1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Od sportowych zmagań aż po gry, czyli Samsung Neo QLED — telewizor do sportu i gamingu

Lokowanie produktu

Szukasz telewizora, żeby oglądać piłkę nożną w telewizji, a oprócz tego lubisz pograć na konsoli? Podpowiadamy, które telewizory typu Mini LED z linii Samsung NEO QLED warto kupić.

01.06.2021
7:51
samsung neo qled QN91A mini led telewizor do gier tv do ps5 0

Piłka nożna to ulubiony sport Polaków, ale nie jest łatwo wybrać telewizor, na którym mecze będą wyglądały naprawdę zjawiskowo. Dla producentów elektroniki pokazanie ruchu kilkunastu zawodników na murawie jednocześnie, jak i małej piłki fruwającej z ogromną prędkością po boisku, a to wszystko przy zachowaniu wzorowej płynności, to nie lada wyzwanie — zwłaszcza przy transmisjach w 4K.

samsung neo qled QN91A mini led telewizor do gier tv do ps5 3 class="wp-image-1716168"
Jaki powinien być najlepszy telewizor do gier?

Podobnie jest w przypadku gier wideo, gdzie z jednej strony graczom zależy na możliwie niskim input lagu (czyli w uproszczeniu liczonym w milisekundach czasie dzielącym wciśnięcie przycisku na padzie od poruszenia się awatara), a z drugiej woleliby nie rezygnować z graficznych wodotrysków. Na szczęście dziś da się już zjeść i mieć ciastko, czyli ożenić atrakcyjną oprawę z niskimi opóźnieniami.

Telewizor do gier i sportu — postaw na Samsung Neo QLED

Samsung nie bez powodu jest przodującym producentem telewizorów nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. W jego ofercie można znaleźć świetnej jakości panele, które umieszczane są w eleganckich i minimalistycznych obudowach. Towarzyszy im też skrojone pod potrzeby współczesnych widzów oprogramowanie w postaci platformy Smart TV: pełnego aplikacji VOD systemu operacyjnego Tizen OS.

Dla fanów gier wideo oraz sportu, w tym uwielbianej przez wielu piłki nożnej, bardzo dobrym wyborem będą telewizory Mini LED z linii Neo QLED, czyli takie modele jak Samsung Q91A (z ekranem 4K) lub Samsung Q800A (z panelem wyświetlającym obraz w zawrotnym 8K). Co dokładnie mają do zaoferowania w warstwie sprzętowej i jak wyróżnia się ich oprogramowanie?

samsung neo qled QN91A mini led telewizor do gier tv do ps5 2 class="wp-image-1716165"
W ofercie marki Samsung na 2021 r. pojawiły się telewizory Neo QLED z podświetleniem Mini LED

Samsung Neo QLED Q91A, czyli topowy telewizor Mini LED z panelem 4K

Mamy tu do czynienia z telewizorem o rozdzielczości 4K, który wykorzystuje nowoczesną technologię Quantum Mini LED — producent podzielił jego panel na około 700 indywidualnie podświetlanych stref. Q91A jest przy tym dostępny w czterech wielkościach (50, 55 i 65 i 75 cali), a za wzbogacanie obrazu odpowiada tu procesor AI Neo Quantum 4K wykorzystujący sztuczną inteligencję.

Samsung wspiął się przy tym ponownie na wyżyny, jeśli chodzi o jasność obrazu w trybie Neo Quantum HDR 2000, który potrafi rozświetlić panel w trybie HDR10+ do 2000 nitów (w przypadku modeli 55-, 65- i 75-calowych; 50-calowy wersja Q91A ma jasność 1500 nitów). Zapewnia też, że jego telewizory Mini LED są od razu kalibrowane, i kolory są idealnie odwzorowane tuż po wyjęciu go z pudełka.

Miłym dodatkiem, który sprawdzi się podczas oglądania sportu, jest bardzo szeroki kąt widzenia nowych telewizorów Mini LED marki Samsung.

Osoby mieszkające samotnie może tego w pełni nie docenią, ale szeroki kąt widzenia to istotna cecha telewizora, jeśli planujemy oglądać filmy albo mecze w grupie kilku lub wręcz kilkunastu osób. Samsung Q91A daje nam pewność, że dobrze bawić się będą nie tylko ci widzowie, którzy usiądą na wprost wyświetlacza, ale również tacy, którzy ulokują się gdzieś z boku kanapy na krześle albo stołku.

samsung neo qled QN91A mini led telewizor do gier tv do ps5 1 class="wp-image-1716159"
Szerokie kąty w telewizorze Neo QLED to ogromna wygoda

Oprócz tego ważna jest nowa powłoka antyrefleksyjna, która ogranicza odblaski w jasnych pomieszczeniach. Dzięki temu, a także wspomnianej wcześniej bardzo wysokiej jasności, nie ma co się obawiać, że przy kolejnym seansie finału hitowego serialu będziemy musieli znowu polegać wyłącznie na zmyśle słuchu w trakcie Bitwy o Winterfell — obraz przez cały czas będzie czytelny.

Warto przy tym pamiętać, że w dobrym telewizorze do grania i oglądania sportu nie liczy się wyłącznie warstwa wideo, ale także ścieżka audio.

Jedną z ciekawszych funkcji Samsunga Q91A jest dźwięk podążający za obrazem. Ciężko opisać słowami ten efekt, ale chodzi w tej funkcji o to, że dzięki sprytnym algorytmom widz ma wrażenie, że głos dobiega do niego nie gdzieś z boku telewizora, tylko z konkretnego miejsca w przestrzeni i obiektu na ekranie — i to nawet jeśli tenże obiekty nie stoi w miejscu, tylko się dynamicznie porusza.

Inną ciekawą funkcją systemu nagłośnienia w Samsungu Q91A jest Wzmacniacz Głosu, dzięki któremu nie będziemy musieli sięgać po pilota, gdy mecz, sesję z grą lub film albo serial spróbuje zakłócić jakiś uporczywy hałas. Miłym dodatkiem jest też Dźwięk Dopasowany do Przestrzeni — daje ona pewność, że będziemy cieszyli się doskonałym brzmieniem niezależnie od tego, gdzie postawimy telewizor.

samsung neo qled QN91A mini led telewizor do gier tv do ps5 4 class="wp-image-1716174"
Jaki powinien być dobry telewizor do gier?

Samsung Neo QLED Q91 jako TV do gier

Samsung w modelach z linii Neo QLED wzbogacił rozwijany od lat Tryb Gry, który obsługuje teraz standard AMD FreeSync Premium Pro. Zupełnie nowy Panel Gracza pozwala w dodatku szybko i sprawnie aktywować takie funkcje jak Zaawansowany Upłynniacz Ruchu+, który pozwoli wykorzystać możliwości, jakie daje telewizor gamingowy z panelem 4K odświeżanym w 120 klatkach na sekundę.

Oprócz tego z poziomu Panelu Gracza w systemie Tizen można sterować słuchawkami, a kompletną nowością jest Ultra Szeroki Widok w grach wideo, co pozwala zwiększyć pole widzenia poprzez zmianę proporcji z 16:9 na 21:9 lub nawet 32:9 i daje nam przewagę na polu walki. Wisienką na torcie jest port HDMI 2.1, co ucieszy posiadaczy konsol nowej generacji: PlayStation 5 i Xbox Series X.

Każdy szanujący się telewizor dla gracza i kibica powinien obsługiwać też funkcję Multi View.

Telewizor Samsung QN91A potrafi wyświetlać obraz z kilku źródeł jednocześnie, dlatego jeśli podczas grania ktoś chciałby sobie odpalić okienko z klipem na YouTubie, który podpowiada, jak przejść dany fragment, to nic nie stoi na przeszkodzie, by to właśnie zrobić. Dobrym pomysłem może być też przeglądanie Twittera podczas meczu na telewizorze, a nie na telefonie, aby nie przegapić żadnej bramki.

Panel można podzielić pomiędzy dwa źródła jednocześnie, w tym np. konsolę lub dekoder oraz telefon i to na różne sposoby — nie tylko po połowie lub w formie okna PiP (Picture in Picture). Mnie do gustu przypadł najbardziej podział na 2/3 ekranu dla obrazu z gry i 1/3 dla pionowego ekranu smartfona. Co istotne, Multi View działa w tandemie nawet z iPhone’ami dzięki obsłudze AirPlay.

samsung neo qled QN800A mini led telewizor do gier tv do ps5 class="wp-image-1716156"
Telewizory typu Mini LED z linii Samsung Neo QLED dostępne są w wariancie 8K

Samsung QN800A, czyli 8K trafia pod strzechy

Dla osób, które pragną jeszcze lepszych wrażeń podczas oglądania sportu i grania w gry, doskonałym wyborem będą telewizory Samsung QN800A. Zostały one zbudowane na tych samych fundamentach, co modele wyświetlające obraz w rozdzielczości 4K, ale dostały matryce wyświetlające aż czterokrotnie więcej pikseli oraz procesor, który potrafi zrobić z nich użytek: AI Neo Quantum 8K.

Samsung zadbał o to, by jego nowe telewizory z linii QN800A dostępne w wersji 65-, 75- i 85-calowej skalowały obraz w rozdzielczości 4K lub niższej do rozdzielczości zbliżonej do 8K. Oprogramowanie wykorzystuje w tym celu 16 wielomodelowych sieci neuronowych, które w czasie rzeczywistym analizują dane wizualne. Dzięki temu ekran o tak wysokim zagęszczeniu pikseli się nie marnuje.

Co istotne, również i w tym przypadku możemy liczyć na podświetlenie typu Quantum Mini LED. Nowa technologia daje oprogramowaniu lepszą kontrolę nad ilością światła generowanego przez poszczególne strefy ekranu, co zapewnia bardziej szczegółowy obraz niż w klasycznych LED-owych panelach LCD — a to jest niezwykle istotne w telewizorze do gier i sportu.

*Materiał powstał we współpracy z firmą Samsung

Lokowanie produktu
Najnowsze
Zobacz komentarze