REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Dziedzictwo na krawędzi. Wystawa w Google Arts & Culture jest rozpaczliwym wołaniem o ochronę miejsc zagrożonych zniszczeniem

Google Arts & Culture prezentuje nową wystawę, w której zabierze nas na wycieczkę od Wysp Wielkanocnych, przez Szkocję po Bangladesz. Zachwyt nią ma jednak gorzki posmak. Wszystkie te miejsca są bowiem zagrożone zniszczeniem. 

29.01.2020
19:50
Dziedzictwo na krawędzi
REKLAMA
137 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Projekt Dziedzictwo na krawędzi (Heritage on the Edge) jest nie tylko wystawą przybliżającą zapierające dech w piersiach obiekty rozsiane po całym świecie, to także rozpaczliwy apel o ich ochronę. Na wszystkie wybrane budowle w niszczycielski sposób wpływają bowiem zmiany klimatyczne.

Pięć unikatowych miejsc opowiada historię naszej kultury. Wszystkie są zagrożone.

Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków (ICOMIS), CyArk i Google Arts & Culture połączyły siły, by stworzyć nowy niesamowity projekt, który ma pokazać, jak zmiany klimatyczne wpływają na pięć wybranych obiektów z Listy światowego dziedzictwa UNESCO. Na wystawie będzie można obejrzeć ich modele 3D, posłuchać, co mają o nich do opowiedzenia lokalni przewodnicy i mieszkający w ich sąsiedztwie ludzie, a nawet przejść się po nich dzięki Street View.

Do wystawy wybrano posągi z Wyspy Wielkanocnej, wspaniałą fortecę wznoszącą się w centrum Edynburga, port handlowy Kilwa Kisiwani, Chan Chan, największe na świecie miasto zbudowane z suszonej na słońcu cegły oraz znajdujący się w Bangladeszu meczet Nine Dome. We wspaniałe opowieści o nich i ich fascynującej historii wpleciono bardziej współczesną narrację – tę o nierównej walce o ich zachowanie.

Chan Chan w Peru class="wp-image-1078695"
Chan Chan największe miasto epoki prekolumbijskiej w Ameryce Południowej

Dziedzictwo na krawędzi opowiada poruszającą historię walki z czasem.

Zamek w centrum Szkocji i miasto w Peru zmagają się z podnoszeniem się wód gruntowych, słynne posągi stoją na klifach nieustannie niszczonych przez morze i gwałtowne burze, portowi w Tanzanii grozi podnoszący się poziom mórz, a meczet w Bangladeszu zalewa słona woda, powodująca erozję i niszczenie pomników. Na szczęście historia tych zabytków to też historia walki o ich zachowanie, pomysłów, które mają szansę wydłużyć ich życie, a może nawet je uratować.

Dziedzictwo na krawędzi posiągi z wyspy wielkanocnej class="wp-image-1078692"
Podnoszący się poziom mórz zagraża słynnym posągom
REKLAMA

Różnorodność ujętych w projekcie budowli pokazuje, że zmiany klimatyczne wpływają na cały świat i zagrażają człowiekowi i jego kulturze wszędzie. Bez globalnych rozwiązań, zniszczymy nie tylko swoją przyszłość, ale też swoją przeszłość.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA