REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Sen o mówiącej po polsku Siri w końcu może się ziścić. Apple kompletuje zespół w Warszawie

W przyszłym roku minie równo 10 lat od debiutu Siri i równo 10 lat bez Siri po polsku.

02.02.2020
19:00
apple siri
REKLAMA
REKLAMA

Na „polską Siri” czekamy od lat. Wiele razy myśleliśmy też, że już niebawem porozmawiamy z asystentką Apple’a w rodzimym języku – i jak wiemy, nadal to nie nastąpiło.

Teraz w końcu mamy solidne fundamenty do spekulowania. Na oficjalnej stronie Apple’a pojawiło się ogłoszenie – Gigant z Cupertino szuka szefa zespołu Siri w Warszawie.

Siri po polsku - Apple szuka szefa zespołu class="wp-image-1080528"

Siri po polsku coraz bliżej?

Ogłoszenie nie mówi wprost, iż chodzi o polonizację Siri. Na dobrą sprawę ogłoszenie nie wspomina ani słowem o niezbędnych umiejętnościach do kognitywnej analizy językowej, wspomina jedynie narzędzia programistyczne i data science.

Siri po polsku - Apple szuka szefa zespołu class="wp-image-1080531"

Zespół, który Apple kompletuje w Warszawie, ma się zresztą zajmować infrastrukturą danych przetwarzania dla Siri. O polonizacji nie ma tu mowy.

I owszem, możemy spekulować, iż utworzenie zespołu ds. infrastruktury danych może być np. „badaniem gruntu” pod potencjalny przekład asystentki na język polski.

Bardziej prawdopodobne jest jednak, że… Apple po prostu znalazł w Polsce tańszą siłę roboczą. Zupełnie jak Amazon, którego Alexa powstaje w Gdańsku, a która nadal nie potrafi mówić w naszym języku. Na zadania polegające na przystosowywaniu źródeł danych wskazuje obecność w ogłoszeniu narzędzi ETL (extract/transform/load).

Może więc chodzić o zupełnie trywialne rzeczy. Choć chciałoby się wierzyć, że po blisko dekadzie oczekiwania Siri w końcu przemówi w języku polskim.

Polska przestaje być dla Apple’a krajem trzeciego świata.

Sądząc po tym, z jakim opóźnieniem nowości w systemach Apple’a trafiały przez lata do Polski, w Cupertino jeszcze do niedawna sądzili, że Polska to ten kraj na wschód od Ugandy. I nic dziwnego – jeszcze kilka lat temu sprzedaż urządzeń Apple’a nad Wisłą stanowiła niewiele znaczący promil całego rynku.

Teraz, choć wciąż jesteśmy krajem na dorobku, sytuacja się zmienia. Według raportów IDC Apple ma w Polsce pozycję tuż za podium pod względem sprzedanych smartfonów, zgarniając dla siebie nieco ponad 9 proc. rynku w Q3 2019 r.

To znaczący przyrost względem czasów sprzed iPhone’a 6, kiedy iPhone stanowił góra 3 proc. sprzedaży. Dla Apple’a zaś jest to sygnał, że w Polsce są ludzie skłonni wydawać pieniądze na urządzenia i usługi firmy.

apple homepod inteligentny głośnik data premiery 3 class="wp-image-667459"

Apple ma ostatnią szansę, by wyrwać dla siebie część polskiego rynku asystentów głosowych.

Na ten moment Asystent Głosowy w Polsce jest de facto jeden i jest nim Asystent Google’a (o samsungowym Bixby z szacunku do czytelników nie wspominam). Tylko usługa Google’a rozumie język polski, tylko usługa Google’a jest dostosowana do działania na naszym rynku. Z Alexą lub Siri możemy sobie co najwyżej pogadać po angielsku i to z ograniczeniami.

Póki co mamy więc monopol, ale ta sytuacja może się błyskawicznie odwrócić, gdy Amazon wejdzie do Polski wraz z całym portfolio urządzeń Echo i Alexą dostępną na każdym smartfonie. Wtedy będzie już za późno dla Apple’a by powalczyć o nasz – wcale nie taki mały – rynek.

A Apple niestety na razie na polu asystentów głosowych przegrywa z kretesem. HomePod okazał się porażką, a Siri to nadal kaleka na tle przepotężnego Asystenta Google i otwartego na pomysły programistów ekosystemu Amazonu. Na liczących się rynkach Apple jest w tej materii numerem 3.

Ugrać można za to sporo na rynkach rozwijających się, które jeszcze nie zostały w pełni zagospodarowane przez konkurencję. Google, choć ma u nas Asystenta na smartfonach, nadal nie wprowadził do sprzedaży inteligentnych głośników. Amazon, choć ma u nas swoje centra R&R, nadal nie udostępnił Alexy po polsku.

REKLAMA

Apple ma więc ostatnią szansę, by wyprzedzić konkurentów i wprowadzić do Polski HomePoda, nim Google wprowadzi swoje głośniki Home.

Warunek jest tylko jeden: Siri musi przemówić po polsku. I choć niewiele na to wskazuje, pozostaje mieć nadzieję, że utworzenie nowego zespołu w Warszawie to pierwszy krok, by Siri w końcu zapytała „co mogę dla Ciebie zrobić?”.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA