REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Jeden Windows Terminal dla wszystkich programistów i adminów. Na dodatek z obsługą kart

Wiersz polecenia, PowerShell, linuksowe narzędzia… czas na jedno, nowoczesne rozwiązanie. Takie jak Windows Terminal, który wydaje się być odpowiedzią na wiele bolączek programistów i entuzjastów.

06.05.2019
21:40
windows terminal
REKLAMA
REKLAMA

Określenie „piekło zamarzło” w kontekście poczynań Microsoftu w ostatnich latach staje się już nudne i wyświechtane. Nikogo już nie dziwi fakt, że w Windows 10 wbudowany jest podsystem Windows dla systemu Linux (WSL), dzięki któremu możemy bez problemu uruchamiać natywne dla Linuxa narzędzia z poziomu systemu Microsoftu. Wszak Windows 10 ma być najlepszym środowiskiem dla programistów.

Teraz firma idzie o krok dalej. Zapowiedziała swój własny terminal o nazwie – a jakże – Windows Terminal, który ma być domyślnym wierszem poleceń dla wszystkich użytkowników narzędzi PowerShell, CMD czy WSL. Windows Terminal będzie obsługiwać formatowanie czcionek, emoji, a jego interfejs ma być zbudowany na akcelerowanej sprzętowo powłoce Windowsa. Ma być też łatwy w modyfikacji i obsługiwać pracę w kartach. Windows Terminal ma pojawić się w Windowsie 10 w okolicach czerwca.

Windows Terminal to nie wszystko. Microsoft przyszykował dodatkowe narzędzia w Windows 10 dla programistów.

Pierwszą nowością jest wersja 2.0 mechanizmu WSL (podsystem Windows dla systemu Linux), którego głównymi nowościami mają być znacząco zwiększona wydajność działania i zgodność. Ma być, jak deklaruje Microsoft, nawet dwukrotnie szybszy w przypadku „działań wykorzystujących w sposób intensywny system plików”. Trafi też do niego obsługa kontenerów Linux Docker.

Microsoft zapowiedział też pogłębienie integracji React Native w Windows. Samo React Native to stworzony przez Facebooka framework dla multiplatformowych aplikacji, dzięki któremu (w pewnym dopuszczalnym uproszczeniu) programy napisane w JavaScript mogą bez komplikacji być uruchamiane na różnych systemach operacyjnych. Wszystkie wersje Windowsa 10, w tym te dla HoloLens czy Xboxa, mają oferować znacznie wyższą wydajność przy aplikacjach pisanych na bazie tego frameworku.

REKLAMA

Nowości dla programistów jest znacznie więcej.

Microsoft Build dopiero się rozpoczyna, a już teraz wiemy, że Microsoft rozbudował Bing Maps SDK dla programistów, odświeżył swoje webowe narzędzie do programowania (wcześniej pod nazwą Azure DevOps Services, teraz Visual Studio Online) i ma moc nowości do przekazania w związku z przetwarzaniem mowy naturalnej czy z algorytmami sztucznej inteligencji. Najciekawsze wieści, jak co roku, już niedługo omówimy na łamach Spider’s Web.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA