REKLAMA

Uczta dla oczu. Oto fotografie architektury nagrodzone w konkursie The Art of Building

Zdjęcia nagrodzone w konkursie The Art of Building 2019 pokochacie bez względu na to, czy jesteście fanami architektury czy nie. Są po prosty świetne.

06.02.2020 14.39
Uczta dla oczu. Oto fotografie architektury nagrodzone w konkursie The Art of Building
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszono zwycięzców 10. edycji konkursu Art of Building, organizowanego przez Chartered Institute of Building. W tym roku wysłano 3500 zgłoszeń z ponad 100 krajów świata. Zwycięzcą został Pedro Luis Ajuriaguerra Saiz, ale w czołówce znalazł się także Polak: Grzegorz Tatar. Nagrodzone fotografie to prawdziwa uczta dla oczu. Są niesztampowe, wysmakowane, zachwycają różnorodnością, wspaniałymi kolorami, jak i zastosowanymi technikami. To coś więcej niż najchętniej lajkowane kwadraty na Instagramie.

To nie rzeźba ryby. To budynek w Hiszpanii

Surrealistyczne ujęcie Pedro Luisa Ajuriaguerra Saiza pokazuje „Ciudad de las Artes y las Ciencias", czyli Miasteczko Sztuki i Nauki. To niezwykły kompleks w Walencji w Hiszpanii, zwany też przez mieszkańców miasta dzielnicą przyszłości. Dzięki sfotografowaniu go nocą z poziomu wody, budynek przypomina rybę.

Fot. Pedro Luis Ajuriaguerra Saiz class="wp-image-1083120"
Fot. Pedro Luis Ajuriaguerra Saiz, zwycięzca konkursu The Art of Building 2019

Obiekt został zaprojektowany przez jednego z najbardziej znanych hiszpańskich architektów, Santiago Calatrava, przy współpracy Felixa Candela. W kompleksie, który jest „miastem w mieście”, można znaleźć największe w Europie oceanarium, delfinarium, kino IMAX, restauracje i muzea. Całość zajmuje obszar aż 350 000 m².

„Aksonometria” z Wrocławia wśród laureatów

Wśród wyróżnionych fotografii znalazł się także kadr z Polski. Grzegorz Tatar sfotografował dronem wejście na parking podziemny pod Narodowym Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu – nowoczesny kompleks sal koncertowych ukończony we wrześniu 2015 r. To miejsce to kopalnia ciekawych kadrów architektonicznych, zarówno w środku, gdzie dominuje kolor biały i czarny, jak i na zewnątrz. Tam uwagę zwraca na siebie nie tylko niezwykła forma obiektu, ale i rdzawy kolor.

Fot. Grzegorza Tatar class="wp-image-1083096"
„Aksonometria”, fot. Grzegorza Tatar

Są to jednak miejsca, które fotografuje wiele osób, więc coraz trudniej odnaleźć tam ciekawe, niepowtarzalne kadry. Grzegorz Tatar zwrócił uwagę na coś innego niż sam budynek. Poszukał nieoczywistych kształtów w jego otoczeniu. W ten sposób odnalazł ciekawy, symetrycznych kadr tuż przed samą salą. Znam to miejsce doskonale, bywam tam regularnie, ale nigdy nie pomyślałem, że może skrywać ta ciekawą formę z góry. Brawa dla autora. Autora, o którym już z resztą kiedyś pisałem. To samo zdjęcia zostało wcześniej nagrodzone w konkursie Drone Awards 2019.

The Art of Building 2019 - pozostali finaliści

Poniżej przedstawiam wszystkie nagrodzone fotografie. Więcej na temat konkursu można przeczytaj na stronie www.artofbuilding.org.

Kolorowa mieszkanka styli w Hamburgu

"To zdjęcie pokazuje pokojowe współistnienie starej i nowej architektury. Budynki nie pasują do siebie, ale nie walczą ze sobą". Fot. Volker Sander class="wp-image-1083129"
"To zdjęcie pokazuje pokojowe współistnienie starej i nowej architektury. Budynki nie pasują do siebie, ale nie walczą ze sobą". Fot. Volker Sander

Wybrzeże Londynu

Art of Building 2019 class="wp-image-1083126"
"Używam minimalizmu - eliminuje on rozproszenie uwagi, skupiając uwagę widza na najczystszych elementach fotografii".
Fot. Jonathan Walland

"Skywards" w Pradze

"Dom Czarnej Madonny jest kubistycznym budynkiem w praskiej dzielnicy Starego Miasta". Fot. Debdatta Chakraborty class="wp-image-1083114"
"Dom Czarnej Madonny jest kubistycznym budynkiem w praskiej dzielnicy Starego Miasta". Fot. Debdatta Chakraborty

Abu Dhabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie

 "Zdjęcie jest przykładem potrzebnej interakcji pomiędzy ludźmi i budynkami. Bez zapracowanych ludzi czyszczących gigantyczne szklane ramy wieży, budynek wyglądałby brzydko." Fot. Volker Sander class="wp-image-1083123"

"Zdjęcie jest przykładem potrzebnej interakcji pomiędzy ludźmi i budynkami. Bez zapracowanych ludzi czyszczących gigantyczne szklane ramy wieży, budynek wyglądałby brzydko." Fot. Volker Sander

Spokój natury, Peru

Interwencja człowieka w naturę nie zawsze jest zła. Zdjęcie pokazuje spokój natury i balkon, z którego ludzie mogą go lepiej docenić". Fot. David Martin Huamani Bedoya class="wp-image-1083099"
Interwencja człowieka w naturę nie zawsze jest zła. Zdjęcie pokazuje spokój natury i balkon, z którego ludzie mogą go lepiej docenić". Fot. David Martin Huamani Bedoya

Most Eiffela, Portugalia

"Ludzie czekali na uliczny festiwal Senhora da Agonia, jeden z największych w Portugalii. Z ulicy widziałem te piękne sylwetki, most, zielone krzyże i budynek za nim w harmonii". Fot. José Pessoa Neto class="wp-image-1083108"
„Ludzie czekali na uliczny festiwal Senhora da Agonia, jeden z największych w Portugalii. Z ulicy widziałem te piękne sylwetki, most, zielone krzyże i budynek za nim w harmonii”. Fot. José Pessoa Neto

Muralla Roja, Hiszpania

 "Ten obraz zawiera w sobie poczucie światła i koloru w fotografii, które najbardziej mi się podoba i jest ważne w mojej pracy". Fot. Agnese Sanvito class="wp-image-1083117"
„Ten obraz zawiera w sobie poczucie światła i koloru w fotografii, które najbardziej mi się podoba i jest ważne w mojej pracy”. Fot. Agnese Sanvito

Wiata na promenadzie w Bexhill, Anglia

"Wiata na promenadzie jest eleganckim i atrakcyjnym rozwiązaniem prozaicznego problemu." Fot. Regan/Adam Regan class="wp-image-1083105"
„Wiata na promenadzie jest eleganckim i atrakcyjnym rozwiązaniem prozaicznego problemu.” Fot. Regan/Adam Regan

Stacja metra w Moskwie

"Nowa stacja metra w Moskwie jest wykonana w futurystycznym stylu”. Fot. Aleksandr Bormotyn class="wp-image-1083111"
"Nowa stacja metra w Moskwie jest wykonana w futurystycznym stylu”. Fot. Aleksandr Bormotyn
REKLAMA

Kunststück (z jęz. niem. „Sztuczka”), Rosja

 "W przeszłości, udawane fasady były rzadkimi i tymczasowymi interwencjami w przestrzeni miejskiej, ale dziś stały się częścią krajobrazu miejskiego”. Fot.: Pegova Olya class="wp-image-1083102"
„W przeszłości, udawane fasady były rzadkimi i tymczasowymi interwencjami w przestrzeni miejskiej, ale dziś stały się częścią krajobrazu miejskiego”. Fot.: Pegova Olya
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA