REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Kosmos
  3. Nauka

Satelity robi się teraz u stolarza. Pierwszy drewniany cubesat wkrótce trafi w kosmos

Zaledwie kilka dni temu pisaliśmy o tym, że wzmożona częstotliwość wchodzenia zużytych satelitów w ziemską atmosferę może spowodować powstanie nowej dziury ozonowej. Palące się w atmosferze metalowe elementy satelitów mogą negatywnie wpłynąć na górne warstwy atmosfery.

wisa woodsat
REKLAMA
312 interakcji
dołącz do dyskusji

Może jednak być tak, że znajdziemy rozwiązanie, zanim ten problem stanie się realny. Jeszcze w tym roku na orbitę poleci pierwszy drewniany satelita. Niewielki, pozornie standardowy cubesat o wymiarach 10 × 10 × 10 cm i masie 1 kilograma obudowany jest specjalną sklejką (o nazwie WISA).

REKLAMA

Głównym zadaniem satelity zbudowanego przez fińską firmę Arctic Astronautics jest zbadanie trwałości i zachowania sklejki w warunkach panujących w przestrzeni kosmicznej. Inżynierowie chcą w ten sposób sprawdzić, czy nadaje się ona do wykorzystania w jakichkolwiek misjach kosmicznych. W tym celu satelitę wyposażono w kamerę zainstalowaną na wysięgniku. Za pomocą kamery naukowcy będą rejestrować zmiany zachodzące na powierzchni sklejki w przestrzeni kosmicznej.

Drzazg na powierzchni jednak nie będzie

Przed lotem w kosmos sklejka z brzozy zostanie jednak odpowiednio przystosowana do warunków kosmicznych. Aby pozbyć się nadmiaru wilgoci, inżynierowie umieścili sklejkę w komorze próżniowej, a następnie pokryli niezwykle cienką warstwą tlenku glinu, której zadaniem będzie uniemożliwienie sklejce uwalniania jakichkolwiek gazów w przestrzeni kosmicznej.

Korzystając z okazji pierwszego lotu w przestrzeń kosmiczną, badacze chcą przetestować na fragmentach sklejki różne rodzaje lakieru i ich odporność na warunki kosmiczne.

REKLAMA

Kiedy to to poleci?

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Woodsat trafi na orbitę 500 × 600 km już w listopadzie. Do jego wyniesienia posłuży rakieta Electron dostarczona przez Rocket Lab.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA