REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Polski pudel rzepiara hitem sieci. Jak powstało to zdjęcie?

Przy wykonywaniu tego zdjęcia nie ucierpiała żadna łodyga rzepaku.

03.06.2021
10:15
Fot. Jan Ulicki
REKLAMA

Rzepak jest odmieniany w mediach społecznościowych tej wiosny przez wszystkie przypadki. Roślinę będącą odmianą kapusty (też o tym nie wiedziałem) upodobały sobie w szczególności przedstawicielki płci pięknej. O miłośniczkach złocistych kwiatów, na których tle notorycznie się fotografują, zaczęto mówić rzepiary. Rzepiary zaczęły mieć złą sławę, ponieważ często nie wystarczają im zdjęcia z polem w tle. Żądne złocistych kwiatów, często bezprawnie wchodzą na pole, niszcząc uprawy. To jednak nie rzepiary są bohaterkami tego tekstu.

REKLAMA

Pudel z Jawora cały w rzepaku

Zdjęcie pola rzepaku zapragnął mieć również Jan Ulicki - fotograf z Krakowa. Nie chodziło jednak o jakiekolwiek pole zasiane rzepakiem. Chodziło o to jedno, niezwykłe pole w okolicach miejscowości Jawor niedaleko Legnicy w województwie dolnośląskim. To tam znajduje przepiękny zagajnik drzew w kształcie pudla. 

Z tego co można znaleźć w Internecie, miejsce zostało odkryte przez Jacka Bańkowskiego w 2019 roku. Miałem je zatem zapisane na liście 'do zrobienia' już od dawna. Gdy na jednej z facebookowych grup dronowych (zdjęcie Mateusza Grosiaka) zobaczyłem, że lasek jest w tym roku obsiany dookoła rzepakiem - nie musiałem długo się zastanawiać. 

Jan Ulicki

W fotografa wstąpił zew rzepiary i ruszył z Krakowa na Dolny Śląsk, aby uchwycić ten zachwycający kadr, zanim rzepak zacznie przekwitać. W jeden dzień pokonał ok. 900 km.

W samym zdjęciu nie ma może wielkiej filozofii. To po prostu klasyczne, dobrze wykadrowane i obrobione ujęcie wykonane z drona prostopadle z góry. To jednak wystarczyło, aby pudla w rzepaku pokochały tysiące osób w sieci. 

To nie pierwszy raz, kiedy w sieci zrobiło się głośno o dronowym zdjęciu z Polski.

Ogólnie Instagram kocha takie klatki, jak rzepiary kapustę (a dokładnie to mieszankę kapusty warzywnej i kapusty właściwej).

 class="wp-image-1735446"
„Zagajnik Miłości”, fot. Janusz Krzeszowski

Najsłynniejsza fotografia tego typu to chyba ujęcie „Zagajnika Miłości", czyli wspaniałego skupiska drzew w kształcie serca, dookoła którego rosło pole kwitnącego rzepaku.

Po dużym rozgłosie „Zagajnika Miłości", czyli słynnego już lasku w kształcie serca w okolicach Trzebnicy uznałem, że muszę mieć w swojej kolekcji także i tego pudelka. Jak widać - spontaniczna akcja, która kosztowała mnie sporą ilość kilometrów, się opłaciła, bo efekt jest zjawiskowy.

Jan Ulicki
REKLAMA

Pudel z okolic Jawora to może nie to samo, co słynny na całym świecie „Zagajnik Miłości”, ale i tak to ciekawe ujęcie. 

Jan Ulicki to fotograf z Krakowa, który nie raz już zasłynął w mediach z powodu swoich zdjęć. Sam w maju pisałem o jego fotografiach, na których widać ośnieżone Tatry w tle Wawelu. Na jego profilu na Instagramie znajdziecie wiele więcej zdjęć krajobrazowych, głównie z gór i miast.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA