REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Oto nowy MacBook Air. Nowy procesor, nowa klawiatura i dwukrotnie więcej pamięci w standardzie

Przedstawiam Państwu najlepszą na świecie maszynę do pisania. Oto nowy MacBook Air – z nową klawiaturą.

18.03.2020
13:42
Oto nowy MacBook Air. Ma nową klawiaturę i mocniejszy procesor
REKLAMA
REKLAMA

MacBook Air jest bodajże najbardziej uwielbianym przez tłumy laptopem Apple’a – leciutki, dostatecznie wydajny, z rewelacyjnym czasem pracy na jednym ładowaniu. Czego tu nie lubić?

Ano proste – obecna generacja MacBooka Air ma taki sam problem, jak inne MacBooki wydane po 2016 r.: wadliwą klawiaturę motylkową.

Teraz to się zmienia. Nowy MacBook Air właśnie wjechał na rynek

 class="wp-image-1108983"

Wizualnie nowy laptop Apple’a niczym nie różni się od starego, przynajmniej na pierwszy rzut oka. To wciąż śliczna bryła z 13-calowym wyświetlaczem retina o rozdzielczości 2560 x 1600 px. To wciąż komputer, wyposażony wyłącznie w dwa porty Thunderbolt 3 i złącze jack 3,5 mm.

Co ciekawe, obudowa została wykonana w 100-proc. z materiałów pozyskanych z recyclingu. Nie dość, że stylowo, to jeszcze eko. Komputer kupimy w trzech kolorach: srebrnym, złotym i gwiezdnej szarości.

 class="wp-image-1108974"

Zmieniło się to, co we wnętrzu komputera. Teraz MacBook Air dostępny będzie z procesorami Intela 10. generacji, które mają zaoferować nawet dwukrotnie wyższą wydajność względem poprzedniej generacji MacBooka Air, oraz blisko 80-procentowy przyrost wydajności graficznej.

 class="wp-image-1108986"

Na start dostajemy też dwukrotnie więcej pamięci niż poprzednio – najtańszy model dostępny będzie z co najmniej 256 GB miejsca na dane i 8 GB RAM-u LPDDR4X 3733 mHz. Pamięć będziemy mogli rozbudować do 16 GB RAM i nawet 2 TB miejsca na dane.

Jeśli chodzi o procesory, dostępne są trzy opcje:

  • Dwurdzeniowy Intel Core i3 taktowany od 1,1 do 3,2 GHz
  • Czterordzeniowy Intel Core i5 taktowany od 1,1 do 3,5 GHz
  • Czterordzeniowy Intel Core i7 taktowany od 1,2 do 3,8 GHz

Nie zmienił się rewelacyjny czas pracy na jednym ładowaniu, który zapewnia ogniwo o pojemności 49,9 Wh. Apple wciąż przewiduje 11 godzin czasu pracy podczas korzystania z przeglądarki i 12 godzin w czasie oglądania wideo. Komputer naładujemy ładowarką USB-C o mocy 30 W.

Bez nowego procesora MacBook Air by sobie poradził. Konieczna była za to wymiana klawiatury.

 class="wp-image-1109010"

I na szczęście Apple wdrożył tu ten sam, znakomity mechanizm nożycowy, który zastosowano w MacBooku Pro 16, z którego na co dzień sam korzystam – nową generację Magic Keyboard. Koniec z zacinającymi się klawiszami. Nie znajdziemy też tutaj Touchbara, co dla wielu będzie ogromną zaletą, ale znajdziemy Touch ID do bezpiecznego logowania się i płatności Apple Pay.

I biorąc pod uwagę kombinację znakomitego ekranu, fantastycznych głośników, zwiększonej wydajności i fantastycznej klawiatury, MacBook Air najprawdopodobniej zasłuży na miano najlepszej maszyny do pisania na świecie.

Zwłaszcza że jego cena, przynajmniej w podstawowej konfiguracji, jest więcej niż akceptowalna.

MacBook Air 2020 – znamy polskie ceny

W Polsce najtańszy wariant MacBooka Air 2020 wyceniono na 4999 zł. To konfiguracja z procesorem Intel Core i3, 8 GB RAM i 256 GB SSD, która zapewne wystarczy większości użytkowników zarówno do edukacji, pracy jak i rozrywki.

 class="wp-image-1109085"

Warto będzie jednak dopłacić do czterordzeniowego Intel Core i5, gdyż będzie to nas kosztować zaledwie 500 zł, a różnica w wydajności będzie odczuwalna. Mamy zatem 5500 zł za potencjalnie najlepiej wyposażony ultrabook na rynku – jak na Apple’a, jest to fantastyczna cena.

 class="wp-image-1109094"

Droższe konfiguracje nie są już tak przystępne cenowo ani tak opłacalne.

Wariant z procesorem Intel Core i5, 8 GB RAM i 512 GB SSD kosztuje 6499 zł. Dopłata do dwukrotnie wyższej ilość RAM-u to 1000 zł, podobnie jak rozszerzenie pamięci wbudowanej do 1 TB.

Finalnie za najdroższą konfigurację MacBooka Air możemy zapłacić nawet… 11249 zł.

 class="wp-image-1109091"

Nie sądzę jednak, by wiele osób zdecydowało się na taką konfigurację komputera, który w założeniu ma służyć do pracy biurowej, pracy z tekstem i przeglądarką.

Najbardziej opłacalną wersją jest wspomniany wariant za 5500 zł, który zaspokoi potrzeby zdecydowanej większości konsumentów, którym dedykowany jest MacBook Air.

To będzie hit

 class="wp-image-1108989"
REKLAMA

Od lat MacBook Air nie był tak opłacalną propozycją. Poprzednia generacja, z wadliwą klawiaturą i przeciętną wydajnością zostawiła ogromne pole do działania dla konkurencji, która przez ostatnie lata prezentowała znacznie lepsze komputery, niż ultrabook Apple’a.

Teraz – przynajmniej na papierze – to się zmienia. MacBook Air zapowiada się fenomenalnie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA