REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Nike będzie produkowało buty z węgla. Ich ślad węglowy będzie ujemny

Produkcja niemal wszystkiego w dzisiejszym świecie wiąże się z emisją gazów cieplarnianych. Co by jednak było, gdyby dało się coś wyprodukować tak, aby nie emitować dwutlenku węgla, a jeszcze wykorzystać jego nadmiar w całym procesie?

28.08.2021
18:51
nike
REKLAMA

Jednym z największych problemów na Ziemi są obecnie zmiany klimatyczne. Wciąż podejmuje się zdecydowanie za mało działań, aby zatrzymać emisję dwutlenku węgla do atmosfery i tym samym ograniczyć dalszy wzrost temperatur. Wkrótce dojdziemy do punktu, w którym samo zatrzymanie emisji dwutlenku węgla będzie już działaniem niewystarczającym.

REKLAMA

Na rynku pojawiają się zatem kolejne pomysły na to, jak zutylizować węgiel już obecny w atmosferze. Wśród takich firm znajduje się biotechnologiczna firma Newlight, która opracowuje technologię zamieniania węgla w materiały będące alternatywą dla plastików i skóry.

Najciekawszym produktem firmy jest materiał AirCarbon. To całkowicie biodegradowalny materiał, przy produkcji którego nie tylko nie emituje się węgla, a zmniejsza się jego poziom. Wykorzystanie go w przemyśle może zatem znacząco przyczynić się do zahamowania zmian klimatycznych.

A może tak ekologiczne buty?

Materiałem AirCarbon zainteresował się producent obuwia sportowego Nike. Jak mówią przedstawiciele firmy, produkcja materiałów, z których wyprodukowane są buty marki, odpowiada za 70 proc. śladu węglowego firmy. Stąd też aktualnie projektanci Nike wraz z naukowcami starają się wykorzystać AirCarbon w produkcji obuwia.

Z materiału tego korzystają z powodzeniem już firmy produkujące portfele, torby, okulary słoneczne (Covalent) oraz producent słomek do napojów (Restore).

Jak powstaje AirCarbon?

Według informacji przedstawionych przez Newlight cały proces produkcji materiału opiera się na mikroorganizmach pozyskanych z oceanów, żywiących się tlenem i węglem, a następnie zamieniających je w polihydroksybutyrat (PHB), związek, który po wysuszeniu zamienia się w biały proszek. Po dziesięciu latach badań Newlight opracowało metody wykorzystania go do produkcji włókien, które mogą stać się podstawą nowych, ekologicznych produktów.

REKLAMA

Historia tego konkretnego produktu to doskonały przykład tego, że walka ze zmianami klimatu nie musi oznaczać ograniczenia działalności, jeżeli tylko kreatywnie podejdzie się do zmiany surowców szkodzących na przyjazne środowisku. Z pewnością nie będzie to łatwe, ale za bardzo i tak nie mamy wyboru.

Zdjęcie główne: Benjamas_Photovec

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA