REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

W Warszawie stanęły recyklomaty. Butelki wymienisz na kawę albo bilety do kina

Zgodnie z zapowiedziami, w Warszawie stanęły pierwsze recyklomaty. Służą do selektywnej zbiórki odpadów, za którą rozdają punkty. Można je wymienić na kawy lub bilety do kina.

15.07.2019
17:16
recyklomat warszawa
REKLAMA
REKLAMA

Segregacja odpadów jest w Polsce tematem cyklicznie powracającym. Obecnie wywóz śmieci niesegregowanych może być nawet czterokrotnie droższy od śmieci posegregowanych, toteż osoby mieszkające w domach jednorodzinnych są przyzwyczajone do rozdzielania papieru od aluminium i szkła.

Na osiedlach bloków teoretycznie też obowiązuje segregacja, ale w praktyce bywa z nią różnie, ponieważ trudno egzekwować od mieszkańców trzymania się zasad narzuconych przez spółdzielnię lub wspólnotę. Mieszkańcy nie chcą zaprzątać sobie głowy segregacją, skoro wiedzą, że są właściwie bezkarni.

Ogólna świadomość problemu jednak rośnie. A jeśli ekologia nie jest ci szczególnie bliska, Warszawa ma pomysł, jak zachęcić do segregacji osobny nieprzekonane.

Aplikacja, punkty i latte za segregację. Tak działają recyklomaty w Warszawie,

recyklomat warszawa class="wp-image-971377"

Na razie są one umieszczone w dwóch lokalizacjach, na pl. Bankowym i przy ul. Ząbkowskiej. Recyklomaty to wspólny projekt firmy Coca-Cola i Fundacji Nasza Ziemia. Ta pierwsza ufundowała urządzenia i przekazała je miastu. Do końca roku w Warszawie ma się pojawić 10 recyklomatów w takich lokalizacjach jak pole Mokotowskie, plac Narutowicza, okolice Urzędu Dzielnicy Ursynów, Urzędu Dzielnicy Wilanów i przy Białołęckim Ośrodku Kultury.

Jak to działa? Najpierw należy pobrać aplikację mobilną ETS Portfel dostępną na Androida i iOS. Przed wrzuceniem butelki lub puszki należy zeskanować swój indywidualny kod z aplikacji w recyklomacie. Następnie wrzucamy pojedynczo surowce do urządzenia, a ta sama je segreguje. Recyklomat przyjmuje puste butelki PET, butelki szklane oraz puszki aluminiowe. Jeżeli jakiś produkt nie kwalifikuje się do przyjęcia, zostanie zwrócony przez urządzenie.

recyklomat warszawa class="wp-image-971380"

Następnie na nasze konto trafią punkty. Po uzbieraniu odpowiedniej liczby punktów, można je wymienić na kawy w Costa Coffee lub na zniżki na bilety do kina w sieci Multikino, bilety Teatru Dramatycznego oraz zniżki na spektakle i imprezy w Teatrze Capitol.

Taka symboliczna nagroda ma zachęcić Warszawiaków do sortowania śmieci również w przestrzeni miejskiej.

Śmieci powinniśmy segregować wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Najlepiej wyrobić w sobie nawyk sortowania, a recyklomat jest jednym z elementów, które mogą w tym pomóc. Tym bardziej, że mamy tu symboliczne nagrody, które można zamienić na realne korzyści.

REKLAMA

Surowce pozyskane przez recyklomaty są przekazywane do przetworzenia i powtórnego wykorzystania.

idea recyklomatów jest dobra, choć 10 sztuk na całą Warszawę to zdecydowanie za mała liczba, by rozwiązać problem śmieci. Od czegoś trzeba jednak zacząć. Przechodnie mający do wybory wyrzucenie pustej butelki do zwykłego kosza lub do recyklomatu prawdopodobnie wybiorą to drugie. Pieszy zyska punkty, a plastik będzie miał za sobą pierwszy etap recyklingu, czyli segregację.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA