REKLAMA

Lądownik InSight walczy o życie. NASA może skrócić jego misję

W 2018 roku na powierzchni Marsa wylądowała sonda, której celem było zbadanie wewnętrznej struktury Czerwonej Planety. Misja okazała się na tyle dużym sukcesem, że niedawno przedłużono ją do końca 2022 roku. Wygląda jednak na to, że lądownik już tyle nie wytrzyma.

23.06.2021 09.48
mars insight
REKLAMA

Na pokładzie lądownika InSight znajduje się jeden z najbardziej precyzyjnych sejsmometrów, jaki kiedykolwiek zbudowano. To on od dwóch lat dostarcza na Ziemię informacje o wstrząsach sejsmicznych we wnętrzu Marsa. Sam sejsmometr działa prawidłowo. Problemem dla przetrwania misji jest natomiast pył zbierający się na powierzchni paneli słonecznych zasilających sondę.

REKLAMA

Gdzie jest ten wiatr?

Inżynierowie zakładali pierwotnie, że wiejące na Marsie wiatry będą w stanie od czasu do czasu czyścić panele z pyłu, zapewniając w ten sposób odpowiedni poziom generowanej energii. Jak się jednak okazuje, w miejscu lądowania sondy wiatru jest tyle, co kot napłakał.

O ile panele słoneczne po lądowaniu generowały 5000 Wh energii, tak teraz generują już jedynie 700 Wh. W związku z powyższym część instrumentów trzeba było już wyłączyć.

Ostatnio inżynierowie próbowali rozwiązać problem rozsypując piasek tuż w pobliżu paneli słonecznych, jednak wzrost ilości generowanej energii okazał się minimalny.

Mars oddala się od Słońca

Tymczasem Mars też za bardzo nie pomaga. Planeta właśnie zbliża się do aphelium swojej orbity, czyli do punktu orbity najbardziej oddalonego od Słońca. Tym samym ilość energii docierającej do Marsa i do paneli słonecznych lądownika stopniowo maleje.

REKLAMA

Inżynierowie aktualnie zastanawiają się, czy na okres wokół aphelium powinni wyłączyć także sejsmometr. Mogliby włączyć go później, gdy na Marsa będzie docierało nieco więcej światła słonecznego, ale i mogą spróbować zbierać dane teraz tak długo, jak się da.

Niezależnie jednak od tej decyzji, jeżeli nad lądownikiem nie powieje zdrowy wiatr, szanse na to, że InSight wytrzyma do końca 2022 r., są niewielkie. Naukowcy podejrzewają, że misja zakończy się najpóźniej w kwietniu 2022 r.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA