REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Fotografia Polaka wśród najlepszych zdjęć Science Photographer Of The Year 2020

Wypolerowany plasterek skamieniałej kości dinozaura, 15 005 zdjęć wraku statku czy hipnotyczne wzory powstałe w wyniku reakcji Biełousowa-Zabotyńskiego w szalce Petriego. Fotografie Science Photographer Of The Year 2020 nie tylko są piękne, ale zachwycają fantastycznymi historiami, które opowiadają.

15.02.2021
17:25
Fotografia Polaka wśród najlepszych zdjęć Science Photographer Of The Year 2020
REKLAMA

Konkurs fotograficzny Science Photographer Of The Year 2020 wyróżnia nie tylko najlepsze fotografie naukowe, ale też niezwykłe historie związane z badaniami przedstawiające ich wpływ na nasze codzienne życie. Celem organizatorów jest pokazanie, w jaki sposób fotografia pomaga rejestrować i wyjaśniać globalne problemy i wydarzenia naukowe. Konkurs jest otwarty dla każdego bez względu na wiek, wiedzę naukową czy doświadczenie fotograficzne.

REKLAMA

SPoY jest od lat organizowany przez Królewskie Towarzystwo Fotograficzne. Nagrodzone fotografie zostaną pokazane na wystawie w Muzeum Nauki i Przemysłu w Manchesterze, gdzie od 12 do 21 lutego odbędzie się Manchester Science Festival. W tym roku dodano nową kategorię: zmiany klimatu, która jest zarazem tematem przewodnim konkursu.

Wśród wyróżnionych jest fotografia Polaka

Na krótkiej liście wyróżnionych fotografii znalazło się zdjęcia Wojciecha Nawrockiego. Jego praca pt. „Blaknięcie koralowca” to fotografia reportażowa, zgłoszona do specjalnej kategorii „zmiany klimatyczne”. Zdjęcie dokumentuje negatywny i postępujący proces blaknięcia koralowców i zostało wykonane w Egipcie, w Morzu Czerwonym 7 października 2012 r.

 class="wp-image-1595954"
Fot. Wojciech Nawrocki/RPS SPoY 2021

Wielu wytrawnych fotografów z wyrobionym okiem, którzy zobaczą to zdjęcie, zapewne pomyśli, że nie ma w nim nic ujmującego, czego można by się spodziewać po konkursowej fotografii, która w moim wykonaniu ma zazwyczaj jakiś pierwiastek ulotnego piękna, sztuki, estetyki, magicznej atmosfery, oryginalnej kompozycji czy niezwykłej chwili... To wszystko prawda! Nie ma w tej fotografii tych cech, bo nie ich szukało jury. (...) Dokumentowanie negatywnych zjawisk zachodzących w przyrodzie i środowisku oraz dalsze uświadamianie ludzi na ten temat, przy użyciu fotografii, jest jednym z moich fotograficznych celów i misji. To jedno z najważniejszych zadań fotografa dzikiej przyrody – opowiada Wojciech Nawrocki.

Jak tłumaczy twórca fotografii, blaknięcie koralowców występuje, gdy polipy koralowców wyrzucają glony żyjące w ich tkankach. Zwykle polipy koralowców żyją w endosymbiotycznym związku z tymi glonami, które mają kluczowe znaczenie dla zdrowia koralowca i rafy. Algi dostarczają koralowcom energii i to ich obecność nadaje im wspaniały i różnorodny kolor. Główną, ale nie jedyną przyczyną blaknięcia koralowców, jest wzrost temperatury wody. Zwiększone stężenie dwutlenku węgla ma w rzeczywistości dwa negatywne skutki dla koralowców - efekt cieplarniany i zakwaszenie oceanu. Wyblakłe korale nadal żyją, ale po wybieleniu zaczynają umierać z głodu. Kiedy czynnik negatywny ustaje, koralowce wracają do zdrowia, ale gdy czynnik negatywny utrzymuje się lub następuje kolejny dodatkowy, niektóre korale giną bezpowrotnie.

Oto najlepsze fotografie konkursu

Science Photographer Of The Year 2020

Fot. Simon Brown/RPS SPoY 2021 class="wp-image-1595945"
Fot. Simon Brown/RPS SPoY 2021

Orthophoto of SS Thistlegorm”. Ortofotografia wraku SS Thistlegorm, statku zatopionego na Morzu Czerwonym w 1941 roku, na obrazie uzyskanym z 15 005 klatek. Każda z nich została dopasowana tak, by uzyskać widok z góry, a następnie oznaczona danymi GPS i połączona z pozostałymi. Statek ten jest znanym miejscem nurkowania rekreacyjnego (nurkowie widoczni są na dole po prawej) i powoli staje się częścią lokalnej rafy koralowej.

Young Science Photographer of the Year

Fot. Katy Appleton/RPS SPoY 2021 class="wp-image-1595912"
Fot. Katy Appleton/RPS SPoY 2021

„Tęczowy cień”. Światło słoneczne rzuca widmo na ścianę po przejściu przez pryzmat. Fotografka rzuciła swój własny cień na ścianę, aby widmo świeciło wyraźniej.

Zwycięzcy kategorii „Zmiany klimatu”

 class="wp-image-1595927"
Fot. Sue Flood/RPS SPoY 2021

„Biegun Północny pod wodą”. Drogowskaz przedstawiający geograficzny biegun północny na 90 stopniu szerokości geograficznej północnej, umieszczony na lodzie morskim w dużej mierze pokrytym wodą. Każdego roku pokrywa lodowa nad Arktyką zmniejsza się, co jest bezpośrednim skutkiem zmieniającego się globalnego klimatu.

 class="wp-image-1595909"
Fot. Raymond Zhang/RPS SPoY 2021

Young science photographer of the year. „Wysłannik Apolla”. Stacja generująca skoncentrowaną energię słoneczną (CSP) w Chinach. 12 000 luster odbija światło słoneczne w kierunku centralnej wieży, gdzie podgrzewa ono sól azotanu sodu. Sól ta trafia do wymiennika ciepła, gdzie wytwarza parę napędzającą turbiny generatora. Bezwładność cieplna jest tak duża, że elektrownia może pracować przez całą noc, oszczędzając do 350 000 ton CO2 rocznie.

Wyróżnienia

 class="wp-image-1595939"
Fot. David Maitland/RPS SPoY 2021

„Wzory Turinga - reakcja BZ”. Hipnotyczne wzory powstałe w wyniku reakcji Biełousowa-Zabotyńskiego (BZ) w szalce Petriego. Krople jednej substancji chemicznej są dodawane do drugiej w szalce. Krople wydają się promieniować koncentrycznymi pierścieniami i spiralami, gdy fale stężenia substancji chemicznych przemieszczają się przez żel Petriego. Matematyka stojąca za tym zjawiskiem została opisana przez Alana Turinga.

 class="wp-image-1595915"
Fot. Kym Cox/RPS SPoY 2021

Seria Bubble-Beats, 'My Way' Frank Sinatra. Ta seria obrazów przedstawia folię mydlaną przed głośnikiem, podczas gdy odtwarzana jest piosenka My Way Franka Sinatry. Różne częstotliwości dźwięku tworzą różne wzory grubości w folii mydlanej, które są tutaj widoczne jako różne kolory.

 class="wp-image-1595930"
Fot. David Huamani B/RPS SPoY 2021

„Łowca mgły”. Dostarczanie wody na tereny jałowe jest głównym problemem dla samowystarczalności wielu obszarów. W Moquegua, Peru, rozwieszane są płachty siatki o wymiarach około 10 x 5 m. Stanowią one miejsce kondensacji kropel wody zawartych w porannej mgle, dzięki czemu można je zbierać do nawadniania lokalnych gospodarstw.

 class="wp-image-1595918"
Fot. Rasmus Degnbol/Redux/RPS SPoY 2021

„Giganci w drodze”. 78-metrowa łopata morskiej turbiny wiatrowej przejeżdża przez rondo w mieście Tarp w Danii.

 class="wp-image-1595924"
Fot. Nuno Perestrelo/RPS SPoY 2021

„Lo Hueco”. Naukowcy ostrożnie usuwają skałę ze skamieniałych kręgów dinozaura odkrytych na obszarze Lo Hueco w pobliżu Cuenca w Hiszpanii. Ogromne złoże z okresu górnej kredy odkryte przez robotników budowlanych w 2007 r. dostarczyło ponad 10 000 okazów skamieniałości.

 class="wp-image-1595921"
Fot. RPS SPoY 2021

„Eksperyment Synlight w DLR”. Niektóre z 149 ksenonowych lamp łukowych, które tworzą eksperyment Synlight. Wytwarzają one światło o natężeniu 10 000 razy większym niż promieniowanie słoneczne, które wykorzystywane w eksperymentach nad wytwarzaniem paliw takich jak wodór. Zdjęcie zrobione w Jülich, Niemcy.

 class="wp-image-1595942"
Fot. Rafael Fernandez/RPS SPoY 2021

„Sieć dusi ocean”. Wieloryb zaplątany w porzuconą sieć rybacką. Wyrzucony sprzęt rybacki, znany jako sieci widmo, odpowiada za 640 000 ton, czyli 10% wszystkich śmieci morskich. W sieci zaplątuje się wiele gatunków morskiej fauny i flory od wielorybów i rekinów po żółwie, ryby i ptaki morskie.

 class="wp-image-1595906"
Fot. Abdul Momin/RPS SPoY 2021

„Martwa rzeka”. Bydło jest prowadzone przez piaszczystą łachę w poszukiwaniu wody i roślinności. Zdjęcie zostało zrobione w Gaibandha, w Bangladeszu, gdzie zmieniający się bieg rzeki Brahmaputra spowodował, że wiele wiosek jest pozbawionych słodkiej wody dla swoich stad.

 class="wp-image-1595948"
Fot. Enrico Sacchetti/RPS SPoY 2021

„Zaawansowane VIRGO+”. Północne ramię Zaawansowanego Obserwatorium Fal Grawitacyjnych VIRGO+. Obiekt ten składa się z dwóch ramion, każde o długości 3 km, ustawionych względem siebie pod kątem prostym. Wiązki laserowe przechodzą w górę i w dół tych rur, po czym są rekombinowane w celu utworzenia wzoru interferencyjnego. Zmiana tego wzoru może być spowodowana przez przechodzącą falę grawitacyjną

 class="wp-image-1595933"
Fot. Solmaz Daryani/RPS SPoY 2021

„Zmiany klimatyczne w Afganistanie”. Trzy dziewczynki w drodze do szkoły w Bamiyan w Afganistanie pochłonięte przez burzę pyłową. Częstsze ekstremalne zjawiska pogodowe w tym kraju przypisuje się skutkom zmian klimatycznych.

 class="wp-image-1595951"
Fot. Norm Barker/RPS SPoY 2021

„Kość dinozaura”. Widziany przez mikroskop, wypolerowany plasterek skamieniałej kości dinozaura ujawnia kolory spowodowane przez osady mineralne. Różne barwy wynikają ze zmieniającej się zawartości minerałów w trakcie formowania się skamieniałości i nie odzwierciedlają struktury kości. Ten obraz obejmuje pole o wielkości 1,2 mm.

REKLAMA
 class="wp-image-1595936"
Fot. Richard Germain/RPS SPoY 2021

„Aberracja sferyczna”. Zwykła soczewka sferyczna umieszczona wewnątrz wzorzystej tuby zniekształca przechodzące przez nią światło. Zniekształcenie jest większe w kierunku krawędzi soczewki ze względu na aberrację sferyczną, czyli niemożność doprowadzenia całego światła do wspólnego punktu ogniskowania.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA