REKLAMA

Dziedzictwo na krawędzi. Wystawa w Google Arts & Culture jest rozpaczliwym wołaniem o ochronę miejsc zagrożonych zniszczeniem

Google Arts & Culture prezentuje nową wystawę, w której zabierze nas na wycieczkę od Wysp Wielkanocnych, przez Szkocję po Bangladesz. Zachwyt nią ma jednak gorzki posmak. Wszystkie te miejsca są bowiem zagrożone zniszczeniem. 

29.01.2020 18.50
Dziedzictwo na krawędzi
REKLAMA
REKLAMA

Projekt Dziedzictwo na krawędzi (Heritage on the Edge) jest nie tylko wystawą przybliżającą zapierające dech w piersiach obiekty rozsiane po całym świecie, to także rozpaczliwy apel o ich ochronę. Na wszystkie wybrane budowle w niszczycielski sposób wpływają bowiem zmiany klimatyczne.

Pięć unikatowych miejsc opowiada historię naszej kultury. Wszystkie są zagrożone.

Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków (ICOMIS), CyArk i Google Arts & Culture połączyły siły, by stworzyć nowy niesamowity projekt, który ma pokazać, jak zmiany klimatyczne wpływają na pięć wybranych obiektów z Listy światowego dziedzictwa UNESCO. Na wystawie będzie można obejrzeć ich modele 3D, posłuchać, co mają o nich do opowiedzenia lokalni przewodnicy i mieszkający w ich sąsiedztwie ludzie, a nawet przejść się po nich dzięki Street View.

Do wystawy wybrano posągi z Wyspy Wielkanocnej, wspaniałą fortecę wznoszącą się w centrum Edynburga, port handlowy Kilwa Kisiwani, Chan Chan, największe na świecie miasto zbudowane z suszonej na słońcu cegły oraz znajdujący się w Bangladeszu meczet Nine Dome. We wspaniałe opowieści o nich i ich fascynującej historii wpleciono bardziej współczesną narrację – tę o nierównej walce o ich zachowanie.

Chan Chan w Peru
Chan Chan największe miasto epoki prekolumbijskiej w Ameryce Południowej

Dziedzictwo na krawędzi opowiada poruszającą historię walki z czasem.

Zamek w centrum Szkocji i miasto w Peru zmagają się z podnoszeniem się wód gruntowych, słynne posągi stoją na klifach nieustannie niszczonych przez morze i gwałtowne burze, portowi w Tanzanii grozi podnoszący się poziom mórz, a meczet w Bangladeszu zalewa słona woda, powodująca erozję i niszczenie pomników. Na szczęście historia tych zabytków to też historia walki o ich zachowanie, pomysłów, które mają szansę wydłużyć ich życie, a może nawet je uratować.

Dziedzictwo na krawędzi posiągi z wyspy wielkanocnej
Podnoszący się poziom mórz zagraża słynnym posągom
REKLAMA

Różnorodność ujętych w projekcie budowli pokazuje, że zmiany klimatyczne wpływają na cały świat i zagrażają człowiekowi i jego kulturze wszędzie. Bez globalnych rozwiązań, zniszczymy nie tylko swoją przyszłość, ale też swoją przeszłość.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA