Fotografie, które przypominają nam, że prawdziwe gwiazdy są na niebie, a nie ekranie smartfona
Oby ta galeria finalistów konkursu Insight Astronomy Photographer of the Year 2019 zachęciła, chociaż część z nas do częstszego spoglądania w niebo.

Organizowany przez Królewskie Obserwatorium Astronomiczne w Greenwich konkurs Insight Investment Astronomy Photographer of the Year co roku dostarcza fenomenalnych fotografii kosmosu. Nie inaczej jest w tym roku.
Wydawałoby się, że astrofotografia to malutka nisza, którą zajmuje się garstka zapaleńców, przerabiających teleskopy na obiektywy do aparatów. A ich prace mają wartość naukową czy dokumentalną, ponad artystyczną. Tymczasem konkurs Insight Astronomy Photographer of the Year 2019 pokazuje, że w tej grupie jest mnóstwo atrakcyjnych wizualnie i artystycznie fotografii. Co więcej, jest też ogromna nagroda do zdobycia. Jury konkursu właśnie wyłoniło finalistów, a 12 września poda nazwisko zwycięzcy, na którego czeka aż 10 tys. funtów.
Zgłoszone fotografie rywalizują w dziewięciu kategoriach oraz dwóch kategoriach specjalnych: dla początkujących oraz fotografów, którzy zgłosili zdjęcia wykonane zdalnie, za pomocą publicznie dostępnych teleskopów. Na zwycięzcę każdej z kategorii czeka po 1500 funtów. Jest zatem o co walczyć. Nagrody z pewnością chociaż trochę zrekompensują inwestycje w drogi sprzęt fotograficzny.
Zamiast szukać piękna gwiazd u góry, patrzymy na świecącego smartfona
Prace finalistów zapierają dech w piersiach. Pokazują, jak wspaniały i wciąż niezbadany jest nasz wszechświat, ile nieodkrytych skarbów tam czeka. Mam wrażenie, że nawet jeśli pojedyncze osoby, jak ci wyśmienici fotografowie, potrafią uchwycić coraz więcej kosmicznych cudów natury, to do ogółu ludzkości dociera coraz mniej takich obrazów. Skupiamy się bardziej na sobie, swoim małym wszechświecie, często w dużej mierze wyznaczonym przez ekran smartfona. Zamiast patrzeć w rozświetlone nocą niebo, schylamy głowy w kierunku świecącego ekranu urządzenia przenośnego. Wielu wybiera patostreamy i instagramowe gwiazdeczki, zamiast prawdziwych gwiazd na niebie. Może zatem dzięki tej galerii, chociaż na chwilę przypomnimy sobie o wspaniałych dziełach czekających na nas w kosmosie. Poniżej selekcja najciekawszych zdjęć finałowych. Więcej na temat konkursu znajdziecie na stronie konkursu.