REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

7:0 dla Samsunga Galaxy Z Flip. Motorola Razr w bezpośrednim starciu nie ma najmniejszych szans

W oddziałach Motoroli na całym świecie musi dziś być bardzo cicho. Ich pokaz siły, ich największa innowacja, klejnot w koronie… właśnie został zepchnięty na margines. Motorola Razr nie ma szans z Samsungiem Galaxy Z Flip.

11.02.2020
20:10
7:0 dla Samsunga Galaxy Z Flip. Motorola Razr nie ma z nim szans
REKLAMA
REKLAMA

Jak można było tak to zepsuć? Do teraz zachodzę w głowę, jak Motorola mogła tak spartolić premierę swojego najciekawszego produktu od lat.

Podsumujmy: Motorola Razr została po raz pierwszy zaprezentowana w Stanach Zjednoczonych, w listopadzie 2019 r. Potem została zaprezentowana kolejny raz, tym razem w Europie, w grudniu 2019 r. W Polsce zobaczyliśmy ją na żywo w styczniu 2020 r. Do sprzedaży zaś trafiła dopiero 6 lutego 2020 r.

Motorola-razr-2020-opinie-37 class="wp-image-1041758"

Byłem na europejskiej premierze Motoroli Razr. Jestem nią niezmiennie zachwycony, zresztą stali czytelnicy dobrze wiedzą, że to jedna z moich ulubionych marek w świecie mobilnych technologii.

Tyle że podczas gdy Motorola przeciągała start sprzedaży swojego najciekawszego sprzętu, Samsung zdążył najpierw odciągnąć uwagę od Razra, a potem ledwie tydzień od rynkowego debiutu Motoroli wypuścić w świat Galaxy Z Flipa – urządzenie lepsze pod absolutnie każdym względem.

Absolutnie. Każdym. Względem.

Motorola Razr kontra Galaxy Z Flip? Te telefony nie mają ze sobą nic wspólnego.

Przepraszam za tę analogię, ale to trochę jakby postawić Dacię Duster obok Mercedesa GLC. Obydwa mają cztery koła, kierownicę i mieszczą się w kategorii SUV-ów. Oprócz tego nie łączy ich nic, bo Mercedes gra w zupełnie innej lidze.

Tutaj jest podobnie. Oprócz zbliżonej filozofii składania ekranu i przynależności do rodziny smartfonów, Motorolę Razr i Samsunga Galaxy Z Flip więcej dzieli niż łączy.

Przyjrzyjmy się kluczowym różnicom, począwszy od ekranu.

 class="wp-image-1085523"

Obydwa ekrany się składają, to prawda. Tyle że w Motoroli ekran jest plastikowy, łuszczy się, a do tego jest wykonany w technologii pOLED. W Samsungu zaś mamy do czynienia z panelem szklanym, wykonanym w technologii Dynamic AMOLED, o większej przekątnej i wyższej rozdzielczości.

1:0 dla Samsunga.

Motorola razr 2020 class="wp-image-1041284"

Podzespoły Samsunga Galaxy Z Flip to już w ogóle inna liga od Razra.

Motorolę napędza Snapdragon 710, wspierany przez 6 GB RAM-u, 128 GB miejsca na dane i akumulator o pojemności 2510 mAh.

Samsunga napędza zaś Snapdragon 855+, wpierany przez 8 GB RAM-u, 256 GB miejsca na dane i akumulator o pojemności 3300 mAh.

2:0 dla Samsunga.

Motorola razr 2020 class="wp-image-1041278"

Porównywanie aparatów to już znęcanie się nad słabszym.

Motorola ma jeden, samotny aparat 16 Mpix, żywcem wyjęty z dwuletniego OnePlusa 6 i wewnętrzny aparat 5 Mpix.

Galaxy Z Flip ma dwa, żywcem wyjęte z topowych Galaxy S aparaty 12 Mpix (z obiektywem szerokokątnym i ultraszerokokątnym) oraz 10-Mpix aparat wewnętrzny.

3:0 dla Samsunga.

Samsung Galaxy Z Flip - cena i specyfikacja class="wp-image-1085502"

Motorolę możemy tylko złożyć lub rozłożyć. W Samsungu Galaxy Z Flip ekran można regulować pod dowolnym kątem w zakresie pracy zawiasu. Umożliwia to np. postawienie telefonu i wykorzystanie go jako statywu, lub korzystanie z dwóch aplikacji na raz przy zgięciu ekranu.

4:0 dla Samsunga.

Samsung Galaxy Z Flip - cena i specyfikacja class="wp-image-1085520"

Motorola nie posiada fizycznej tacki na kartę SIM, a jedynie moduł eSIM, przez co można ją nabyć tylko u operatorów wspierających ten standard. W Polsce na ten moment kupimy ją tylko w Orange.

Samsung Galaxy Z Flip posiada zarówno moduł eSIM, jak i wejście na karty Nano SIM, i możemy go kupić wszędzie i używać z każdą siecią.

5:0 dla Samsunga.

 class="wp-image-1041725"

Motorola Razr ma nie tylko mniejszy akumulator – ma też bardziej ograniczone możliwości jego ładowania, gdyż można to zrobić wyłącznie kablem USB-C.

Samsunga Galaxy Z Flip naładujemy szybką ładowarką przewodową, szybką ładowarką bezprzewodową, a nawet podzielimy się energią z innym urządzeniem, np. słuchawkami Galaxy Buds Plus, dzięki funkcji Wireless Power Share.

6:0 dla Samsunga.

Samsung Galaxy Z Flip - cena i specyfikacja class="wp-image-1085511"

Jakby tego wszystkiego było mało, Samsung Galaxy Z Flip jest… tańszy od Motoroli Razr (co nie pasuje do uprzedniego porównania motoryzacyjnego, ale niech już będzie).

Motorola Razr w Orange kosztuje 7299 zł. Samsung Galaxy Z Flip kosztuje 6600 zł.

7:0 dla Samsunga.

To już nawet nie jest nierówna walka. To wygrana przez nokaut.

Choćbym nie wiem jak się starał, nie potrafię obronić Motoroli Razr w tym starciu.

A starałem się bardzo, możecie mi wierzyć. Osobiście o wiele bardziej podoba mi się design Motoroli, być może po części dlatego, że czuję od niego potężny zew nostalgii jako użytkownik oryginalnej Motoroli RAZR.

 class="wp-image-1041743"

Bardzo szanuję też koncepcję Motoroli polegającą na jak największym zniechęcaniu nas do częstego sięgania po smartfon, poprzez udogodnienia software’owe. I no właśnie, software Motoroli zawsze będzie mi bliższy od software’u Samsunga (choć tutaj to Z Flip wygrywa na papierze, bo ma Androida 10).

Nie mogę jednak powiedzieć, żeby Motorola Razr była w jakimkolwiek względzie lepsza od Samsunga Galaxy Z Flip.

Kto wie, może to się jeszcze zmieni. Może Motorola zrewiduje swoją politykę cenową? Może Galaxy Z Flip będzie miał jakieś problemy natury konstrukcyjnej?

Chowając jednak szklaną kulę do kieszeni – na ten moment nie widzę cienia szansy na to, by Motorola mogła wyjść z tego starcia zwycięsko.

 class="wp-image-1041764"
REKLAMA

Wielka szkoda, że Motorola nie rozpoczęła sprzedaży Razra w dniu premiery, jak Samsung ze swoim Galaxy Z Flipem.

Wtedy moglibyśmy mówić, że to Motorola była pierwsza. Teraz zaś obydwa urządzenia dzieli tak niewielkie okienko czasowe, że Samsung Galaxy Z Flip nie tyle przyćmił Razra, co zepchnął go na totalny margines.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA