Oto najlepsze fotografie kosmosu i nocnego nieba nagrodzone w największym konkursie astrofotografii
Są fotografowie, których nie dotyczy powiedzenie „sky is the limit”. Oto najlepsze fotografie kosmosu i nocnego nieba nagrodzone w największym konkursie astrofotografii na świecie Insight Astronomy Photographer of the Year 2019.
35 faz Księżyca podczas zaćmienia na jednym zdjęciu
Kreatywna, przyciągająca uwagę praca „Into the Shadow” pokazuje 35 faz całkowitego zaćmienia Księżyca, które miało miejsce 21 stycznia 2019 r. Jej autorem jest węgierski fotograf László Francsics. Fotografia powstała metodą wielokrotnej ekspozycji. Do jej wykonania posłużył teleskop newtonowski, mocowanie Sky-Watcher EQ6 i aparat Sony A99. Autor w nagrodę, oprócz prestiżu, otrzymał 10 tys. funtów, czyli ok. 50 tys. zł.
Całkowite zaćmienie Księżyca na początku 2018 r. można było podziwiać Europie, Afryce i obu Amerykach. László Francsics dobrze wykorzystał tę okazję. Na jego pięknym, złożonym obrazie, widać z jednej strony ruch, dynamizm, z drugiej stateczność, a obiekt jest zamrożony w bezruchu. Na zdjęciu tym Księżyc powoli dryfuje w cień Ziemi od prawej do lewej.
Zorza polarna nad Lofotami, wielka burza na Słońcu i Droga Mleczna. Oto zwycięzcy konkursu
W 11. Edycji konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year jury nagrodziło fotografów w aż 11 kategoriach: People and Space, Aurorae, Galaxies, Our Moon, Our Sun, Planets, Comets and Asteroids, Skyscapes, Stars and nebulae oraz Best Newcomer i Young Competition. W tej ostatniej dopuszczane są tylko zdjęcia młodych twórców, którzy nie przekroczyli 18. roku życia.
Do konkursu zgłoszono 4,5 tys. zdjęć, które wykonali fotografowie z 90 krajów. Poziom prac jest bardzo wysoki, a poniżej prezentujemy przecież tylko samych zwycięzców każdej z kategorii. Każdy z nich otrzyma w nagrodę po 1500 funtów. Warto przejrzeć także pozostałe wyróżnione fotografie, a wśród nich 3 prace twórców z Polski: Macieja Kapkowskiego i Marcina Zająca. Gdyby ktoś był w Londynie, to fotografie będzie można również obejrzeć w trakcie wystawy w londyńskim National Maritime Museum do 26 kwietnia 2020 r.