REKLAMA

Co jest na topie w sprzęcie foto? TIPA przygotowała listę najlepszych aparatów i obiektywów 2019 r.

Organizacja TIPA opublikowała listę najlepszego sprzętu fotograficznego 2019 r. Na liście jest kilka kontrowersyjnych wyborów, ale warto się jej przyjrzeć.

03.04.2019 08.36
canon eos rp
REKLAMA

TIPA jest międzynarodową organizacją zrzeszającą wydawców prasy fotograficznej. Gremium złożone z kilkudziesięciu redaktorów naczelnych co roku wybiera najlepszy sprzęt fotograficzny dostępny w danym momencie na rynku. Tegoroczny wybór członków TIPA jest w wielu punktach kontrowersyjny, ale przekonajcie się o tym sami.

REKLAMA

Najlepsza lustrzanka: Nikon D3500.

nikon d3500

Ten wybór jest mocno kontrowersyjny, bowiem Nikon D3500 to propozycja z niskiej półki, a więc trudno uznać ją za najlepszy aparat. Być może głosujący uznali, że jest to najbardziej opłacalny sprzęt w swoim segmencie. Aparat ma matrycę o rozdzielczości 24 megapikseli i oferuje tryb seryjny o szybkości 5 kl./s.

Najlepszy zaawansowany aparat APS-C: Fujifilm X-T30.

Fujifilm X-T30 test

Fujifilm X-T30 zbiera świetne recenzje i nic w tym dziwnego, bowiem jest bardzo udanym rozwinięciem serii. Aparat to miniaturowa wersja X-T3, w której zachowano to, co najważniejsze, a więc jakość zdjęć. X-T30 to jedna z najlepszych propozycji wśród aparatów APS-C.

Najlepszy półprofesjonalny aparat APS-C: Sony A6400.

Sony A6400 został wyróżniony za nowatorski i bardzo szybki układ autofocusu ze śledzeniem oka w czasie rzeczywistym, wysoką szybkość serii wynoszącą 11 zdjęć na sekundę, odchylany ekran i nagrywanie w 4K. Ten aparat obecnie testuję i po kilku dniach widzę, że autofocus to zupełnie nowy poziom, zwłaszcza w segmencie APS-C.

Najlepszy profesjonalny aparat Mikro Cztery Trzecie: Olympus OM-D E-M1X.

Olympus OM-D E-M1X

Olympus OM-D E-M1X faktycznie jest naj w swojej kategorii, ale jednocześnie... właściwie nie ma konkurencji. Aparat mocno podzielił fotografów swoją nietypową konstrukcją. W założeniach system Mikro Cztery Trzecie miał przecież oferować miniaturowe rozmiary korpusów i obiektywów z zachowaniem wystarczająco dobrej jakości zdjęć. E-M1X to jednak aparat profesjonalny, zbudowany wokół matrycy, która profesjonalistom raczej nie wystarczy. Złośliwi mówią, że ten aparat ma wszystko, poza jakością zdjęć.

Najlepszy zaawansowany aparat pełnoklatkowy: Canon EOS RP.

canon eos rp

Malutki Canon EOS RP zaskoczył wszystkich swoją ceną. Nawet w Polsce jest on świetnie wyceniony, przez co stał się jedną z najbardziej opłacalnych pełnych klatek na rynku. Nie mamy tu może topowej specyfikacji, ale mamy za to topową jakość zdjęć. Brzmi jak uczciwa propozycja.

Najlepszy półprofesjonalny aparat pełnoklatkowy: Nikon Z6.

Nikon Z6 test

Nikon Z6 to z kolei nowy aparat do wszystkiego w obozie Nikona. Sprawdzi się w zdjęciach i w filmie, a poza tym jest po prostu solidną konstrukcją.

Najlepszy profesjonalny aparat pełnoklatkowy: Nikon Z7.

Nikon Z7 Nikon Z6 pierwsze wrażenia

Nikon Z7 z matrycą o rozdzielczości 45,7 megapikseli jest nastawiony na zawodowców potrzebujących jak najlepszej jakości. Nikon ma duże doświadczenie w tworzeniu profesjonalnych lustrzanek z matrycami o dużej rozdzielczości, a nowy Z7 to udana próba przeniesienia tej wiedzy na segment aparatów bez luster.

Najlepszy aparat pełnoklatkowy do zdjęć i wideo: Panasonic Lumix S1.

Panasonic Lumix S1 imponuje swoją specyfikacją, w której praktycznie wszystko jest naj. Ten aparat naprawdę może się podobać, choć jednocześnie jest znacznie większy od swojej bezpośredniej konkurencji. Rozmiar jest iście lustrzankowy, ale dla wielu osób będzie to zaletą.

Najlepszy aparat średnioformatowy: Fujifilm GFX 50R.

Fujifilm GFX 50R to aparat jedyny w swoim rodzaju. To właściwie pierwszy uliczny średni format, z którym można wyjść poza studio i nie straszyć przechodniów. Jednocześnie aparat jest nieco krytykowany za zbyt małą różnicę w jakości zdjęć względem najlepszych aparatów pełnoklatkowych. Jeśli jednak pełna klatka to dla ciebie za mało, Fujifilm GFX 50R jest sprzętem, którym warto się zainteresować.

Najlepszy zaawansowany aparat kompaktowy: Ricoh GR III.

Mały i niepozorny Ricoh GR III to wyjątkowa propozycja na rynku kompaktów. Szalenie popularna w Japonii seria ma mniej fanów w Europie, ale to prawdopodobnie najlepszy aparat do fotografii ulicznej. Matryca APS-C w połączeniu z obiektywem 28 mm (z możliwością cyfrowego cropa do większych ogniskowych) zapewnia typowo streetowy obrazek.

Najlepszy kompakt z superzoomem: Sony RX100 VI.

sony rx100 vi recenzja, test, opinia, cena

Sony RX100 VI to najbardziej zaawansowany kompakt serii RX100, a być może najbardziej zaawansowany kompakt na całym rynku foto. Szósta generacja tego fotograficznego scyzoryka to nowe podejście do aparatu. Sony postawiło na dłuższy zakres ogniskowych kosztem gorszej jasności obiektywu.

Najlepszy fotograficzny smartfon: Huawei P30 Pro.

To tegoroczna gwiazda fotografii mobilnej, zwłaszcza tej robionej po zmroku. Tryb nocny Huawei P30 Pro robi wielkie wrażenie i czasami aż trudno uwierzyć, że tak dobre efekty można osiągnąć fotografując z ręki, na pełnej automatyce.

Najlepsze obiektywy 2019 roku.

Sigma 40 mm f/1.4 ART

Nagrodzone obiektywy do lustrzanek to:

 • Samyang XP 10mm F3.5 (najlepszy obiektyw ultraszerokokątny),
 • Sigma 40mm F1.4 DG HSM ART (najlepszy obiektyw stałoogniskowy),
 • Tokina Opera 16–28mm f/2.8 FF (najlepszy zoom szerokokątny),
 • Sigma 60–600mm F4.5–6.3 DG OS HSM Sports (najlepszy telezoom),
 • Sigma 70–200mm F2.8 DG OS HSM Sports (najlepszy profesjonalny telezoom),
 • Canon EF 400mm f/2.8L IS III USM (najlepszy profesjonalny obiektyw stałoogniskowy).
Canon EOS R

Z kolei w segmencie najlepszych obiektywów do bezlusterkowców wygrały następujące konstrukcje:

 • Canon EF-M 32mm f/1.4 STM (najlepszy stałoogniskowy obiektyw APS-C),
 • Canon RF 50mm F1.2 L USM (najlepszy standardowy obiektyw stałoogniskowy),
 • Sony FE 135mm F1.8 GM (najlepszy obiektyw stałoogniskowy z zakresu telefoto),
 • Nikkor Z 14–30mm f/4 S (najlepszy zoom szerokokątny),
 • Tamron 28–75mm F/2.8 Di III RXD (najlepszy zoom standardowego zakresu)
 • Sony FE 400mm F2.8 GM OSS (najlepszy profesjonalny obiektyw),

Nagrodzono tez najlepsze statywy i plecaki fotograficzne.

REKLAMA

Najlepszy statywem okazał się być stosunkowo mało znany Uniqball iQUICK3Pod, który został doceniony za solidność budowy i udźwig aż do 45 kg. Z kolei najlepszym statywem dla podróżnika został Manfrotto Befree GT Carbon Fiber, który po złożeniu zajmuje bardzo mało miejsca i waży jedynie 1,5 kg.

Najlepszy plecakiem fotograficznym został Lowepro Whistler Backpack 450 AW II, najlepsza lampa systemowa to Godox WITSTRO AD400Pro, nagrodzona przenośna lampa LED to Metz Mecalight S500 BC, a najlepsze oprogramowanie to Skylum Luminar 3. Pełną listę nagrodzonych produktów można znaleźć na stronie TIPA.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA