REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bankowość

Koronawirus przyspieszy pojawienie się e-paragonów. Przynajmniej w teorii

Pandemia koronawirusa wymusza na nas ponadstandardowe środki ostrożności, szczególnie w kontaktach z innymi ludźmi i przedmiotami. W ramach spec ustawy związanej z chorobą COVID-19 politycy próbują wprowadzić od kwietnia możliwość wydawania e-paragonów. Przynajmniej tak brzmi teoria.

31.03.2020
21:11
Koronawirus przyspieszy pojawienie się e-paragonów. Przynajmniej w teorii
REKLAMA
REKLAMA

Opracowywana właśnie spec ustawa zakłada, że e-paragony, czyli paragony przesyłane elektronicznie na adres-email, będą mogły być wydawane tylko przez tych sprzedawców, którzy korzystają z kas online.

Związek ze spec ustawą ds. COVID-19 jest tutaj oczywisty. Sprzedawca nie będzie musiał dotykać paragonu papierowego i przekazywać go konsumentowi, co w obecnej sytuacji pozwoli ograniczyć ryzyko horyzontalnego zarażenia koronawirusem. Tak przynajmniej twierdzą urzędnicy Ministerstwa Finansów w odpowiedzi na pytanie Dziennika Gazety Prawnej.

Choć wprowadzana w ramach spec ustawy dotyczącej trwającej obecnie pandemii, docelowo zmiana ta ma zostać z nami na trwałe. Pierwotnie jej wprowadzenie zapisano w nowelizacji ustaw podatkowych, które mają wejść w życie 1 lipca 2020 r., jednak w obliczu trwającej epidemii postanowiono skorzystać z tego konkretnego zapisu do ograniczenia kontaktu w punktach usługowych.

To kiedy otrzymamy pierwszy e-paragon?

Otóż… nieprędko. Elektroniczne paragony będzie można wystawiać za pomocą kas online, zarówno sprzętowych, jak i programowych (dostępnych w formie oprogramowania na tablet, telefon komórkowy czy inne urządzenia mobilne).

Niemniej jednak jak na razie kasy online nie są przystosowane do wydawania e-paragonów. Producenci dopiero muszą stworzyć odpowiednią funkcjonalność i uzyskać homologację. Dopiero wtedy e-paragony faktycznie pojawią się na rynku. Kiedy to może się stać? Na to pytanie nie ma odpowiedzi. Wprowadzane przepisy jedynie umożliwiają wydawanie e-paragonów, ale to rynek zdecyduje o tym, kiedy wprowadzenie przepisów w życie będzie dla niego najbardziej opłacalne.

REKLAMA

Jako takie, kasy programowe w ogóle jeszcze nie istnieją. Pierwsze rozporządzenia opisujące wirtualne kasy zostało dopiero przedstawione Komisji Europejskiej i do 30 kwietni powinien zakończyć się okres jego notyfikacji. Eksperci szacują, że pierwsze kasy czysto programowe pojawią się na rynku dopiero w drugiej połowie roku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA