinna zadowolić nawet wybrednego fotografa. Gdyby jednak ktoś chciał więcej, to warto odwiedzić stronę konkursu.

Sergei Poletaev / 1. miejsce w kat. „Urban”

 class="wp-image-1849831"
Fot. Sergei Poletaev „Metaphorical Statement About City and Winter”

500-letni klasztor w obwodzie moskiewskim, a w tle duża elektrownia. Para z chłodni kominowych jest szczególnie gęsta z powodu silnego mrozu.

Qasim Al Farsi / 1. miejsce w kat. „Wildlife”

 class="wp-image-1849843"
Fot. Qasim Al Farsi „Back to Adventure”

Żółw zielony wracający do wody po złożeniu jaj w swoim spokojnym gnieździe na wybrzeżu Omanu pomiędzy Ras Al Jinz a rezerwatem żółwi Rashad.

Phil De Glanville / 1. miejsce w kat. „Sport”

 class="wp-image-1849855"
Fot. Phil De Glanville „Gold at the End of the Rainbow”

Tęcza, która pojawia się, gdy surfer Ollie Henry akurat ucieka przed potworną falą u wybrzeży południowo-zachodniej Australii.

Trung Pham Huy / 1. miejsce w kat. „People”

 class="wp-image-1849867"
Fot. Trung Pham Huy „Fishing in Mangrove Forest”

Rybak rozpoczyna dzień połowów w lesie namorzynowym na lagunie Tam Giang w prowincji Hue. Lasy namorzynowe tracą wszystkie swoje liście i stają się białe w sezonie zimowym.

Martin Sanchez / 1. miejsce w kat. „Nature”

Fot. Martin Sanchez class="wp-image-1849870"
Fot. Martin Sanchez „Extragalactic”

Intensywne i wspaniałe chwile podczas erupcji wulkanu z ekskluzywnym widokiem od środka. Uchwycone na Islandii.

Gheorghe Popa / 1. miejsce w kat. „Abstract”

Fot. Gheorghe Popa class="wp-image-1849873"
Fot. Gheorghe Popa „Poisoned River”

Jest to szczegółowe zdjęcie jednej z małych rzek wypełnionych trucizną. „Poisoned Beauty" to osobisty projekt, który opowiada historię katastrofy naturalnej w górach Apuseni, ale w piękny abstrakcyjny sposób. Ten abstrakcyjny kolorowy wzór został stworzony przez naturę w połączeniu z odpadami chemicznymi powstałymi w procesie wydobycia miedzi i złota.

Matteo Originale / 1. miejsce w kat. Wedding

Fot. Matteo Originale class="wp-image-1849876"
Fot. Matteo Originale „Verso l'Infinito Insieme a Te”

Marina di Pisa, późny letni wieczór o zachodzie słońca… Jak mówi autor: - Zauważyłem te chmury na horyzoncie i postanowiłem umieścić parę w kierunku ich nieskończoności pełnej miłości.

Adrees Latif / 1. miejsce w kat. „Series”

Fot. Adrees Latif class="wp-image-1849879"
Fot. Adrees Latif

W 2020 roku Oregon ucierpiał z powodu prawie 100 dużych pożarów szalejących w zachodniej części Stanów Zjednoczonych, które były jednymi z najbardziej niszczycielskich w historii stanu. Rankiem 8 września w pobliskim Ashland zapłonęły płomienie wywołanego przez człowieka pożaru. Napędzany przez wiatr wiejący z prędkością ponad 40 mil na godzinę, pożar Almeda szybko rozprzestrzenił się na osiedla emerytów, parki domków kempingowych, centra handlowe i firmy. W ciągu zaledwie kilku godzin połowa miasta obróciła się w popiół.

REKLAMA

Eksperci nazywają ten pożar miejską pożogą, która spaliła suche łąki, obszary nadrzeczne z gęstym ładunkiem paliwa i obszary miejskie z gęsto rozmieszczonymi domami. W apokaliptycznych scenach, miasto Talent zostało pokryte czerwonym środkiem zmniejszającym palność, zrzuconym przez strażaków z powietrza w nadziei na uratowanie miasta. Odnotowano trzy ofiary śmiertelne, 3000 mieszkańców zostało wysiedlonych, a prawie 3000 budynków na obszarze dziewięciu mil zostało zniszczonych.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: 2025-04-25T21:44:20+02:00
Aktualizacja: 2025-04-25T19:30:16+02:00
Aktualizacja: 2025-04-25T13:55:28+02:00
Aktualizacja: 2025-04-25T13:32:32+02:00
Aktualizacja: 2025-04-24T19:36:52+02:00
Aktualizacja: 2025-04-24T19:00:00+02:00
Aktualizacja: 2025-04-24T16:40:37+02:00
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA