REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Microsoft coraz mniej lubi się z Intelem. To oznacza więcej urządzeń z układami AMD i Qualcomma

Problemy z procesorami Intela w urządzeniach Surface i stagnacja w rozwoju układów tej firmy skłoniły Microsoft do szerszej współpracy z innymi dostawcami. Jeśli wierzyć plotkom, powinniśmy się spodziewać Surface’ów z procesorami od AMD i Qualcommu.

26.06.2019
19:35
Surface Laptop 2 opinie
REKLAMA
REKLAMA

Nieco starsi czytelnicy Spider’s Web powinni kojarzyć słówko Wintel. Tak złośliwie określano dominację rynkową komputerów PC z procesorami Intela i systemem Windows. Na szczęście dla nas, konsumentów, ten bliski monopolowi stan konkurencja w końcu zdołała przełamać. Co prawda Intel i Windows nadal dominują na pecetach, ale owa przewaga z roku na rok się zmniejsza. Plus pojawiły się zupełnie nowe kategorie urządzeń, pozbawione rozwiązań Intela i Microsoftu.

Microsoft już od wielu lat daje wyraźne znaki, że rozczarowujące tempo innowacji u Intela staje się dla firmy coraz bardziej frustrujące. Firma znacząco zwiększyła swoje wysiłki w kwestii przenosin Windowsa na układy ARM (przy zachowaniu kompatybilności z większością dostępnego na ten system oprogramowania), a Xbox Scarlett będzie czwartą generacją konsol Microsoftu zbudowanych wspólnie z AMD i bez udziału Intela.

Teraz, jeżeli wierzyć źródłom Brada Samsa, powinniśmy się spodziewać dużych zmian w linii produktowej, która od samego początku była przede wszystkim politycznym manifestem Microsoftu. Chodzi o linię tabletów i PC marki Surface.

Surface do tej pory tylko z układami Intel. Jesień ma jednak upłynąć pod znakiem AMD i Qualcomma.

Nie licząc krótkiej przygody z układami ARM firmy Nvidia, niemal wszystkie urządzenia Surface są budowane na układach firmy Intel. Co w pewnym momencie znacząco zaszkodziło wizerunkowi tej marki, który przecież z założenia miał być nieskazitelny. Surface’y jako pierwsze konsumenckie urządzenia na rynku wykorzystywały układy generacji Skylake, a te okazały się rozczarowującej jakości.

Problemy związane z wybudzaniem i usypianiem urządzeń z tymi procesorami zostały rozwiązane dopiero w kilka miesięcy po ich rynkowej premierze. To podobno przelało czarę goryczy w Microsofcie i skłoniło firmę do inwestowania większej ilości czasu i środków w innych partnerów sprzętowych.

Microsoft ponoć już testuje nowego Surface Laptopa, który wykorzystywałby 12-nanometrowy układ AMD Picasso. W testach jest również nowy Surface Pro, którego jednostką centralną jest projektowany wspólnie z Qualcommem niestandardowy układ Snapdragon, którego konstrukcja bazuje na fundamentach linii 8cx.

Oliwy do ognia dodaje wyciek wewnętrznej korespondencji Intela, w której ten wskazuje AMD jako zagrożenie, w szczególności na rynku wysokowydajnych układów.

Surface’y to nie jest szczególnie dobrze sprzedająca się linia produktów. Wyznacza jednak i będzie wyznaczać trendy u partnerów Microsoftu.

Microsoft co prawda wyraźnie nie ma nic przeciwko zwiększaniu sprzedaży swoich własnych pecetów, niezmiennie inwestuje w ich promocję i marketing. Marka ta została jednak powołana po to, by stymulować u partnerów sprzętowych Microsoftu chęć innowacji i eksperymentowania. A by im w tym pomóc, Microsoft udostępnia związane z Surface’ami patenty za darmo, by ci mogli kopiować dobre pomysły w ich urządzeniach z Windowsem.

REKLAMA

Surface Laptop z układami AMD i tablet Surface Pro z układem Snapdragon z pewnością więc doczekają się klonów, lepszych bądź gorszych, ze strony Della, HP, Lenovo i pozostałych rynkowych liderów. A to bardzo złe wieści dla Intela, który prawdopodobnie teraz bardzo mocno trzyma kciuki, by wspomniane prototypy nigdy nie przerodziły się w dostępne w sklepach produkty.

Na razie to jednak tylko plotki, choć z dobrego i rzetelnego źródła. Zwyczajowo Microsoft prezentuje nowe urządzenia Surface w okolicach jesieni. Mam nadzieję, że doczekamy się wspomnianych alternatyw. Nie mam co prawda żadnego problemu z Intelem, jestem wysoce zadowolonym użytkownikiem komputera z Core i5 na pokładzie. Konkurencja na rynku i różnorodność oferty zawsze jednak nam, konsumentom, wychodzi na dobre.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA