REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Microsoft kończy rozwój Visual Basic. To koniec ważnej epoki

Dla ludzi z mojego pokolenia zajmujących się informatyką, język BASIC był pierwszym kontaktem z programowaniem. Zadecydował o tym fakt, że do domowych komputerów ośmiobitowych był on dołączony systemowo.

13.03.2020
21:06
Microsoft kończy rozwój Visual Basic. To koniec ważnej epoki
REKLAMA
REKLAMA

Oczywiście wielu z nas później poznawało kolejne języki: modny był uważany wtedy za mający przyszłość Pascal. Ci, których interesowało wyciągnięcie z maszyny jak najwięcej, uczyli się assemblera. Jednak to BASIC i nieśmiertelne 10 PRINT "HELLO WORLD" było tym, co wielu z nas przyciągnęło do programowania.

BASIC (ang. Beginner's All-Purpose Symbolic Instruction Code) był jednak na tyle nośnym językiem, że w 1991 r. Microsoft postanowił stworzyć dla niego nowoczesne jak na tamte czasy IDE i stworzył Visual Basic.

To właśnie w Visual Basic lub w Delphi, drugim pretendencie do pecetowego tronu, powstawała większość biznesowych aplikacji na komputery z Windows w latach 90. Łatwość tworzenia formularzy Windows, podłączenia się do baz danych, tworzenia raportów - to wszystko zadecydowało o szerokich zastosowaniach biznesowych.

Visual Basic już na początku XXI wieku nosił znamiona archaizmu. Programiści zaczynali mieć dostęp do o wiele lepszych, obiektowych narzędzi, oferujących większe możliwości. Za Visual Basic stały jednak dwie niezaprzeczalne zalety:

  • Ilość kodu już napisanego i używanego w firmach
  • Wsparcie Microsoftu przy budowaniu kolejnych wersji ich Visual Studio

To właśnie dzięki temu wsparciu Visual Basic przetrwał tak długo. Gdy Microsoft na początku XXI wieku stworzył platformę .NET, „pociągnął” Visual Basic ze sobą. Od tamtego czasu, mimo że większość programistów zainteresownych .NET nauczyła się o wiele lepszego C#, przedstawiano Visual Basic (czasami skrócanego jako VB.NET) jako równorzędne rozwiązanie.

Rzeczywiście, przez wiele lat uparcie ciągnięto za sobą wsparcie dla tego języka. Nawet dziś, gdy używamy najnowocześniejszego multiplatformowego frameworku .NET Core, możemy wydać polecenie:

dotnet new console -lang VB

I... otrzymać rozwiązanie napisane w Visual Basic dla .NET, w którym możemy nawet stworzyć nowoczesne rozwiązania webowe. Czy wiele osób tego używało? Wątpię.

 class="wp-image-1104914"

Już w 2017 r. Microsoft zaczął sygnalizować koniec wspólnego rozwoju C# i VB. Nowe rozwiązania miały się pojawiać jedynie w C#, podczas gdy VB miał otrzymywać jedynie bieżące wsparcie.

W tym tygodniu miłośnicy Visual Basic otrzymali kolejne ostrzeżenie, sugerujące, że może czas zacząć migrować swoją bazę kodu na coś nowocześniejszego. We wpisie na blogu developerskim zespół .NET zapowiedział co prawda wsparcie dla Visual Basic w nadchodzącej wersji 5.0, ale też wspomniał między innymi ważnymi ogłoszeniami:

REKLAMA

To jest koniec pewnej ważnej epoki. BASIC, a potem Visual Basic, przeszedł długą drogę i przeżył kilka informatycznych epok. Czas dać mu odpocząć.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA