REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Trump odszedł, sankcje zostają. Administracja Joe Bidena nie odpuści Huaweiowi

Chiński gigant telekomunikacyjny bez wątpienia mógł mieć nadzieję, że wraz ze zmianą władzy w Stanach Zjednoczonych zrewidowane zostaną kontrowersyjne sankcje nałożone na Huaweia. Mamy dla niego złe wieści.

05.02.2021
18:21
huawei-mate-40-pro-1
REKLAMA

Huawei został oskarżony przez władze Stanów Zjednoczonych o wykorzystywanie swoich produktów infrastruktury telekomunikacyjnej do działań szpiegowskich. Efektem tych oskarżeń jest zakaz współpracy z Huaweiem wystosowany do amerykańskich firm. Żadne przedsiębiorstwo czy korporacja – z paroma wyjątkami na tak zwanej liście wyłączeń – nie może wchodzić w żadne relacje biznesowe z chińską firmą.

REKLAMA

W sankcjach tych chodziło przede wszystkim o zablokowanie możliwości wdrażania infrastruktury telekomunikacyjnej Huawei'a u amerykańskich operatorów. Elementy sieci LTE i 5G w Stanach Zjednoczonych nie mogą być budowane z wykorzystaniem sprzętu chińskiej firmy. Rykoszetem oberwało się również działowi konsumenckiemu firmy: zakaz współpracy z amerykańskimi partnerami oznacza problemy w projektowaniu nowych procesorów oraz brak możliwości wykorzystywania systemu Google Android w telefonach i tabletach Huaweia.

Sankcje te budziły kontrowersje i wielu liczyło, że po zmianie władzy te zostaną zniesione. Joe Biden jednak nie zamierza odpuścić firmie Huawei.

Kontrowersje wynikają z faktu, że do tej pory amerykańskie służby nie przedstawiły dowodów na swoje oskarżenia. Jednak jak oświadczyła Gina Raimondo, nowa sekretarz handlu, cytowana przez Blooomberga nie ma żadnego powodu, by wykreślić z listy Huaweia i inne chińskie firmy.

REKLAMA

Coś się jednak zmieniło, a tym czymś jest uzasadnienie decyzji. Nowe władze chcą utrzymać Huaweia na liście firm usankcjonowanych nie z uwagi na rzekome szpiegostwo, a z uwagi na naruszanie wolności i praw człowieka przez tę firmę – przynajmniej w ocenie nowej administracji. Konkretniej chodzi o mechanizmy rozpoznawania twarzy opracowane przez tę firmę, które są wykorzystywane do tłumienia powstań Ujgurów w północnozachodnich Chinach.

Sankcji mają się obawiać wszystkie przedsiębiorstwa, które czerpią zyski z naruszania praw człowieka. Nie jest jednak jasne, w jaki sposób owe prawa narusza Xiaomi, które jest również zagrożone podobnymi sankcjami.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA