Nauka  / Artykuł

Naukowcy też oglądali Grę o tron. Te prace naukowe zostały zainspirowane serialem

Pierwotnie jako cykl powieści Pieśń lodu i ognia, a następnie jako serial telewizji HBO, Gra o tron rozpala wyobraźnię widzów i czytelników. Uniwersum, w którym istnieje kraina Westeros, znalazło fanów wśród wszystkich grup zawodowych - również wśród naukowców.

Oto kilka przykładów prac naukowych nawiązujących do Gry o tron.

Sitnikov in Westeros: How Celestial Mechanics finally explains why winter is coming in Game of Thrones

Tytułowy „Sitnikov“ to tzw. problem Sitnikowa - szczególna wersja problemu trzech ciał, w której występują dwa ciała o tej samej masie, oraz trzecie o masie znacząco mniejszej. Autorzy opracowania za pomocą takiego właśnie modelu próbują wyjaśnić, dlaczego w świecie Gry o tron występują tak nieregularne i długie pory roku.

Risk Factors Associated with Mortality in Game of Thrones: A Longitudinal Cohort Study

W tym opracowaniu autorzy próbują za pomocą analizy statystycznej ustalić ryzyko związane z życiem w Grze o tron. Pod uwagę wzięto płeć, przynależność do rodu (Starkowie, Lannisterowie etc.), miejsce zamieszkania oraz zawód.

Balance of thrones: a network study on Game of Thrones

Autorzy tej pracy modelują socjologiczne i polityczne relacje pomiędzy jednostkami oraz meta-jednostkami (rodami) w Grze o tron. Starają się też znaleźć takie ich połączenie, aby prowadziły do stabilnego wyniku - tak, aby siły znajdowały się w równowadze.

The Long Night: Modeling the Climate of Westeros

Kolejna analiza anomalii klimatycznych Westeros. Autorzy rozważają zarówno scenariusz, w którym planeta krąży wokół podwójnego układu gwiazd, jak i taki, w którym w pobliżu znajduje się czarna dziura. W swoim modelu biorą pod uwagę wiele czynników, między innymi to, czy planeta w powstałym układzie jest zamieszkiwalna przez ludzi.

Lessons from Westeros: Gender and power in Game of Thrones

Socjologiczno-polityczna analiza zależności pomiędzy płcią i władzą w świecie Gry o tron. Autorzy analizują również podstawy „polityki międzynarodowej” w serialu (lub powieściach) i dochodzą do ciekawych wniosków związanych z wyjątkowo dużą rolą władzy w kobiecych rękach w tym świecie.

Cripples, Bastards and Broken Things: Disability in Game of Thrones

Analiza socjologiczno-kulturowa badająca przedstawienie osób niepełnosprawnych zarówno w fizycznym, jak i społecznym sensie (w tym przypadku: bękartów, osób pochodzących z „nieprawego łoża”).

Istnieje jeszcze wiele innych prac i artykułów naukowych i popularnonaukowych, zarówno analizujących Grę o tron (np. pod kątem wpływów filozoficznych w serialu i książkach), jak i przywołujących ten tytuł pod kątem socjologicznym (badających np. odbiór fanów). Zdarza się też, że autor wspomina o Grze o tron tylko po to, aby przyciągnąć uwagę, a pisze o czymś zupełnie innym (co przypomina mi akcję, gdy naukowcy wstawiali tytuły piosenek Boba Dylana do swoich prac).

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst