REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Tech
  4. Sprzęt

Pożegnajcie się z 3D Touch. W nowych iPhone'ach prawdopodobnie nie skorzystamy z tej funkcji

W iPhone’ach, które zadebiutują w 2019 r. prawdopodobnie pożegnamy się z funkcją 3D Touch. Z punktu widzenia użytkownika, który korzysta z tego rozwiązania wiele razy w ciągu dnia mogę napisać tylko jedno: to bardzo zła wiadomość.

3d touch iphone 6s
REKLAMA
REKLAMA

Gdy Apple prezentował przy okazji premiery iPhone’a 6S technologię 3D Touch, czynił to oczywiście w atmosferze swojego mitycznego amazingu. Ekrany w tym i kolejnych iPhone’ach zostały tak skonstruowane, że potrafią zmierzyć siłę nacisku, a nawet ją stopniować. Najlepiej widać to podczas konfiguracji 3D Touch, gdy możemy wybrać z jaką siłą musimy zadziałać na ekran, aby korzystać z podglądu czy dodatkowego menu.

3D Touch daje znacznie większe możliwości niż Haptic Touch

3D Touch sprawdza się zwłaszcza przy obsłudze powiadomień na ekranie blokady, gdy mocniejsze przyciśnięcie ekranu powoduje rozwinięcie okienka.

Na co dzień korzystam zaś przede wszystkim z funkcji peek and pop, która pozwala podglądać to, co znajdziemy pod linkiem czy w e-mailu. Na ekranie początkowym skorzystamy z 3D Touch, by wywołać menu kontekstowe poszczególnych aplikacji. W aplikacji bankowej możemy przejść w ten sposób od razu do płatności przez Blika, a w aparacie uruchomić tryb selfie czy wideo.

3D Touch daje znacznie większe możliwości niż Haptic Touch

3D Touch nie jest kluczową funkcją w iPhone’ach, ale bardzo ułatwia życie i każdy, kto z niej korzystał łatwo się do niej przyzwyczai i zatęskni za nią, gdy jej zabraknie. Kilku moich znajomych używa 3D Touch nieświadomie, nie zdając sobie sprawy, że funkcja ta ma swoją nazwę i stoi za nią konkretna technologia. 3D Touch to drobnostka, ale wyjątkowo przydatna.

W iPhonie XR 3D Touch zastąpiono funkcją Haptic Touch.

W przypadku 3D Touch mamy do czynienia z dość skomplikowanym rozwiązaniem, dzięki któremu mierzona jest siła nacisku na ekran. Haptic Touch, który pojawił się w iPhonie XR to zaledwie namiastka. Dłuższe przytrzymanie jakiegoś elementu na ekranie powoduje w tym przypadku działanie silniczka wibracyjnego. Siła nacisku nie ma tu większego znaczenia, długość tak.

Apple doskonale zdawał sobie sprawę z faktu, że Haptic Touch to namiastka. Użytkownicy iPhone’a XR zostali pozbawieni kilku funkcji, które były obecne we wcześniejszych iPhone’ach, a także w debiutujących w tym samym czasie iPhone’ach XS i XS Max.

Haptic Touch pozwalał włączyć latarkę czy aparat z ekranu blokady, ale można było zapomnieć o wspomnianej wyżej funkcji peek and pop. Później producent zaczął poprawiać Haptic Touch. W iOS 12.1.1 wprowadził np. w menu Dostępność możliwość skrócenia czasu reakcji na dotyk.

Apple zrezygnuje z 3D Touch?

Najnowsze przecieki i prognozy mówią, że w modelach iPhone’ów, które zostaną zaprezentowane w 2019 r. nie skorzystamy już 3D Touch, a funkcja ma być zastąpiona przez Haptic Touch. Z plotek nie dowiadujemy się, dlaczego Apple miałby zrezygnować z 3D Touch, skoro udało mu się zaimplementować technologię w OLED-owych ekranach edge to edge w iPhone’ach X i XS.

REKLAMA

3D Touch to jedno z tych rozwiązań, o których nie myślimy, gdy mamy w rękach iPhone’a. Korzystam z tej funkcji od kilku lat i stało się dla mnie całkowicie naturalne i intuicyjne, że kilkadziesiąt, czy może kilkaset razy dziennie mocniej przyciskam ekran, gdy chcę wywołać podgląd, wejść w interakcję z powiadomieniem czy zapłacić z pomocą Blika.

Jeżeli plotki o usunięciu 3D Touch się potwierdzą będzie to dla wielu użytkowników zła wiadomość. Trudno wyobrazić sobie, by Haptic Touch w pełni zastąpił tę funkcję.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA