Dzieje się. Właśnie ruszyła aukcja na częstotliwości 3,6 GHz dla 5G
To jedno z najważniejszych wydarzeń na polskim rynku telekomunikacyjnym od lat. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) ogłosił formalnie rozpoczęcie aukcji na częstotliwości 3,6 GHz, po kilku tygodniach konsultacji.
Przedmiotem ogłoszonej przez UKE aukcji są cztery bloki z zakresu 3400-3800 MHz o szerokości 80 MHz każdy. Cena wywoławcza za każdy to 450 mln zł. Wbrew obawom operatorów, nie zdecydowano się na podniesienie limitu bloków jaki może wygrać uczestniczący w aukcji z jednego do dwóch – zachowany został limit jednego bloku. Każda rezerwacja będzie ważna do 30 czerwca 2035 r.
Zwycięstwo i możliwość gospodarowania danym blokiem wiąże się jednak z narzuconymi obowiązkami. Operator który wylicytuje swój blok ma obowiązek uruchomić przed 2025 r. co najmniej 700 stacji bazowych wykorzystujących przydzielone częstotliwości. A skoro bloków jest cztery, to oznacza to, że powstanie ich 2,8 tys.
Aukcja 5G w Polsce na częstotliwości 3,6 GHz rozpisana jest tak, by spełnić wymagania Komisji Europejskiej.
Jako kraj należący do Unii Europejskiej, jesteśmy zobowiązani uruchomić najpóźniej w przyszłym roku w przynajmniej jednym mieście sieć 5G na zasadach komercyjnych. Na koniec roku 2025 mamy obowiązek uruchomić tę sieć na wszystkich obszarach miejskich. Wspomniane 2,8 tys. stacji bazowych ma wypełnić te zobowiązania.
Wpływy do skarbu państwa z tytułu aukcji wyniosą co najmniej 1,9 mld zł. Oferty wstępne składane będą do 23 kwietnia, po czym nastąpi ich weryfikacja i dopuszczanie oferentów do II rundy postępowania, czyli właściwej aukcji, a także szkolenia z systemu aukcyjnego. Właściwa aukcja prawdopodobnie zacznie się na przełomie kwietnia i maja. Nie ma jeszcze formalnego terminu jej zakończenia.