REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Alan Turing pojawi się na banknocie kraju, który przyczynił się do jego samobójstwa

Genialny matematyk, który wpłynął na losy II wojny światowej, doczekał się nie lada hołdu od swojej ojczyzny. Pojawi się na nowym, 50-funtowym banknocie. Miła odmiana.

16.07.2019
16:07
Alan Turing na banknocie kraju, który przyczynił się do jego samobójstwa
REKLAMA
REKLAMA

Dyrektor Bank of England, Mark Carney, uroczyście ogłosił na konferencji prasowej, że Alan Turing będzie twarzą nowego, polimerowego banknotu o nominale 50 funtów. Banknoty te wejdą w obieg w 2021 r.

Alan Turing był niezwykłym matematykiem, którego praca ma ogromny wpływ na nasze życie. Ojciec informatyki i sztucznej inteligencji, bohater wojenny – Alan Turing i jego praca mają dalekosiężne i przełomowe skutki. Turing to kolos, na którego ramionach tak wielu stoi po dziś dzień – tłumaczy Carney.

Kandydatura Turinga nie była jedyną propozycją. Konkurowali z nim Mary Anning, Paul Dirac, Rosalind Franklin, William Herschel i Caroline Herschel, Dorothy Hodgkin, Ada Lovelace i Charles Babbage, Stephen Hawking, James Clerk Maxwell, Srinivasa Ramanujan, Ernest Rutherford, Frederick Sanger.

Kim był Alan Turing?

Wstyd nie wiedzieć. Na szczęście mogę wam pomóc odświeżyć pamięć. Turing był projektantem tak zwanej bomby Turinga, a więc urządzenia służącego do łamania kodu Enigmy – metody szyfrowania, jaką wykorzystywali Niemcy podczas drugiej wojny światowej. Bomba Turinga, warto zaznaczyć, nie byłaby możliwa do opracowania bez wcześniejszych wysiłków polskich kryptoanalityków.

alan turing banknot class="wp-image-972151"
Bomba Turinga

Turing zaprojektował również jeden z pierwszych elektronicznych programowanych komputerów. Jako pierwszy też zaczął rozważać koncepcję sztucznej inteligencji i definicji tego zwrotu. Jest też autorem słynnego testu Turinga, mającego pozwolić określić względnie definitywnie, czy maszyna – a więc komputer – jest inteligentna. Ma też duży wkład w rozwój biologii matematycznej interesując się badaniem procesu morfogenezy.

Od jego geniuszu istotniejsza dla Brytyjczyków okazała się jego orientacja seksualna.

Alan Turing był bowiem gejem, a to według ówczesnego prawa brytyjskiego było przestępstwem. Jego współpracownicy przymykali oko na poszlaki sugerujące orientację genialnego matematyka, ale ten w końcu wpadł – długo po wojnie, w 1952 r.

Turing został oskarżony o naruszenie moralności publicznej, mógł jedynie wybrać swoją karę. Miał do wyboru więzienie lub terapię hormonalną, która w zasadzie sprowadzała się do chemicznej kastracji. Wybrał drugą z opcji. Uniknięcie więzienia kosztowało go jednak karierę: Turing stracił dostęp do poufnych informacji oraz nie mógł już dalej pracować nad budową pierwszych komputerów.

REKLAMA
alan turing banknot class="wp-image-972157"

Turing wytrzymał dwa lata. 7 czerwca 1954 zamknął się w swojej sypialni i popełnił samobójstwo przez przyjęcie śmiertelnej dawki cyjanku. Jego śmierć przyczyniła się jednak do rewizji drakońskiego brytyjskiego prawa (karalność czynów homoseksualnych zniesiono w tym kraju ostatecznie w 1964 r.), choć dopiero w 2009 r. rząd Wielkiej Brytanii ustami premiera Gordona Browna przeprosił za to jak potraktował Turinga. W 2013 r. matematyk został pośmiertnie ułaskawiony przez królową Elżbietę II.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA