REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

DARPA chce przyspieszyć badania nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego. Przeznaczy na to 36 milionów dolarów

Amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności to jeden z najbogatszych mecenasów świata naukowego. Tym razem sfinansuje badania nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego i liczy na to, że jej finansowanie pomoże odkryć jakąś przełomową metodę.

05.10.2020
16:57
DARPA chce przyspieszyć badania nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego
REKLAMA

Finansowanie badań odbędzie się w ramach programu Bridging the Gap Plus, a dotacja trafi do konsorcjum uniwersytetów, start-upów biomedycznych i organizacji non-profit, którym kierować będą naukowcy i inżynierowie z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis.

REKLAMA

Leczenie urazów kręgosłupa - kolejny projekt DARPA

Głównym celem, jaki stawia DARPA, jest opracowanie technologii umożliwiającej stabilizację odpowiedzi hemodynamicznej pacjenta, w tym przepływu krwi i ciśnienia krwi, w ciągu kilku dni od urazu. Jest to ważne, ponieważ podczas urazu rdzenia kręgowego bardzo często występują duże wahania ciśnienia krwi - jeśli udałoby się opracować technologię, która pozwalałaby na stabilizację hemodynamiki, samoczynny proces regeneracji, który nadal pozostaje jednym z kluczowych czynników, jeśli chodzi o leczenie, mógłby rozpocząć się szybciej i byłby o wiele stabilniejszy.

Naukowcy zrzeszeni w konsorcjum chcą opracować również sposób na dostarczanie komórek macierzystych do miejsca przerwania rdzenia, w celu przyspieszenia tej regeneracji. Wstępny plan zakłada wykorzystanie specjalnych rusztowań, drukowanych na drukarkach 3D.

— Uraz rdzenia kręgowego jest bardzo złożonym stanem, który powoduje częściową lub całkowitą utratę funkcji motorycznych poniżej miejsca urazu. Opracujemy systemy monitorowania i interwencji w zakresie biomarkerów w czasie rzeczywistym, aby ustabilizować i odbudować ścieżki komunikacji neuronowej między mózgiem a rdzeniem kręgowym. W wyniku naszych starań lekarze będą mogli gromadzić wcześniej niedostępne informacje diagnostyczne na potrzeby interwencji automatycznych lub kierowanych przez lekarza

- mówi profesor Karen Moxon, która będzie kierować powołanym konsorcjum

Moxon i jej zespół zajmą się oceną wpływu opracowanych w ramach programu metod leczenia i wybiorą te, które są najbardziej obiecujące pod względem przywrócenia zarówno funkcji motorycznych, jak i czuciowych. Ta część projektu będzie prowadzona w California National Primate Research Center.

DARPA jak zwykle myśli przyszłościowo.

REKLAMA

Dotacja na badania dotyczące leczenia urazów rdzenia kręgowego przyda się nie tylko amerykańskim żołnierzom. Jak dotąd bowiem nie istnieje sprawdzony i pewny sposób, dzięki któremu lekarze są w stanie złączyć przerwane połączenia nerwowe w rdzeniu kręgowym. Aktualne metody leczenia stawiają na naturalną zdolność regeneracji naszego organizmu oraz długotrwałą i żmudną rehabilitację pourazową.

Miejmy też nadzieję, że w budżecie ufundowanym przez DARPA znajdzie się miejsce na badania środków farmakologicznych, które mogą przyspieszyć proces regeneracyjny. Wiemy na przykład, że niektóre leki stosowane podczas chemioterapii mogą przyspieszać regenerację nerwów i ich połączeń wewnątrz rdzenia kręgowego.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA