REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Typowy programista to nerd pijący hektolitry kawy? Niekoniecznie. Oto wyniki ankiety No Fluff Jobs

Wyobraźcie sobie programistę, developera czy inżyniera tworzącego oprogramowanie. Tego, który pracował nad waszym systemem operacyjnym, aplikacjami w telefonach czy menu w telewizorze.

30.09.2019
15:21
Jak wyobrażacie sobie programistę? Oto wyniki ankiety No Fluff Jobs
REKLAMA
REKLAMA

Kogo sobie wyobraziliście? Jest duża szansa, że gość z waszych wyobrażeń będzie okularnikiem nieprzywiązującym uwagi do wyglądu, żłopiącym kawę litrami i nieodzywającym się całymi dniami do nikogo.

Czy słusznie? Pracownicy No Fluff Jobs, firmy zajmującej się pośrednictwem pracy IT i publikowaniem ogłoszeń z ofertami dla programistów, postanowili to sprawdzić za pomocą ankiety. Na ankietę odpowiedziało ponad dziewięć tysięcy osób. Oto mity, które się potwierdziły lub zostały za pomocą ankiety obalone.

Programiści nie lubią dokładnie raportować nad czym pracowali

Prawda. Jednak czy konieczność dokładnego notowania, nad czym się pracowało, nie doskwierałaby każdemu z nas. Na pewno jest to nielubiane przez zawody kreatywne. Jak wiadomo, czasami więcej można zrobić dzięki godzinnemu odpoczynkowi nad latte lub dzięki inspiracji sesją w Diablo 3. A tak serio mówiąc, czasami praca koncepcyjna zajmuje więcej czasu niż finalne napisanie kilku linijek kodu - wie to każdy, kto zajmował się programowaniem.

Aż 78 proc. programistów jest przeciwna „logowaniu” czasu pracy poświęconemu każdemu zadaniu. Co ciekawe, uzasadniali to na różne sposoby: niektórzy twierdzili, że kodowanie po osiem godzin dziennie to prosta droga do wypalenia zawodowego. Inni zaś, że i tak poświęcają swojej pasji więcej niż dniówkę dziennie… I to potwierdzały również wyniki ankiety - ponad połowa uczestników angażuje się po pracy w dodatkowe, często niedochodowe, projekty.

Programiści słuchają jedynie ostrej muzyki

Fałsz. W ankiecie okazało się, że mimo że stereotyp „gościa z IT” zakłada również często koszulkę z Metallicą czy Slayerem, to jedynie 45 proc. ankietowanych wskazało „ciężkie brzmienia” jako inspirację do pisania kodu. Bardzo dużą - ponad 50 proc.  reprezentację mają miłośnicy szeroko rozumianej muzyki elektronicznej.

 class="wp-image-1010900"

Programiści piją głównie kawę?

Prawda. Aż 62 proc. programistów wolało ja od herbaty. Być może czarny napój ma również wpływ na wybierany motyw IDE (ang. Integrated Development Environment - środowiska w którym piszemy programy). Tutaj zdecydowanie wygrywają motywy ciemne, wybierane aż przez 87 proc. ankietowanych.

Aż 71 proc. ankietowanych uważa laptopa za swój główny sprzęt do pracy - nic dziwnego, biorąc pod uwagę tak popularną w tej branży możliwość pracy w domu w wybrane dni.

Natomiast czy stereotyp, że programiści to sami introwertycy jest prawdziwy? Okazuje się, że nie. Ponad połowa z nich woli spędzać czas ze znajomymi niż samotnie.

Ważne z kim pracujesz

REKLAMA

Według ankietowanych, manager projektu powinien również mieć doświadczenie techniczne i rozumieć, o czym mówią jego współpracownicy programiści. Większość ankietowanych również oczekiwało, by osoba zarządzająca nimi znała specyfikę branży i wiedziała jakie wyzwania stoją przed zespołem.

Ankieta to tylko jedna z inicjatyw No Fluff Jobs - mam wrażenie, że zależy im tak samo na przedstawianiu ofert pracy, jak i na delikatnym wpływaniu na rynek pracy IT w Polsce. Pokazuje to również ich ostatnia inicjatywa, czyli osobny serwis „dla juniorów” wchodzących dopiero w branżę oprogramowania, którego częścią jest ankieta.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA