Nikon Photo Contest 2019: Polacy nagrodzeni w jednym z najstarszych konkursów fotograficznych świata
To już 50 lat, od kiedy jury Nikon Photo Contest wybiera najlepsze zdjęcia. Przez te wszystkie lata 440 tys. fotografów z całego świata wysłało aż 1,71 mln zgłoszeń. Właśnie poznaliśmy zwycięzcę edycji 2018-2019. W grupie nagrodzonych znalazło się także dwóch Polaków.
W tegorocznej edycji konkursu padł rekord. Zgłoszono ponad 97 tys. zdjęć od 33 tys. uczestników z 170 krajów. Daje to ponad 4-krotny wzrost liczby zgłoszeń, porównując z poprzednią edycją. Warto przy tym podkreślić, że konkurs odbywa się co 2 lata. Tym bardziej cieszy nas, że na podium tego prestiżowego konkursu znalazło się dwóch Polaków.
Tegoroczna edycja konkursu była wyjątkowa jeszcze pod jednym względem. W tym roku przypada 50. rocznica Nikon Photo Contest i z tej okazji jury przyznało specjalną nagrodę. Wręczono także nagrodę dla najbardziej popularnego zdjęcia konkursu wedle uczestników. Standardowo wyłoniono także zwycięzców w trzech kategoriach: Open (Otwarta), Next Generation (Nowe pokolenie) i Short Film (Krótki film). Zwycięzcy zostali wybrani przez niezależne międzynarodowe jury, któremu, tak jak w ubiegłym roku, przewodniczył znany dyrektor artystyczny Neville Brody.
Portret młodej albinoski z Ghany z nagrodą Grand Prix
Nagroda główna powędrowała w ręce hiszpańskiej fotografki Sary De Antonio Feu za zdjęcie „Ayimpoka”. Oto historia, którą opisała autorka:
Jej fotografia zwraca uwagę na ogromny problem, o którym niedawno było głośna nawet w polskich mediach. Według szamanów każda część ciała albinosa ma jakąś wartość. W związku z tym albinosi, szczególnie młode osoby, są celem brutalnych ataków, które często kończą się śmiercią. Są im na żywca odcinane części ciała, które potem służą za magiczne amulety przynoszące szczęście, zdrowie czy bogactwo. Agencja Assiociated Press podała, że komplet kończyn albinosa (uszy, genitalia, język i nos) można dostać nawet 75 tys. dol. Dobrze, że to zdjęcie trafi do mediów na całym świecie i doda swoją cegiełkę do budowania świadomości tego przerażającego problemu w Afryce.
Dwóch Polaków na podium prestiżowego konkursu
Cykl „Minigods” Adama Żądło otrzymał srebrną nagrodę w kategorii Next Generation. Jego zdjęcia przybliżają nam relacje człowieka ze zwierzętami hodowlanymi.
Drugim nagrodzonym Polakiem jest Tomasz Lewandowski, autor którego filmu “Hope… never dies”, który otrzymał brązowy medal w kategorii filmów krótkometrażowych. Jego etiuda sportsmence, która zmaga się z poważną kontuzją. Teraz, zamiast zmagać się z rywalami, zmaga się z samą sobą i nową rzeczywistością.