REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Naukowcy też oglądali Grę o tron. Te prace naukowe zostały zainspirowane serialem

Pierwotnie jako cykl powieści Pieśń lodu i ognia, a następnie jako serial telewizji HBO, Gra o tron rozpala wyobraźnię widzów i czytelników. Uniwersum, w którym istnieje kraina Westeros, znalazło fanów wśród wszystkich grup zawodowych - również wśród naukowców.

21.05.2019
10:01
Naukowcy też oglądali Grę o tron. Te prace naukowe zostały zainspirowane serialem
REKLAMA
REKLAMA

Oto kilka przykładów prac naukowych nawiązujących do Gry o tron.

Sitnikov in Westeros: How Celestial Mechanics finally explains why winter is coming in Game of Thrones

Tytułowy „Sitnikov“ to tzw. problem Sitnikowa - szczególna wersja problemu trzech ciał, w której występują dwa ciała o tej samej masie, oraz trzecie o masie znacząco mniejszej. Autorzy opracowania za pomocą takiego właśnie modelu próbują wyjaśnić, dlaczego w świecie Gry o tron występują tak nieregularne i długie pory roku.

Risk Factors Associated with Mortality in Game of Thrones: A Longitudinal Cohort Study

W tym opracowaniu autorzy próbują za pomocą analizy statystycznej ustalić ryzyko związane z życiem w Grze o tron. Pod uwagę wzięto płeć, przynależność do rodu (Starkowie, Lannisterowie etc.), miejsce zamieszkania oraz zawód.

 class="wp-image-941120"

Balance of thrones: a network study on Game of Thrones

Autorzy tej pracy modelują socjologiczne i polityczne relacje pomiędzy jednostkami oraz meta-jednostkami (rodami) w Grze o tron. Starają się też znaleźć takie ich połączenie, aby prowadziły do stabilnego wyniku - tak, aby siły znajdowały się w równowadze.

 class="wp-image-941114"

The Long Night: Modeling the Climate of Westeros

Kolejna analiza anomalii klimatycznych Westeros. Autorzy rozważają zarówno scenariusz, w którym planeta krąży wokół podwójnego układu gwiazd, jak i taki, w którym w pobliżu znajduje się czarna dziura. W swoim modelu biorą pod uwagę wiele czynników, między innymi to, czy planeta w powstałym układzie jest zamieszkiwalna przez ludzi.

 class="wp-image-941117"

Lessons from Westeros: Gender and power in Game of Thrones

Socjologiczno-polityczna analiza zależności pomiędzy płcią i władzą w świecie Gry o tron. Autorzy analizują również podstawy „polityki międzynarodowej” w serialu (lub powieściach) i dochodzą do ciekawych wniosków związanych z wyjątkowo dużą rolą władzy w kobiecych rękach w tym świecie.

Cripples, Bastards and Broken Things: Disability in Game of Thrones

REKLAMA

Analiza socjologiczno-kulturowa badająca przedstawienie osób niepełnosprawnych zarówno w fizycznym, jak i społecznym sensie (w tym przypadku: bękartów, osób pochodzących z „nieprawego łoża”).

Istnieje jeszcze wiele innych prac i artykułów naukowych i popularnonaukowych, zarówno analizujących Grę o tron (np. pod kątem wpływów filozoficznych w serialu i książkach), jak i przywołujących ten tytuł pod kątem socjologicznym (badających np. odbiór fanów). Zdarza się też, że autor wspomina o Grze o tron tylko po to, aby przyciągnąć uwagę, a pisze o czymś zupełnie innym (co przypomina mi akcję, gdy naukowcy wstawiali tytuły piosenek Boba Dylana do swoich prac).

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA