REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Microsoft wraca do pomysłu aplikacji w kartach? Tajemniczy powrót tzw. Zestawów do Windowsa 10

Dwa lata temu Microsoft eksperymentował z nową formą grupowania aplikacji. Jego Zestawy pozwalały na grupowanie aplikacji w oknach Windowsa tak samo, jak aplikacje webowe w oknie przeglądarki internetowej. Pomysł porzucono… aż do teraz.

11.03.2020
19:04
sets windows 10
REKLAMA
REKLAMA

Windows 10 zapewnia dwa sposoby porządkowania przestrzeni roboczej. Po pierwsze, poszczególne aplikacje może wyświetlać równocześnie na ekranie w oknach o niemal dowolnych wymiarach i proporcjach. Po drugie, zapewnia mechanizm wirtualnych pulpitów, gdzie w każdym możemy mieć otwarte i ułożone różne aplikacje.

Firma jednak miała jeszcze jeden pomysł. Inspirując się popularnością uruchamianych w przeglądarkach aplikacji webowych zbudował prototyp mechanizmu, który pozwalał na to samo z pozostałymi rodzajami aplikacji. Nazwał go Sets (Zestawy) i nawet udostępnił do testów.

W teorii oznaczało to, że mogliśmy mieć okno z kartami z OneNote’em, Wordem i Firefoxem – czy z dowolnym innym zestawem apek. Pomysł został ciepło przyjęty, wszak najczęściej używamy konkretnego zestawu aplikacji do konkretnego zadania. Niestety prototyp okazał się wysoce wadliwy. Radził sobie świetnie z aplikacjami webowymi i UWP, niestety dużo gorzej ze wszystkimi pozostałymi. Prace nad nim ostatecznie zarzucono.

Windows 10 Sets. Zestawy aplikacji wracają? Pojawiły się w najnowszym SDK.

REKLAMA

Wskazuje na to znalezisko Tero Alhonena w SDK dla najnowszej testowej wersji systemu. Powrót mechanizmu do rzeczonego SDK oznacza, że Microsoft się spodziewa udostępnić ten mechanizm zewnętrznym programistom, by ci lepiej go mogli wykorzystać w swoich aplikacjach.

Czyżby Microsoft rozwiązał problemy trapiące Zestawy w kontekście tak zwanych aplikacji klasycznych? Prawdopodobnie już niedługo się przekonamy. Radzę jednak trzymać entuzjazm na wodzy. Równie dobrze może się okazać, że nieudokumentowane znalezisko trafiło do SDK chociażby przez pomyłkę.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA