Indyjska sonda Chandrayaan 2 przesyła najdokładniejsze zdjęcia powierzchni Księżyca
Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) w lipcu ub.r. wysłała w kierunku Księżyca sondę Chandrayaan 2. Choć znajdujący się na jej pokładzie lądownik Vikram rozbił się 7 września podczas próby lądowania, to sama sonda nadal krąży wokół Księżyca. Teraz przesyła na Ziemię fantastyczne zdjęcia.
Na pokładzie sondy Chandrayaan 2 znajduje się spora paleta instrumentów do tworzenia map Księżyca. Teraz po raz pierwszy mogliśmy rzucić okiem na przesłane na Ziemię dane.
Wśród instrumentów zainstalowanych na sondzie znajduje się kamera Orbiter High-Resolution Camera (OHRC), która wykonuje szczegółowe zdjęcia powierzchni Księżyca. Przy największej rozdzielczości robi ona zdjęcia w skali 0,25 m/piksel, przebijając przy tym nawet tak doskonałe sondy jak Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), która robi zdjęcia w skali 0,5 m/piksel.
Już w październiku mogliśmy zobaczyć próbkę zdjęć z OHRC, kiedy przesłała na Ziemię zdjęcia, na których widoczne były głazy o rozmiarach mniejszych niż 1 m. Teraz naukowcy dowiedli, że kamera jest w stanie robić fantastyczne zdjęcia także na obszarach, które nie są oświetlone bezpośrednio przez Słońce. Na jednym ze zdjęć widzimy skrywające się w cieniu dno krateru, oświetlone jedynie światłem odbitym od jego krawędzi.
W przyszłości możliwość wykonywania takich zdjęć zostanie wykorzystana do fotografowania dna kraterów znajdujących się na biegunach Księżyca, do których nigdy nie docierają promienie słoneczne. Według inżynierów ISRO tworzenie map powierzchni dna kraterów biegunowych jest niezwykle istotne, bo jeżeli kiedykolwiek człowiek postawi bazę na Księżycu, to będzie się ona znajdowała właśnie w pobliżu kraterów. To z nich do bazy będą transportowane zapasy wody.
Trójwymiarowe mapy Księżyca
Oprócz OHRC na pokładzie Chandrayaan 2 znajduje się także TMC 2, kamera stereo, która jest w stanie tworzyć trójwymiarowe obrazy powierzchni Księżyca. Wykonując zdjęcia tego samego miejsca pod trzema różnymi kątami, kamera tworzy jego trójwymiarowy obraz.
TMC 2 wysłał na Ziemię zdjęcia wykonane z wysokości 100 km nad powierzchnią Księżyca. Wykonane na ich podstawie obrazy 3D wyglądają fantastycznie. Poniżej zdjęcie krateru i pomarszczonego grzbietu górskiego.
Przedstawiciele ISRO podkreślają, że Chandrayaan 2 będzie krążył wokół Księżyca przez siedem lat i w tym czasie z pewnością stworzy dokładne mapy wody i zmierzy jej objętość, dzięki czemu będziemy w stanie lepiej się przygotować do załogowej eksploracji Księżyca.
Kolejnym naturalnym krokiem na drodze do załogowej eksploracji Księżyca będą powierzchniowe misje księżycowe, takie jak nadchodzący VIPER realizowany przez NASA, które będą badać obszary bogate w wodę wewnątrz wiecznie zacienionych kraterów na biegunach księżycowych. Gdy już uda nam się opracować technologię korzystania z lodu wodnego na Księżycu, będziemy mogli zacząć myśleć o tworzeniu długotrwałych baz czy kolonii na powierzchni naszego naturalnego satelity. Stanisławowi Lemowi z pewnością taka wizja przypadłaby do gustu.