Start załogowej misji Crew Dragona. Statek Muska przeleci dzisiaj nad Europą
Dzisiejszy start pierwszej załogowej misji kosmicznej Demo-2 realizowanej przez firmę SpaceX we współpracy z NASA jest chyba najważniejszym elementem dnia. Gdzie można obserwować start na żywo?
Aktualizacja: dzisiejszy start ze względu na warunki pogodowe został odwołany. Kolejna próba startu zostanie podjęta najwcześniej w najbliższą sobotę:
Gdzie oglądać relację na żywo ze startu misji Crew Dragon
W języku polskim relację ze startu będziecie mogli obejrzeć tutaj:
Astrofaza
Relacja startuje o godzinie 21:00. Jeszcze przed startem w relacji LIVE pojawią się specjaliści z polskiego sektora kosmicznego oraz blogerzy (w tym wyżej podpisany).
W języku angielskim relację ze startu będzie można oglądać tutaj:
NASA
SpaceX
Everyday Astronaut
Gdzie oglądać Crew Dragona na niebie
Zdecydowanie lepiej pozostać przy relacjach internetowych, ale dla tych, którzy koniecznie, choć przez chwilę, chcą zobaczyć coś na własne oczy, poniżej krótki przewodnik.
Warszawa
No nie poszalejemy. Crew Dragon pojawi się na warszawskim niebie o 22:54:51 na zachodzie, ale wzniesie się zaledwie na 11 stopni nad horyzont i zniknie. Statek będzie się kierował w kierunku południowym.
Poznań
W stolicy Wielkopolski będzie tylko trochę lepiej. Ale lepiej. 27 maja Crew Dragon pojawi się na niebie o 22:56:19 i zanim zniknie, wzniesie się na 15 stopni nad horyzontem. Nisko, ale zawsze to coś.
Gdańsk
Formalnie i czysto teoretycznie przez chwilkę Crew Dragon będzie widoczny na niebie jako niezbyt jasna kropka, która o 22:57:27 pojawi się nad zachodnim horyzontem, przesunie się równolegle do horyzontu w kierunku południowym, aby zniknąć jakieś 8 sekund później. No szału nie ma.
Sosnowiec
No tak! Oczywiście! Jak ktoś mieszka na południowym zachodzie, to poogląda sobie dzisiaj i jutro. Chyba że pogoda mu pokrzyżuje plany.
Dzisiaj Crew Dragon będzie widoczny od 22:56:35. Statek pojawi się na niebie na wysokości 10 stopni na zachodzie i wzniesie się na wysokość 17 stopni nad horyzontem. Niby nic.
Jutro z kolei o godzinie 21:23:14 statek pojawi się nieznacznie bardziej na północ, aby dwie minuty później pojawić się w najwyższym punkcie na niebie, 72 stopnie nad horyzontem, czyli już blisko zenitu. W trakcie lotu statek osiągnie jasność -0,2 magnitudo, a więc będzie już całkiem jasny.
Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.